VIFA
Stockholm

Vifa jest marką wręcz legendarną, chociaż do niedawna znaną z innej dziedziny Hi-Fi, niż Bluetooth. Dzisiaj wiele firm zmienia profile, wkracza na obszary wcześniej nieznane lub zajmowane przez pojedynczych specjalistów. Vifa to jeszcze inny przypadek. Głośniki bezprzewodowe to zupełnie nowe przedsięwzięcie, jednak jakością wyraźnie nawiązujące do renomy i tradycji dawnego duńskiego producenta. Tak czy inaczej, takie konotacje zobowiązują i jak do tej pory Vifa Vifie wstydu nie przynosi.

Nasza ocena

Wykonanie
Duża (szeroka? długa?) obudowa, naścienno-parapetowa, oparta na aluminiowym odlewie, z dodatkiem stylowych tkanin firmy Kvadrat - do wyboru sześć wersji kolorystycznych. Rozbudowany system głośnikowy z parą układów dwudrożnych i czterech niskotonowych.
Funkcjonalność
Głośnik duży, ale łatwy do ustawienia lub zawieszenia, w komplecie uchwyt ścienny i pilot. Dzięki Airplay i BT współpracuje z iOS, Androidem, PC i MAC. Jest też aplikacja Vifa App. Nie ma LAN. USB obsługuje urządzenia iOS.
Brzmienie
Najlepsza stereofonia dzięki szerokiej obudowie, dźwięk jednocześnie poważny i przyjemny, wzór spójności, zrównoważenia i kultury, a do tego najniżej sięgający bas.
Artykuł pochodzi z Audio

Testowaliśmy już wcześniej jeden z czterech głośników bezprzewodowych Vify (wszystkie mają nazwy skandynawskich stolic), tym razem cenowe ramy testu umożliwiły zapoznanie się z konstrukcją flagową (którą jednak nie jest duńska Kopenhaga, ale właśnie Stockholm).

Wyróżnia się on od pozostałych trzech modeli również tym, że zdecydowanie nie jest to urządzenie przenośne - aby to wyjaśnić, wystarczy podać, że ma ponad 1 m długości. Idealne do ustawienia na podtelewizorowej półce, parapecie lub powieszenia na ścianie. W komplecie dostarczono w związku z tym uchwyt ścienny.

Jasnoszary front pokryto materiałem wyprodukowanym przez specjalistę w tej dziedzinie - firmę Kvadrat. Tkaniny tej marki są mocne, ale przezroczyste akustycznie i eleganckie. Vifa Stockholm (podobnie jak inne modele Vify) występuje w sześciu wersjach kolorystycznych: dwie szare, dwie niebieskie, piaskowo-żółta oraz pomarańczowo-czerwona. Wszystkie są niebanalne, każda bardzo ładna. Styl wzorniczy całości doskonale ujmuje sama Vifa - Nordic design.

Obudowa jest osadzona na aluminiowej, odlewanej ramie, w którą wmontowano panele z tworzywa sztucznego. Zastosowano aż osiem głośników i cztery membrany bierne. Wysokie tony obsługują 28-mm kopułki tekstylne, zakres średniotonowy oddano 8-cm przetwornikom z membranami aluminiowymi, basem zajmują się cztery głośniki z płaskimi membranami o średnicy 10 cm; zamontowano je dwoma parami w taki sposób, że złożone i skręcone magnesami do siebie promieniują do przodu i do tyłu.

Stockholm nie ma złącza LAN, ale poza tym jest wszystko, co potrzebne: WLAN (wraz z Direct Wi-Fi), BT (aptX), jest zgodny z AirPlay i DLNA. Współpracuje oczywiście z urządzeniami przenośnymi z iOS i Android, a także komputerami MAC i PC, w związku z Bluetooth oraz Apple AirPlay nie potrzebuje do tego specjalnej aplikacji.

Za pośrednictwem gniazda USB można odtwarzać pliki z urządzeń iOS. Wejście mini-jack pełni dwie funkcje: analogowego oraz cyfrowego światłowodowego (po zastosowaniu specjalnej przejściówki). Tuż przy gniazdach znajduje się włącznik i przycisk komunikacji WPS.

Za pośrednictwem gniazda USB można odtwarzać pliki z urządzeń iOS. Wejście mini-jack pełni dwie funkcje: analogowego oraz cyfrowego światłowodowego (po zastosowaniu specjalnej przejściówki). Tuż przy gniazdach znajduje się włącznik i przycisk komunikacji WPS.

Podłączenie głośnika Vifa Stockholm do sieci Wi-Fi można przeprowadzić na różne sposoby, przez firmową aplikację na smartfony lub tablety (proces wymaga przejścia przez tryb Wi-Fi Direct), poprzez podłączenie sprzętu mobilnego Apple kablem USB, wreszcie dzięki protokołowi WPS lub z poziomu przeglądarki komputerowej.

Można odtwarzać bibliotekę dostępną na danym urządzeniu lub strumieniować pliki z wybranych serwisów (BT lub Airplay). Aplikacja Vifa App służy ustawieniom głośnika, nie jest odtwarzaczem muzyki.

Okrągły, świecący wskaźnik trybów pracy umieszczono w prawym dolnym narożniku, są tam również przyciski do zmiany głośności. Włącznik sieciowy i przycisk uruchamiający wyszukiwanie znajduje się z tyłu.

Maleńka wnęka zawiera gniazdo zasilające, USB i wejście mini-jack. USB służy do ładowania urządzeń mobilnych, ale komunikuje się wszechstronnie z urządzeniami iOS. Pojedyncze wejście audio (mini-jack) pracuje jak zwykłe podłączenie analogowe oraz cyfrowe światłowodowe.

W komplecie z głośnikiem dostajemy specjalne przewody - adaptery. Drogą cyfrową, przez to wejście, możliwe jest przekazanie do Stockholma plików o rozdzielczości 24 bit/192 kHz.

W komplecie jest mały, ale masywny, metalowy pilot z kilkoma nieopisanymi przyciskami - za ich pomocą zmienia się głośność oraz tryby sieciowe.

Przyciski do zmiany poziomu głośności skomponowano z tkaniną fi rmy Kvadrat. Powyżej znajduje się sygnalizator stanów pracy urządzenia.

Przyciski do zmiany poziomu głośności skomponowano z tkaniną fi rmy Kvadrat. Powyżej znajduje się sygnalizator stanów pracy urządzenia.

Odsłuch

Poznałem już trzy głośniki bezprzewodowe Vify i wszystkie grały dobrze, a w swojej klasie cenowej - bardzo dobrze. Słychać też konsekwencję - mimo że mają różne konstrukcje, oferują podobne brzmienia, na miarę swojej wielkości. Vifa Stockholm nie wyłamuje się z tego pozytywnego schematu, wciąż dominuje zrównoważenie, swoista powaga, która daleko odsuwa Vifę od efekciarstwa i przejaskrawień.

Mimo to Stockholm ma w sobie sporo muzycznej pasji, potrafi przenieść emocje, robi to jednak przyjaźnie i nieagresywnie, jednocześnie rzeczowo i dość analitycznie - nie dodaje specjalnego ciepła, ale i w jego specyficznym chłodzie (skandynawskim?) jest dużo uprzejmości, a przede wszystkim kultury.

Co najbardziej charakterystyczne, szeroka obudowa otworzyła możliwości wykreowania większej sceny, co w pełni wykorzystano; to jedyny głośnik tego testu, który pozwala odczytać panoramę stereofoniczną z odległości kilku metrów.

Muzyka płynie szerokim frontem, a ponadto dobrze wypełnia pomieszczenie. Dynamika nie zwraca na siebie uwagi bez powodu, ale gdy trzeba huknąć, Stockholm radzi sobie świetnie. Głośnik okazał się być bardzo uniwersalny, nie dyskryminował żadnej muzyki, a słabsze nagrania traktował dość pobłażliwie.

Początkowo bas wydawał mi się szczupły, lecz okazało się, że Vifa Stockholm potrafi wydobyć z siebie bardzo niskie pomruki, gdy tylko jest ku temu dobra okazja. Nie będzie jednak uparcie młócił ani dudnił, niczym nie chcąc słuchacza zmęczyć czy zniechęcić, a i tak ma swoje sposoby na dostarczenie muzycznych emocji.

Jednym z nich jest wspomniana stereofonia, wyjątkowa w tej kategorii produktów, dzięki której Stockholm gra w innej lidze - dosłownie i w przenośni. Stockholm jest w tym teście najdroższy, ale widzimy i słyszymy, za co płacimy.

- Komunikacja: WLAN, BT
- Sposoby strumieniowania DLNA, AirPlay
- Pliki wysokiej rozdzielczości 24 bit/192 kHz (wejście cyfrowe)
- Wejścia 1 x USB (iOS), 1 x cyfrowe wejście optyczne/ analogowe mini-jack audio
- Podłączenia: -
- Wymiary (szer. x wys. x gł.) [mm] 1100 x 215 x 100
- Masa[kg]: 9,8

Grzegorz Rogóż

Może Cię zainteresować
VIFA testy
Audio
E-WYDANIE AUDIO
W PREZENCIE!
Zapisz się na subskrypcję naszego newslettera, a otrzymasz gratis e-wydanie
NEWSLETTER ZAPISZ SIĘ
Close icon
Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta wrzesień 2021

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista styczeń 2021

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio czerwiec 2021

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio październik 2021

Audio

Miesięcznik audiofilski - polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu