A Royal Night Out

PAUL ENGLISHBY
A Royal Night Out

Soundtracki

  • Wykonanie
  • Nagranie

Czekając na polską premierę filmu "A Royal Night Out" ("Randka z królową") słucham soundtracku skomponowanego przez Paula Englishby`ego. Uhonorowano go za muzykę do filmu "Niezwykły dzień panny Pettigrew", współpracował z Tonym Banksem z grupy Genesis przy jego orkiestrowym albumie. Komponował na potrzeby cyklu filmów "Ten Minutes Older" i musicalu "Sunshine on Leith".

Za jazzującą muzykę do filmu Davida Hare`a "Ósma strona" Paul Englishby otrzymał nagrodę Emmy. Zapewne dlatego powierzono mu muzyczne zilustrowanie "Randki z królową".  To historia szalonej nocy księżniczki Elżbiety, następczyni brytyjskiego tronu, która wraz z siostrą, księżniczką Małgorzatą odkrywa prawdziwy Londyn w dzień i noc obchodów dnia zwycięstwa nad Niemcami 8 maja 1945 r.

Otwierający temat "Princess Elizabeth" jest bardzo nastrojowy, delikatna, tkliwa melodia rozwija się powoli. Nuty nadziei i radości ilustrują odważne pytanie córki Jerzego VI, czy może wyjść z pałacu. Król pozwala i przy jazzowych rytmach "Yippee" ruszamy z księżniczkami w cywilu za bramy. Temat "Mood Up" stylizowany jest na orkiestrę Glenna Millera. "The Ritz" opisuje słynny hotel, gdzie bawi się śmietanka Londynu, kapitalna orkiestracja eksponuje brzmienie trąbki, klarnetu i sekcję smyczkową.

To świetne połączenie swingu z klasyką. W dalszej części klasyczna muzyka filmowa zaczyna przeważać nad jazzem, ale i tak jest tu mnóstwo porywającego swingu.

Marek Dusza
SONY CLASSICAL

Audio - lipiec - sierpień 2019

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

W tym numerze znajdziecie regularny test porównawczy (pięć wzmacniaczy za ok. 9000 zł), hi-endowe kolumny, gramofon, ale polecam przede wszystkim indywidualne testy pięciu urządzeń nowej generacji - soundbarów, głośników bezprzewodowych, systemów "all-in-one". ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj