CZESŁAW NIEMEN

Sukces

Sukces

Wykonanie

Nagranie

W atmosferze rosnącej popularności Czesława Niemena po wydaniu debiutanckiego albumu "Dziwny jest ten świat" (1967), który jako pierwszy w historii polskiej fonografii osiągnął status "Złotej płyty", ukazał się album "Sukces".

W tym kontekście tytuł wydawał się oczywisty, choć słowa znakomitej piosenki Czesława Niemena "Sukces" mówiły o spełnionej miłości. Znakomity projekt okładki samego Niemena ze zdjęciem w kolorowej koszuli i kożuszku pokazywał naszą hipisowską gwiazdę pierwszej wielkości i przyciągał wzrok. Nowa reedycja albumu ukazała się w audiofilskiej wersji hybrydowej SACD/ CD. Remasteringu dokonał Damian Lipiński.

Niemenowi towarzyszy zespół Akwarele, w aranżacjach słychać wpływ amerykańskiego soulu wytwórni Tamla Motown z wyrazistymi dęciakami i organami. Czesław Niemen napisał muzykę do jedenastu z tuzina piosenek, uwagę zwracają intrygujące teksty, niektóre o surrealistycznym charakterze, jak "Płonąca stodoła" o uczuciach weselnych gości, inne o ambitnym przesłaniu.

W "Narodzinach miłości" słychać jazzującą partię fortepianu, "Allilach" otwiera motyw muzyki wschodu, ballada "Jeżeli" powstała do wiersza Juliana Tuwima. Album "Sukces" zamyka ekspresyjny song "Klęcząc przed tobą", pokazujący kunszt interpretacji Niemena-wokalisty. Majstersztyk.

Marek Dusza
Polskie Nagrania/Warner

GATUNKI MUZYKI
Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta marzec 2024

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista styczeń 2022

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio czerwiec 2021

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio marzec 2024

Audio

Miesięcznik audiofilski - polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu