VIFA
Copenhagen 2.0

Od firmy produkującej głośniki do... firmy produkującej głośniki. Można powiedzieć, że historia marki Vifa zatoczyła koło, tylko głośniki się "nieco" zmieniły. Niegdyś była to marka renomowana dla odbiorców samych przetworników (producentów kolumn i hobbystów), a dzisiaj dostarcza swoje produkty na rynek głośników bezprzewodowych, co oznacza potencjalnie ogromną popularność, jak i oczywistą walkę z wieloma mocnymi konkurentami.

Nasza ocena
Wykonanie
Solidna konstrukcja rozpięta na aluminiowej ramie, wykończonej tkaniną wysokiej jakości. Rozbudowany układ głośnikowy - stereofoniczny, trójdrożny (napędzany w sumie sześcioma końcówkami mocy!), plus cztery membrany bierne.
Funkcjonalność
Kompletny zestaw strumieniowych "zabawek". Wi-Fi z DLNA i AirPlay, BT z nowoczesnym kodowaniem aptX HD, firmowy system multiroom Vifa Home. Wejścia przewodowe (analogowe i cyfrowe), USB z dostępem do plików.
Brzmienie
Szerokopasmowe, zrównoważone, rytmiczne i swobodne, bez przeładowania i rozjaśnienia. Angażujące i lekkostrawne.
Możesz pobrać ten artykuł w formacie
Artykuł pochodzi z Audio

W ofercie znajdziemy pięć modeli, a dwa z nich - Stockholm oraz Copenhagen - doczekały się na początku tego roku nowych wersji, oznaczonych 2.0. Copenhagen - ten pierwszej generacji - był już przez nas testowany. Wersja 2.0 przynosi nowości głównie w zakresie funkcjonalnym (choć zmieniono też część elektroniki cyfrowej) i jest mocno związana z premierą systemu Vifa Home.

Wcześniej głośniki Vify pracowały jako niezależne "odbiorniki". Wraz z koncepcją Vifa Home wprowadzono rozwiązania multiroom pozwalające na tworzenie stref, swobodne przełączanie się między nimi i sterowanie tym wszystkim za pomocą (również zupełnie nowej) aplikacji mobilnej. Z pewnością pozostałe modele też zostaną udoskonalone do wersji 2.0.

Vifa Copenhagen 2.0 - design

Vifa Copenhagen 2.0 ma postać walizeczki/ torebki, w taki sposób kojarzy się zarówno kształtem, jak i materiałami wykończenia, bowiem większą część obudowy obleczono miękką, "włochatą" tkaniną, którą dostarczył specjalista w tej dziedzinie, firma Kvadrat (z jej usług korzysta coraz więcej producentów audio).

Wełniane pokrycie jest trwałe i nie zmienia swoich właściwości z upływem czasu, jak też pod wpływem promieni słonecznych. Firma proponuje aż sześć wersji kolorystycznych (wraz z edycją 2.0 wprowadzono dwie nowe). 

W dolnej części obudowy umieszczono dwa przyciski do regulacji głośności i diodę statusu pracy. Jest też specjalny klawisz systemu Vifa Play (możemy pod nim zaprogramować np. kilka ulubionych rozgłośni internetowych i przełączać je sekwencyjnie).

W wersji 2.0 dodano system Vifa Home i przycisk tzw. presetów, gdzie można zaprogramować szybki dostęp np. do stacji radiowych.

W wersji 2.0 dodano system Vifa Home i przycisk tzw. presetów, gdzie można zaprogramować szybki dostęp np. do stacji radiowych.

Vifa Copenhagen 2.0 - przetworniki

Na szczególną uwagę (a więc i przypomnienie) zasługuje system przetworników, którym głośnik Vifa Copenhagen 2.0 (jak przystało na Vifę) zdecydowanie wyróżnia się wśród konkurentów. W relatywnie niewielkim urządzeniu zainstalowano aż sześć przetworników - dwa zestawy trójdrożne, każdy z 28-mm (jedwabną) kopułką wysokotonową, 5-cm średniotonowym (membrana aluminiowa) i 8-cm niskotonowym (membrana sandwich).

Na tym nie koniec, bo wooferom towarzyszą jeszcze w sumie cztery membrany bierne. Równie bezkompromisowy jest system wzmacniaczy i cyfrowych zwrotnic (każdy głośnik ma własną końcówkę mocy). Pojedyncza "Kopenhaga" może też zostać skonfigurowana do pracy mono (obsługi jednego kanału).

Vifa Copenhagen 2.0 - Bluetooth i strumieniowanie

Nowością w modelu 2.0 (względem poprzednika) jest sekcja bezprzewodowa, zmodernizowano moduł Bluetooth, który teraz ma kodek aptX HD.

BT nie służy jednak do wszystkiego, a zwłaszcza do rozwiązań multiroom. Do tego celu Vifa Copenhagen 2.0 ma transmisję Wi-Fi (choć tylko w pasmie 2,4 GHz), obsługuje AirPlay i DLNA. Możemy też sięgnąć po niezawodny kabel analogowy i doprowadzić sygnał 3,5-mm złączem, które (podobnie jak w niektórych urządzeniach Apple) pełni również rolę cyfrowego wejścia optycznego. Jest też złącze USB, do którego podłączymy np. pendrajw z muzyką.

Vifa Copenhagen 2.0 zagra w domu i poza nim, bowiem głośnik ma wbudowany akumulator.

Strumieniowanie przez Bluetooth można rozpocząć od razu, a kiedy zechcemy skorzystać z Wi-Fi, będziemy musieli uprzednio skonfigurować komunikację, do czego niezbędny jest smartfon z firmową aplikacją. Sam proces przebiega szybko. Jej podstawowa rola to sterowanie, ale służy też do konfiguracji, przełączania wejść oraz jako odtwarzacz grupujący różne serwisy (Tidal, Spotify, który mamy tu w odmianie Connect). Sterowanie możliwe jest także tradycyjnym pilotem; nie ma go jednak w zestawie.

Panel z tyłu zawiera wejście analogowe i cyfrowe, jest też USB oraz trzy przyciski – wśród nich Vifa Link odpowiedzialny za system multiroom.

Panel z tyłu zawiera wejście analogowe i cyfrowe, jest też USB oraz trzy przyciski - wśród nich Vifa Link odpowiedzialny za system multiroom.

Odsłuch

Ani ten, ani żaden inny głośnik Bluetooth nie zastąpi systemu z parą kolumn, gdy zależy nam na "prawdziwej" stereofonii, jednak pozostałe aspekty dojrzałego, zrównoważonego brzmienia głośnika Vifa Copenhagen 2.0 opanował z sposób godny tradycji marki Vifa. Dodaje do tego dynamikę i swobodę, jego gra opiera się na wyraźnym rytmie (gdy tylko jest w nagraniu), który nie staje się jednak monotonnym łomotaniem i dudnieniem - jest w tym luz i rozmach, pulsowanie i kołysanie.

Na tle innych urządzeń bas jest bardziej wstrzemięźliwy, nie kładzie się cieniem na średnicy, a wciąż pokazuje dużo dobrze zorganizowanych dźwięków. Góra pasma jest delikatna i klarowna, bez żadnych szpil, nadmiernego blasku - subtelnie i z oddechem.

Średnica jest miękka, plastyczna i nawet bez specjalnego podgrzewania pokazuje ładne, nasycone wokale. Vifa Copenhagen 2.0 potrafi "przytulić się" do słuchacza dźwiękiem naturalnym i przyjemnym, a gdy pojawi się taka potrzeba - zagrać dość głośno, ale wciąż uprzejmie i kulturalnie.

- Strumieniowanie: AirPlay, DLNA, BT, Vifa Home, Spotify Connect
- Sieć: Wi-Fi
- Kodek: BT aptX HD
- Asystent głosow:y nie
- Wejścia: USB, Toslink, 1 x analogowe audio
- Zasilanie akumulatorowe: tak

Videotesty
Amplituner stereo Yamaha R-N803D
Video test Amplituner stereo Yamaha R-N803D
Yamaha R-N803D ma na pokładzie tuner radiowy, wyjście słuchawkowe,...
3:07
VIFA testy
Ottava SC-C50
TECHNICS
Ottava SC-C50
Głośniki bezprzewodowe

Kiedy kilka lat temu Technics wracał po długiej nieobecności na rynek audio, na pierwszym etapie przypominania o sobie postawił przede wszystkim na sprzęt wysokiej klasy - powiedzmy nawet, że hi-end. Gdy wszyscy już ochłonęli i zrozumieli, z jaką potęgą mają do czynienia, Technics zajął się (jak to zresztą zaplanował) projektami praktyczniejszymi, a więc w cenach przystępniejszych. Wciąż jednak obowiązuje podział na Panasonica i Technicsa, z których ten drugi ma przywilej oznaczać produkty z wyższej półki. Seria Ottava o pomysł na nowoczesne audio, którego podstawową cechą ma być kompletność, bo chociaż urządzenia mają zróżnicowane formy, to wszystkie można podciągnąć pod hasło all-in-one. W każdym zestawie/ urządzeniu jest źródło, wzmacniacz, głośniki - w jednej lub w kilku obudowach.

Music 5
DYNAUDIO
Music 5
Głośniki bezprzewodowe

Popularność głośników bezprzewodowych jest tak ogromna, że skłania do ich produkowania również firmy, które wcześniej z urządzeniami audio nie miały żadnego doświadczenia, a z dźwiękiem o tyle, o ile był to np. dźwięk odkurzacza lub ekspresu do kawy. Jest jednak wiele udanych, grających na różne sposoby. Jednak najpewniejszym sposobem, gdy nie chcemy długo szukać, jest zwrócenie się do jednego z głośnikowych specjalistów. Wiedza z tej dziedziny najlepiej zaprocentuje również tutaj, a jednym z niekwestionowanych autorytetów jest Dynaudio. Rok temu zaprezentowała całą rodzinę Music. Składa się ona z czterech modeli – od najmniejszego, mieszczącego się niemal w dłoni Music 1, aż po giganta Music 7. Testowaliśmy już Music 3, teraz sięgamy na wyższą półkę.

Pulse 2i
BLUESOUND
Pulse 2i
Głośniki bezprzewodowe

Jeszcze zanim idea sieciowych rozwiązań multiroom opanowała całą branżę, Bluesound zajął ważne miejsce na tym rynku nie tylko z produktami, ale też z wizerunkiem marki skupionej na nowej koncepcji. Pomysł szybko rozprzestrzenił się poza "grajki" samego Bluesounda, objął sprzęt Hi-Fi współpracującej marki NAD, a nawet zespoły głośnikowe Dali. Bluesound podszedł do tematu kompleksowo - podjął się stworzenia rozwiniętego systemu, którego głośnik bezprzewodowy byłby tylko i aż elementem, ale samodzielnym, funkcjonującym zarówno w pojedynkę, jak i w całym zespole. Przygodę z tym sprzętem można zaczynać od różnych urządzeń, my zajmujemy się największym głośnikiem nowej serii "Gen2i" - Pulse 2i.

Live Sound & Installation październik 2019

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta październik 2019

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista październik 2019

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio październik 2019

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio październik 2019

Audio

Polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu