PHILIPS
MCi500H

Philips już od kilku lat lansuje koncepcję "streamium", której zasadniczym sensem jest przechowywanie muzyki na twardym dysku centralnego urządzenia systemu oraz bezprzewodowe jej przekazywanie do urządzeń peryferyjnych.

Nasza ocena
Wykonanie
Estetyczny wygląd jednostki centralnej, bardzo porządne monitorki.
Laboratorium
Szerokie możliwości pracy w sieci owocujące biblioteką na wewnętrznym HDD o pojemności 160GB, dobre oprogramowanie, współpraca z Gracenote.
Brzmienie
Solidny, mocny, naturalny, czysty dźwięk z lekko wyeksponowanym basem. W muzyce najlepsze brzmienie tego testu, w tej klasie produktów fenomenalne.
Możesz pobrać ten artykuł w formacie
Artykuł pochodzi z Audio

Jak dotąd przedstawicielami tej linii były małe multiroomowe systemy WACS, w tym roku producent zdecydował się pójść w swoich innowacjach trochę w bok. Zestaw MCi500H wygląda jak typowa, stereofoniczna wieżyczka, w rzeczywistości ma znacznie większe możliwości.

Całą elektronikę zawarto w jednej obudowie. Oglądając materiały reklamowe, wydaje się, że są to dwa niewielkie urządzenia ustawione jedno na drugim. Oczywiście taki efekt nie jest przypadkowy, dwa frontowe segmenty oddzielono plastikowym przepierzeniem, w którym zresztą sprytnie ukryto szufladę na płytę. Panele pokryte są zaczernionymi płytkami pleksi i okolone ładnymi, szaro-srebrnymi ramkami. Na górnym znajduje się duży wyświetlacz LCD, na którym znakomicie widoczne są wszystkie funkcje i informacje. Na dolnym rządzi podświetlana gałka kryjąca najważniejsze przyciski do obsługi napędu.

W sumie urządzenie prezentuje się całkiem szykownie. Na górnej płycie jest gniazdo portu USB oraz wyjście słuchawkowe. Kwestionuję taką lokalizację portu USB: wkładanie tam pendrive?a wcześniej czy później spowoduje, że ktoś go złamie, wyrywając przy okazji gniazdo. Z tyłu mamy wejście sieciowe na klasycznym RJ-45, wejście stereofoniczne audio na RCA oraz wyjścia głośnikowe. Producent dołącza do zestawu dwa komplety kabli, krótsze i dłuższe. Jest także antena do WLAN.

Pierwszym krokiem, który producent opisuje w instrukcji obsługi, jest skonfigurowanie sieciowe. Zestaw potrafi przenosić muzykę na swój wewnętrzny twardy na cztery sposoby: zgrywać zripowane płyty CD, importować ścieżki z peceta, nagrywać z radia (zwyczajnego lub internetowego) albo rejestrować z zewnętrznego źródła. Wygoda wspomnianych operacji nie byłaby wystarczająca, gdybyśmy mieli posługiwać się wyłącznie wyświetlaczem urządzenia, stąd pomysł (i jego realizacja), by dołączyć oprogramowanie dla pecetów dające o wiele większe możliwości edycji ścieżek.

System, choć koncepcyjnie i funkcjonalnie jest dość skomplikowany, to jednak w obsłudze jest bajecznie prosty, oczywiście pod warunkiem, że wybrane ścieżki zapakowaliśmy już na HDD. A w tym celu potrzebujemy bliższego zapoznania się z programem obsługującym bibliotekę zarejestrowaną na współpracującym komputerze. Miejsca na wewnętrznym dysku powinno wystarczyć przeciętnemu użytkownikowi - 160 GB, co w praktyce oznacza 30-40 tys. ścieżek nagranych ze średnią dla MP3 jakością. Właściwie skonfigurowane urządzenie będzie ściągać dane do wgranych płyt z serwisu Gracenote.

Wzmacniacz ma moc 2 x 50 W (informacja producenta), a głośniki prezentują się bardzo porządnie. Są to średniej wielkości monitory. Obudowa pokryta jest błyszczącym plastikiem (przód) oraz czarną okleiną, wszystko to jednak wykonano z wielką starannością. Bas i średnie częstotliwości odtwarza głośnik piętnastocentymetrowy, wysokie tony tekstylna kopułka. Bas-refleks znajduje się z tyłu. Pilot jest mały, niepozorny, ale ergonomiczny.

Odsłuch

Wierzcie lub nie, ale ten system dysponuje naprawdę dobrym dźwiękiem, co można szybko stwierdzić za pomocą płyt CD, a także potwierdzić za pomocą ich kopii zapisanych na twardym dysku. Wysokiej dynamice towarzyszy naturalność i kultura właściwa naprawdę dobrym monitorom. Zakres średniowysokotonowy to w tej klasie produktów wręcz popis wyrównania i dokładności.

Na tym tle pewne zastrzeżenia można mieć do basu, który pozwala sobie trochę na zbyt wiele, gdyby było go odrobinę mniej, mielibyśmy brzmienie doprawdy wyrafinowane. Jednak basu nie jest aż tak dużo, aby robić z tego problem, dla wielu użytkowników będzie to wręcz bonus i miłe zaskoczenie, że mikrowieżyczka tak dziarsko sobie poczyna. Brzmienie jest sprężyste i muskularne, dźwięki są twarde, ale nie ostre, a najważniejsze informacje wyraźnie wybijają się przed tło. Ponadto można słuchać całkiem głośno - za te pieniądze to naprawdę coś.

Parametry
PHILIPS MCi500H
Produkowany Tak
Skład ACD
Przedwzmacniacz gramofonowy Nie
Moc8 [W] 0
Moc4 [W] 0
Wyjście słuchawkowe Tak
Wymiary: wys./szer./gł., W przypadku urządzeń testowanych w AUDIO wartość mierzona.
PHILIPS testy
NAD C538
C538

NAD zdecydowanie zmierza ku nowoczesności. Rozwiązania strumieniowe, bezprzewodowa transmisja Bluetooth i Wi-Fi, pliki, smartfony i inne cuda współczesnego świata – wszystko to jest już dostępne w podstawowej serii Classic. Ale znajdziemy tam również trzy odtwarzacze CD. Zarówno najlepszy C568, jak i środkowy C546BEE, są w ofercie już od dłuższego czasu, najtańszy C538 dołączył do nich w wakacje zeszłego roku.

DCD-800NE
DENON
DCD-800NE
Odtwarzacze CD (CD/SACD)

W nowej serii 800 Denon umieścił integrę PM-800NE, odtwarzacz sieciowy DNP-800NE i płyt CD - DCD-800NE. Wszystkie urządzenia dopasowano wizualnie, obudowy są zunifikowane, dostępne w wersjach srebrnej oraz czarnej.

Topaz CD10
CAMBRIDGE AUDIO
Topaz CD10
Odtwarzacze CD (CD/SACD)

Firma Cambridge Audio skoncentrowała się ostatnio na droższych urządzeniach z serii Edge, wprowadziła też wyjątkowy gramofon Alva TT. Wszędzie tam kipi od rozwiązań związanych ze strumieniowaniem (również w gramofonie). Aby trafić na klasyczny odtwarzacz CD, trzeba się cofnąć do serii Azur i do niskobudżetowej serii Topaz, gdzie znajdziemy dwa modele – Topaz CD5 oraz Topaz CD10.

Live Sound & Installation wrzesień 2019

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta wrzesień 2019

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista wrzesień 2019

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio wrzesień 2019

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio wrzesień 2019

Audio

Polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu