Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu
SONY
STR-DA5300ES

W ustawieniach głośnikowych amplitunera Sony możemy wybrać impedancję podłączonych zespołów głośnikowych, urządzenie dzielnie znosi również obciążenie 4-omowe, i to na wszystkich zaciskach jednocześnie.

Urządzenie ma komplet siedmiu końcówek mocy i bardzo interesujące dekodery: DD True HD, DD Plus, DTS HD oraz zupełnie nowy format Neural THX. Na miejscu są także DD-EX, DTS-ES, DPLIIx i DTS 96/24. W szeregu znaczków dotyczących najbardziej nowoczesnych układów Sony chwali się deinterlacerem DCDi Faroudja.

Font nowego modelu jest typowy dla serii ES ? bardzo szlachetny, nie przeładowany z ograniczoną liczbą przycisków i chyba jednak zbyt małym wyświetlaczem. Pod niewielką klapką znajduje się podręczne wejście AV zawierające m.in. gniazdo S-Video i cyfrowe (optyczne) przyłącze audio, ale wejście dla stereofonicznego mikrofonu (w taki instrument zaopatrzone są nowe amplitunery Sony) znajduje się z tyłu.

Złączy HDMI jest aż siedem, sześć wejść i wyjście na monitor. W dziale komponent jest też bogato, bo mamy trzy wejścia i dwa wyjścia, w tym jedno na monitor (standard) a kolejne do drugiej strefy. Z S-Video i kompozytem już nie przesadzano, ale przyłączy audio, zarówno analogowych jak i cyfrowych ponownie jest bardzo dużo, a wśród nich gniazda z korekcją MM. Jest też wejście/ wyjście wielokanałowe w formacie 7.1.

Druga strefa ma wyjście wizyjne kompozytowe, audio liniowe, oraz głośnikowe (po zwinięciu głównego systemu z 7.1 do 5.1). Do trzeciej strefy wypuszczony jest wyłącznie analogowy sygnał audio. Przygotowano także trzy wyzwalacze +12V, po jednym do każdego z pomieszczeń. Zestaw obsługujący sygnały IR zawiera jeden odbiornik i dwa nadajniki mogące przekazywać komendy do urządzeń nie-Sony.

Do produktów tej samej marki jest osoby zestaw wejście-wyjście IR. Stację iPoda podłącza się jednym wejściem (DM Port). Urządzenie może być w pełni kontrolowane poprzez złącze RS-232.

Sterownik strefowy, od drugiego pomieszczenia, jest prosty i potrafi obsługiwać jedynie najważniejsze funkcje. Główny pilot jest jednak piekielnie zagmatwany poprzez niestandardowe umiejscowienie przycisków i wielofunkcyjność polegającą na kodowaniu tych samych klawiszy różnymi kolorami. Próby wykorzystania pełnej funkcjonalności tego cuda to prawdziwe rodeo, i to nie na rumaku, ale na wściekłym byku.

Jako recenzent doświadczony, a szczególnie wyćwiczony w obsługiwaniu menu, również niełatwego modelu STR-DA5200ES uznałem, że z przejściem przez set-up STR-DA5300ES dam sobie radę bez problemu. Nic z tego, ustawiono dodatkowe zapory broniące dostępu do ustawień, konieczne jest wciśnięcie 4 (!) przycisków w odpowiedniej kolejności, by zobaczyć ustawienia. Dobrze, że nie jednym chwytem jakiegoś akordu.

Dalej jest już łatwiej, bez kłopotu wybieramy ustawienia głośnikowe, automatyczna kalibracja to jedynie opcja.

Oprócz equalizacji dostępnej w dziale automatycznym, STR-DA5300ES pozwala również na samodzielne zabawianie się kształtowaniem pasma - urządzenie zapisuje pięć ustawień. Warto jednak pamiętać, że to właśnie tylko zabawa, bo kształtowanie tej charakterystyki bez zbadania odpowiedzi pomieszczenia daje mierne (a właściwe żadne) szanse na obiektywne poprawienie dźwiękowych zdarzeń.

Swój dział mają także ustawienia, w wizyjnych zmienia się rozdzielczość wędrując od 480i/ 576i aż do 1080p wyrzucanych na HDMI (na komponencie, podobnie jak w STR-DA5200ES pozostaje 1080i). Oczywiście to tylko najważniejsze zmiany, możliwości jest dużo więcej. Na tyle dużo, że użytkownicy czujący się w nich niepewnie nie powinni się w nie w ogóle zagłębiać pod groźbą straty obrazu lub dźwięku - albo wszystkiego naraz, razem z nerwami.

Odsłuch

Jako jeden z niewielu testowanych amplitunerów STR-DA5300ES wypróbowałem w pełnej konfiguracji 7.1 (a nawet 7.2, bowiem w systemie znalazły się dwa subwoofery, a sygnał liniowy podzielono nie ordynarnym ?jeleniem? a profesjonalnym dzielnikiem sygnału). Brzmienie to ujawniło kapitalne, niesłychane, niespotykane możliwości przestrzenne.

Umiejętność manipulowania dźwiękami na różnych polach dźwiękowych, w różnych odległościach od słuchacza, była tak sugestywna, że kilkukrotnie zerwałem się z kanapy chcąc wyłączyć czajnik (nie posiadam) i sprawdzić kto przyszedł, bo skrzypnęły drzwi (moje nie skrzypią). Plan główny jest wyrazisty i zdecydowanie wyeksponowany. Pod względem dynamiki STR-DA5300ES również jest niezły. Zmiany są więc ostre i zdecydowane, ale zaczynają się jakby z wyższego poziomu i kończą w miejscu, w którym jeszcze spodziewamy się narastania napięcia.

Do tempa można mieć zastrzeżeń. Części pasma poukładane są właściwie, mają odpowiednią wagę. średnica może na początku wydawać się trochę niewyraźna, ale w jej spokoju jest przysłowiowa siła. Dźwięk stereofoniczny odtwarzany jest znacznie ostrzej. Rośnie znaczenie górnej części średnicy, indywidualizuje się również góra, która zaczyna grać momentami nawet agresywnie, nawet do stanu, w którym pojawiają się metaliczne akcenty. Bas jest twardy, sążnisty i dynamiczny.

Skalowanie udaje się bardzo dobrze, niezależnie od tego czy zdecydujemy się na wyjście z urządzenia analogowym komponentem, czy cyfrowym HDMI. Obraz ze źródeł o wysokiej rozdzielczości przenoszony jest na monitor/ projektor praktycznie bezstratnie, natomiast skalowanie słabszych formatów przynosi jednoznacznie pozytywne efekty.

Nie udało się jedynie zauważyć wyraźnego zysku pomiędzy podniesieniem 720p do 1080p, ale strat również nie zaobserwowano. Generalnie więc można stwierdzić, że skaler jest tym bardziej efektywny, im gorszy sygnał dociera do amplitunera, czyli, że STR-DA5300ES wykonuje robotę, której brzydzą się niezależne procesory.

Technika

Wizji przeznaczono szereg układów, wśród których widać znane już z Denona (ale również wielu innych drogich aplikacji) transmitery i odbiorniki HDMI Silicon Image Sil9134, Sil9135 - pracujące z interfejsem w wersji v1.3a. Firma ta dostarczyła jeszcze jeden ciekawy, zupełnie nowy układ - Sil9185, scalony przełącznik HDMI, także w wersji v1.3a, charakteryzujący się przesyłaniem sygnału o taktowaniu 225MHz - czyli najwyższym obejmującym dziś transfer po HDMI.

Z firmy Analog Devices zaadoptowano dekodery wideo, ukryte w scalaku ADV7322, pobierają one sygnały cyfrowe i konwertują na postać analogową we wszystkich popularnych i dostępnych formatach.

Największy i najważniejszy chip wideo został ukryty pod potężnym radiatorem, ale z danych firmowych wiemy, że do obróbki obrazu wykorzystano technologię Faroudja DCDi.

Cyfrowe sygnały audio trafiają z kolei do umieszczonej pionowo płytki zlokalizowanej w prawej części obudowy. Także i Sony dostrzega zalety DSP Analog Devices, decydując się na procesor z rodziny Sharc. Tym razem jest to układ ADSP21266 stosowany także przez Denona, ale w jego wcześniejszych modelach.

Wreszcie dochodzimy do końcówek mocy, które korzystają z dużego, odlewanego radiatora. Producent posłużył się tranzystorami mocy Sanken, grupując w pary układy 2SD2560/ 2SB1647.

Grzegorz Rogóż

Specyfikacja techniczna

SONY STR-DA5300ES
Rodzaj Amplitunery
Ilość końcówek 7
Moc8 [W] 2K 171
Moc4 [W] 2K 0
Wejścia / wyjścia video komp/HDMI
Skaler 1080p
Dekodery surround DD EX,DTS ES,DTS 96/24,DPLIIx,DD HD,DTS HD
Wymiary: wys./szer./gł., W przypadku urządzeń testowanych w AUDIO wartość mierzona.
Laboratorium
Sony STR-DA5300ES

Sony dostarcza 162W na pojedynczym obciążeniu 8 omów, przy dwóch kanałach dostaniemy 2x132W, przy pięciu 5x72W.

Ogromna zaleta (i wciąż unikalna w świecie amplitunerów) leży w selektorze impedancji, Sony oficjalnie obsługuje więc kolumny 4-omowe. W takich warunkach pojawia się 149W, 2x119W oraz 5x68W - a więc bez zysków, ale też z bardzo małym ubytkiem.

Poziom szumów jest dość wysoki ? odstęp od sygnału to tylko 73dB, w takich warunkach nawet wysoka moc nie zdoła dźwignąć dynamiki wyżej niż 95dB.

Pasmo przenoszenia (rys.1) biegnie liniowo od granicy 10Hz, mają spadek nie większy niż -3dB przy 100kHz.

Żadna z harmonicznych nie przekracza -90dB (rys. 2).

Na rys.3 umieszczono tym razem trzy charakterystyki, w porównaniu do wersji 8 omowej obciążenie 4 omowe generuje nieco wyższe zniekształcenia, co jest jednak zachowaniem spodziewanym. (R.Ł.)

Może Cię zainteresować
SONY testy
Newsletter image
NEWSLETTER
Subskrybuj,
pobierz e-wydanie AUDIO,
bądź na bieżąco
Close icon
Audio
E-WYDANIE AUDIO
W PREZENCIE!
Zapisz się na subskrypcję naszego newslettera, a otrzymasz gratis e-wydanie
NEWSLETTER ZAPISZ SIĘ
Close icon
Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta styczeń 2021

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista listopad - grudzień 2020

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio grudzień 2020

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio styczeń 2021

Audio

Miesięcznik audiofilski - polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu