VARIETE

Dziki książę

Dziki książę

Wykonanie

Nagranie

Bydgoskie Variete jest jednym z najdłużej funkcjonujących i najbardziej niedocenionych zespołów w naszym kraju. Pod tą nazwą debiutowali na festiwalu Jarocin 84, gdzie zdobyli wyróżnienie. Byli jednym z pionierów cold wave w Polsce i choć na przestrzeni lat muzyka zespołu uległa znacznej transformacji, to zimnofalowy klimat spod znaku Joy Division wciąż jest obecny w ich twórczości.

"Dziki książę" świadczy o konsekwencji, z jaką podąża ekipa dowodzona przez wokalistę, klawiszowca i autora tekstów - Grzegorza Kazimierczaka. Kompozycje budowane są wokół obsesyjnie powtarzanych figur, na tle których lider bardziej deklamuje niż śpiewa swoje poetyckie teksty. Podstawą jest tu trans. W "Lekko" ma on triphopowy odcień, jak u Massive Attack.

W "Moskitierze" grupie najbliżej do zimnofalowych początków. "Pociski" i "Oczywiście" nawiązują do późnego wcielenia Talk Talk, grupy której dokonania są ważnym drogowskazem dla Variete. "Afrykańska służba" wykorzystuje dubowe pogłosy i elementy muzyki etnicznej.

W większości nagrań dodatkowego smaczku dodają jazzujące partie saksofonu Jana Maksymowicza. Wbrew pozorom "Dziki książę" nie jest to album przesiąknięty mrokiem, a jeśli tak, to ze słonecznym blaskiem Sycylii, gdzie rezyduje Grzegorz Kazimierczak.

Grzegorz Dusza
MYSTIC

INNE PŁYTY AUTORA
PPA Wrocław 2015
Rock
PPA Wrocław 2015

Rejestracja spektaklu muzyczno-baletowego "Bal, czyli wieczór zapoznawczy. Gra zespół Variete" w reżyserii Jacka Gębury. Projekt został przedstawiony na tegorocznym Przeglądzie Piosenki Aktorskiej. Performance powstał na bazie piosenek z repertuaru grupy, uwiecznionych wcześniej na albumach studyjnych: "Piosenki kolonistów" (przede wszystkim) oraz "Nowy materiał".

GATUNKI MUZYKI
Audio
E-WYDANIE AUDIO
W PREZENCIE!
Zapisz się na subskrypcję naszego newslettera, a otrzymasz gratis e-wydanie
NEWSLETTER ZAPISZ SIĘ
Close icon
Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta czerwiec 2022

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista styczeń 2022

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio czerwiec 2021

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio czerwiec 2022

Audio

Miesięcznik audiofilski - polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu