CZESŁAW NIEMEN

Idee Fixe

Idee Fixe

Wykonanie

Nagranie

Wybrane płyty z katalogu Polskich Nagrań, wydane w formacie SACD/ CD hybrid, uświetnią 75-lecie sieci sklepów Empik. Po raz pierwszy będziemy mogli posłuchać w wysokiej rozdzielczości, jaką gwarantuje płyta SACD, polskich płyt rockowych i popowych. Dotychczas ten ekskluzywny format był w Polsce zarezerwowany dla muzyki klasycznej.

W pierwszej kolejności ukazało się pięć albumów Czesława Niemena, ikony polskiego rocka, wielkiego muzyka, kompozytora i wokalisty. Z początku jego kariery wybrano: "Dziwny jest ten świat", jak i późniejsze, na których z powodzeniem mieszał style i wprowadzał brzmienie syntezatorów: "Niemen Enigmatic", "Niemen vol. 1", "Niemen vol. 2 (Marionetki)" oraz solowa "Katharsis" i eksperymentalna "Idee Fixe".

Ten ostatni album był pierwszym 3-płytowym winylem (2LP + 1EP). Teraz zmieścił się na jednej płycie SACD. Druga warstwa płyty to nośnik CD, więc wydawca dodał drugi krążek, już tylko w wersji CD, by pomieścić 22 utwory trwające w sumie 97 minut.

Czesław Niemen zaśpiewał własne teksty, zagrał na fortepianach akustycznym i elektrycznym Fender-Rohodes oraz dostępnych w połowie lat 70. syntezatorach: mini moog, clavinet, mellotron i sekwencerze. Na płycie "Idee Fixe" wystąpili: saksofonista Zbigniew Namysłowski, gitarzyści: Sławomir Piwowar i Maciej Radziejewski, perkusista Stanisław Kasprzyk oraz Jerzy Dziemski – skrzypce i kontrabas. Gratka dla kolekcjonerów.

Marek Dusza
Polskie Nagrania/Warner

GATUNKI MUZYKI
Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta luty 2024

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista styczeń 2022

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio czerwiec 2021

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio styczeń 2024

Audio

Miesięcznik audiofilski - polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu