JAN DUSZYŃSKI Jack Strong

Jack Strong
Wykonanie
Nagranie

Film "Jack Strong" Władysława Pasikowskiego przypomniał historię agenta CIA Ryszarda Kuklińskiego, który pracując w sztabie Wojska Polskiego przekazywał Amerykanom plany wojsk Układu Warszawskiego.

Dramatyczną historię agenta i żołnierza w sugestywny sposób podkreśla orkiestrowa muzyka Jana Duszyńskiego. Nawet jeśli ktoś nie był na filmie, z krótkich fragmentów kluczowych dialogów rozdzielających kolejne muzyczne tematy może sobie ułożyć historię.

- Kiedy po raz pierwszy obejrzałem "Jacka Stronga", natychmiast pojawił się w mojej głowie główny motyw - mówi młody kompozytor Jan Duszyński. Wykonywany jest zazwyczaj na trąbce, wspina się i opada, podobnie jak los bohatera filmu.

Jan Duszyński napisał wcześniej muzykę do filmów "Pokłosie" i "Jeż Jerzy", słowem: ilustruje filmy, o których się mówi. Soundtrack "Jacka Stronga" napisał w stylu hollywoodzkich produkcji, gdzie ścieżkę dźwiękową pisze kilku kompozytorów, choć podpisuje się najsławniejszy z nich.

Ale są także polskie motywy, jak choćby nawiązanie do twórczości Wojciecha Kilara. Brakuje mi tylko piosenkowego tematu, który tak jak przeboje z kolejnych filmów z Bondem, zapadają w pamięci kinomanów i melomanów. Nagrania dokonała Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia pod kierunkiem Szymona Bywalca.

Marek Dusza
POMATON / WARNER

GATUNKI MUZYKI
Live Sound & Installation marzec 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta marzec 2020

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista marzec 2020

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio marzec 2020

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio marzec 2020

Audio

Polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu