SHERWOOD R-807

SHERWOOD
R-807

Amplitunery AV

Przyjemność słuchania 

Na nadchodzący sezon Sherwood przygotował cztery niedrogie amplitunery wielokanałowe. Najtańsze to R-507 i R-607. Testowany R-807 to kolejny, choć jeszcze nie najdroższy, bo powyżej niego plasuje się R-977. Mimo to właśnie 'nasz' model jest pod pewnym względem wyjątkowo wartościowy i interesujący – zawiera bowiem najbardziej rozbudowane moduły sieciowe.

W dość nietypowy sposób rozwiązano wejście podręczne, rozkładając gniazda na dwie strony frontu, oddzielono port USB od grupy gniazd duży jack i mini-jack, w której znalazło się wyjście słuchawkowe, wejście analogowe dla sprzętu przenośnego oraz mikrofonu kalibracyjnego.

Port USB służy wyłącznie do podłączenia nośników pamięci i odtwarzania plików audio, nie komunikuje się ze sprzętem Apple. Wyświetlacz Sherwooda ma przyjemną niebieską barwę - to uproszczona matryca punktowa, zadaniem której jest przekazywanie tylko podstawowych informacji.

W nowoczesnym amplitunerze AV nie mogło jednak zabraknąć menu ekranowego OSD; zgodnie z instrukcją obsługi jest ono dostępne tylko na wyjściu kompozyt i nie uzyskamy jej przez HDMI - w rzeczywistości jest dokładnie odwrotnie...

Pobieżny rzut oka na tylną ściankę Sherwooda R-807 od razu ujawnia wyraźną przewagę tego amplitunera nad konkurencją - jako jedyne urządzenie w tym teście R-807 ma siedem, a nie pięć końcówek mocy. Daje to możliwość odkrycia pełnego potencjału ośmiokanałowych standardów sourround, zwłaszcza że Sherwood zaimplementował komplet dekoderów HD, Dolby TrueHD oraz DTS HD (Master Audio).

Oczywiście argumenty o 'wystarczalności' 5.1 w większości systemów nie tracą mocy, jednak siedem wzmacniaczy to nie tylko konfi guracja 7.1 - tak jak w wielu znacznie droższych amplitunerach, Sherwood R-807 umożliwia elastyczne dopasowanie wzmacniaczy do różnych sytuacji i potrzeb użytkownika, np. uruchomienie drugiej strefy (choć można to także zrobić za pomocą wyjść niskopoziomowych i zewnętrznego wzmacniacza).

Sherwood R-807 ma pięć wejść HDMI oraz jedno wyjście tego typu, zgodne z systemem ARC. Podobnie jak u konkurentów i w nim zrezygnowano z wejść i wyjść analogowych siedmiu kanałów. Pozostały dwa wejścia cyfrowe - jedno optyczne i jedno elektryczne. Oczywiście jest wyjście LFE.

Emocje związane z opcjami sieciowymi zaczynają się, zanim jeszcze uruchomimy jakąkolwiek funkcję, gdyż - oprócz standardu przewodowego LAN - Sherwood dysponuje modułem bezprzewodowym Wi-Fi z absolutnie najnowszym dodatkiem Wi-Fi Direct, któremu poświęciłem tuż obok niezależne, skondensowane opracowanie.

Zarówno poprzez sieć, jak i nośniki pamięci USB możemy odtwarzać pliki muzyczne w standardach AAC, MP3 oraz WMA. W oficjalnej dokumentacji brakuje formatu Flac, a podłączenie USB z takimi plikami nie przynosi, tak jak w przypadku menu OSD, niespodzianki.

Sherwood R-807 ma układ automatycznej kalibracji, w komplecie dostajemy także mikrofon. Pilot nie jest zbyt skomplikowany, ale - tak jak Denon i Yamaha - Sherwood przygotował specjalną aplikację dla smartfonów Android, Apple iPhone a także tabletów. Aplikacja łączy w sobie prosty sterownik, daje dostęp do opcji konfiguracyjnych i jednocześnie jest odtwarzaczem przechwytującym niektóre zasoby smartfona - co ciekawe, można w ten sposób przesyłać nie tylko dźwięk, ale i obraz (choć w wersji, którą miałem i w przypadku Apple iPhone ta ostatnia nie chciała działać).

Odsłuch

Do słuchania Sherwooda, dostarczonego do testu w ostatniej chwili, przystępowałem na samym końcu, mając jednak wciąż w pamięci żywe, energetyczne brzmienia Denona i Yamahy. Że takie właśnie one są, utwierdziło mnie jeszcze bardziej wyraźnie inne zachowanie amplitunera Sherwood R-807. Sherwood ma dźwięk subtelniejszy, ostrożniejszy. Każda płyta jest odegrana tak, jakby została dodatkowo uporządkowana, a muzyka staranniej zaaranżowana.

Sherwood R-807 broni nas przed ostrością i brudami, trochę wygładza, ale przede wszystkim układa i składa w całość, której słucha się po prostu przyjemnie. Radość nie płynie głównie z dreszczy emocji, lecz z łatwości odbioru, czytelności, 'zrozumiałości' muzyki w jej warstwie zasadniczej - melodii, harmonii, nastroju. Niektórzy (ja też...) często podkreślają znaczenie dynamiki dla wiarygodności i naturalności przekazu - ale przecież nie słuchamy muzyki dla jej 'wiarygodności' tylko dla własnej przyjemności! Sherwood unika rozjaśnienia i dlatego może uchodzić za delikatny, ale nie stroni od najniższych częstotliwości, wręcz przeciwnie - ten bas (oceniany w pracy stereofonicznej, bez subwoofera) jest najlepszy w testowanej trójce, zwarty i nisko sięgający - odważny i dokładny.

Dzięki temu bas daje odpowiednią siłę zarówno we fragmentach 'monumentalnych', jak i opartych na rytmie; to, co napisałem wcześniej, wcale nie oznacza, że Sherwood gra ospale i brakuje mu dynamiki; on gra pewnie, równo, odpowiedzialnie, będziemy nogą przytupywać, stopa perkusji zaznaczy się wyraźnie, choć werbel nie będzie siarczysty. Średnica jest już spokojna, wciąż bliska, lecz nienatarczywa, wokale - zawieszone plastycznie i przewidywalnie. Góra pasma, chociaż nie strzela, wybrzmiewa długo i różnorodnie.

To brzmienie na długie wieczory, zarówno muzyczne, jak i filmowe. Nie męczy ani nie nuży, angażuje z umiarem, lecz proporcjonalnie – wybuch bomby nie zamieni się w tupnięcie nogą ani odwrotnie.

Wi-Fi Direct

Sherwood deklaruje, że R-807 jest pierwszym amplitunerem wielokanałowym, w którym zastosowano moduł Wi-Fi Direct. Sam standard transmisji bezprzewodowej jest również nowym rozwiązaniem, które dopiero w tym roku powoli zaczyna się stosować w odtwarzaczach Blu-ray i telewizorach niektórych marek.

Wi-Fi Direct to rozwinięcie klasycznego modułu Wi-Fi ze wszystkimi jego zaletami, jak wysoka prędkość transmisji oraz duży zasięg. W standardowej łączności Wi-Fi, amplituner (telewizor czy odtwarzacz) łączy się z drugim urządzeniem (np. smartfonem) poprzez stworzoną wcześniej domową sieć i router Wi-Fi będący jej sercem.

Wi-Fi Direct omija potrzebę stosowania routerów, realizując połączenie bezpośrednie, np. amplituner z tabletem. Można wówczas w znacznie łatwiejszy sposób przesyłać dane, traktując sprzęt przenośny jako źródło muzyki i filmów.

Od strony użytkowej wszystko działa analogicznie do standardu Bluetooth – amplituner tworzy własną, bezpośrednią sieć, do której "zaprasza" poszczególne źródła. Taka komunikacja ma niepodważalne zalety prostoty, lecz z drugiej strony smartfon czy tablet jest zwykle połączony z domową siecią poprzez router i korzystanie z Wi-Fi Direct oznacza konieczność zerwania tej łączności oraz zestawienia nowej. Tracimy wówczas dostęp do internetu i szeregu innych, wcześniej skonfi gurowanych usług. Każde źródło (smartfon czy tablet) musi być również skonfi gurowane do stosowania z danym amplitunerem. Wi-Fi Direct dopiero wkracza na rynek i z pewnością będzie ewoluowało.

Radek Łabanowski

Parametry

SHERWOOD R-807

  • Produkowany Tak
  • Ilość końcówek 7
  • Moc8 [W] 2K 98
  • Wejścia / wyjścia video HDMI / kompozyt
  • Skaler 1080 p.
  • Dekodery surround DD-TrueHd,DTS HD MA,DD, DD Plus,DD EX,DTS,DTS ES, DTS Neo:6,DPL IIz

Laboratorium

Sherwood nie wyłamuje się z całego szeregu amplitunerów, którym nie po drodze z 4-omowymi kolumnami, ale w ofi cjalnej dokumentacji pozwala na odrobinę więcej niż na pracę z 8-omowymi - pojawia się opcja podłączania 6-omowych zespołów głośnikowych. W naszym laboratorium zbadamy jednak zachowanie na 8-omowych obciążeniach.

Sherwood dysponuje mocnymi wzmacniaczami, każdy może dostarczyć blisko 100 W przy 8 omach, ale zwyczajowo zasilacz nie jest w stanie "udźwignąć" maksymalnego zapotrzebowania wszystkich jednocześnie. Dlatego w stereo dostajemy 2 x 90 W, a w trybie pięciokanałowym - 5 x 43 W. Ile byłoby przy wysterowaniu siedmiu - nie możemy sprawdzić, bo mamy pięć obciążeń laboratoryjnych, ale to już w praktyce mało istotne.

Czułość jest niemal idealnie standardowa - 0,26 V. Odstęp od szumu wynosi 80 dB, dynamika osiąga równe 100 dB. W teście pasma przenoszenia (rys.1) Sherwood spisuje się bez zastrzeżeń, liniowość jest idealna od 10 Hz, a przy 100 kHz spadek wynosi -2 dB. Najsilniejszą harmoniczną w spektrum zniekształceń (rys. 2) jest trzecia, której poziom wynosi jednak niskie -89 dB, druga leży już na granicy -90 dB, a czwarta i kolejne - poniżej tej wartości.

Podstawowe dane

  • 1 500 zł

Nasza ocena

  • Wykonanie: Duża obudowa z kompletem siedmiu końcówek mocy - zawodnik wagi cięższej od konkurentów.
  • Laboratorium: Format 7.1 z kompletem odpowiednich dekoderów surround HD, wejście USB dla nośników pamięci i plików audio, sieć LAN (DLNA, radio internetowe) oraz nowatorski standard Wi-Fi Direct do bezpośredniej komunikacji np. ze sprzętem przenośnym (można przesyłać zarówno dźwięk, jak i obraz). Automatyczna kalibracja.
  • Brzmienie: Uprzejme, uporządkowane, staranne, przyjemne, na górze pasma delikatne, na dole wzmocnione dynamicznym basem.
MARANTZ SR6013

MARANTZ
SR6013

Cena: 5 000 zł

YAMAHA RX-A1080

YAMAHA
RX-A1080

Cena: 6 600 zł

DENON AVR-X4500H

DENON
AVR-X4500H

Cena: 6 000 zł

YAMAHA RX-V685

YAMAHA
RX-V685

Cena: 3 200 zł

Zobacz także
Audio - czerwiec 2019

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

Gramofony za 2400 zł to już nie plastikowa tandeta z supermarketów, która pozwala dzisiaj dotrzeć "analogowi" pod strzechy. Dobry dźwięk zawsze trochę kosztuje, czy to ze źródła cyfrowego, czy analogowego, czy z kolumn, czy ze słuchawek. Trzy znane marki - Denon, ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj

YAMAHA
RX-V483

YAMAHA RX-V483

RX-V ma "tylko" pięć końcówek mocy, nie ma nawet dekodera Dolby Atmos, ogranicza się do systemów Dolby TrueHD oraz DTS H...