Where The Wild Things Are

KAREN O
Where The Wild Things Are

Soundtracki

"Gdzie Mieszkają Dzikie Stwory" to familijny film Spike`a Jonze'a, który jest adaptacją słynnej książki Maurice`a Sendaka. To bardzo udane dzieło zostało opatrzone interesującą ścieżką dźwiękową. Już w momencie oglądania trailera do filmu byłem przygotowany na porcję świetnej muzyki. W końcu Arcade Fire nie udziela się byle gdzie! Gdy jednak sięgnąłem po ostateczną wersję albumu poczułem, że ktoś zrobił mi niezłego psikusa. Szybko zdałem sobie sprawę, że "Wake Up" nie pojawiło się na trackliście. Zamiast tego dostałem kilkanaście utworów Karen O znanej z grupy Yeah Yeah Yeahs.
 
Karen O nie tylko nagrała płytę, ale dostała wolną rękę w temacie produkcji "Where The Wild Things Are". Pomagał jej w tym Tom Biller. Razem zatrudnili grupę utalentowanych ludzi nagrywających na co dzień w indie rockowych potęgach, takich jak Deerhunter czy The Dead Weather. Na tym jednak nie koniec. W nagraniu uczestniczyły również dzieci, które bez odpowiedniego przygotowania i edukacji wystąpiły w roli chóru. Plus za koncept i za wykonanie, gdyż Karen świetnie wypada wraz ze swoimi podopiecznymi w tym niecodziennym przedsięwzięciu.
 
Co jakiś czas muzyka przerywana jest dialogami z filmu. Poza nimi album można podzlieć na dwie połowy: pierwsza z nich to za typowy "score" a druga "soundtrack", co może nie spodobać się wielu osobom lubiącym raczej tradycyjne rozdzielanie tych dwóch warstw na osobne płyty. Bywa że specyficzne "kołysanki" wykonywane przez Karen O, choć brzmią naprawdę imponująco, nie wypadają tak dobrze na tle prawdziwych piosenek. Z drugiej strony instrumrntale są tak piękne, że aż żal je przełączać. Wszystko jest więc wartościowe, jednak niekoniecznie idealnie do siebie pasuje.
 
Chór zachwyca na całym albumie w jednakowy sposób, a Karen chyba najlepiej wypada w balladzie "Hidaway", choć trudno mówić o tym, żeby zawodziła w którymkolwiek momencie płyty. Na tym nietypowym projekcie udowadnia, że granice jakie wyznaczyło jej Yeah Yeah Yeahs zdecydowanie nie są stworzone dla jej charakteru, umiejętności i talentu. Wyjątkowo obrazowa muzyka, która świetnie wpływa na wyobraźnię słuchacza, nawet bez dodatkowych bodźców w formie obrazu.

M. Kubicki
Interscope Records

Inne płyty
tego wykonawcy
  • Wykonanie
  • Nagranie

Zobacz też:

Inne recenzje
<span>ANDRZEJ KORZYŃSKI</span> Muzyka z filmów w reżyserii Andrzeja Wajdy

ANDRZEJ KORZYŃSKI Muzyka z filmów w reżyserii Andrzeja Wajdy

<span>MICHAŁ LORENC</span> A Prominent Patient

MICHAŁ LORENC A Prominent Patient

<span>RÓŻNI WYKONAWCY</span> Trainspotting: The Original Motion Picture Soundtrack

RÓŻNI WYKONAWCY Trainspotting: The Original Motion Picture Soundtrack

<span>HANS ZIMMER </span> The Classics

HANS ZIMMER The Classics

<span>JUSTIN HURWITZ</span> La La Land

JUSTIN HURWITZ La La Land

<span>ENNIO MORRICONE</span> 60 Years of Music

ENNIO MORRICONE 60 Years of Music

<span>RÓŻNI WYKONAWCY</span> Ostatnia rodzina

RÓŻNI WYKONAWCY Ostatnia rodzina

<span>IBRAHIM MALOUF</span> Dans les forêts de Sibérie

IBRAHIM MALOUF Dans les forêts de Sibérie

 

 

Audio - listopad 2017

Strefa Magazynu

Audio 11/2017

Rynek audio zmienia się szybko i podąża w różnych kierunkach. Zmiany te czasami zaskakują nawet ekspertów i najbardziej doświadczone firmy, dlatego nie chcąc zostać w tyle, coraz częściej reagują one jak najszybciej.

Odbierz prezent

Zamów prenumeratę miesięcznika
Audio, a otrzymasz wybraną
przez siebie płytę z naszej kolekcji!
Newsletter
zapisz się i zyskaj
Zamów newsletter, a co tydzień otrzymasz porcję
wyselekcjonowanych wiadomości ze świata
audio-video i muzyki.
Teraz przy zapisaniu się na
newsletter otrzymasz bieżące
e-wydanie magazynu AUDIO
Okładka Audio