FOCAL Listen Wireless

FOCAL
Listen Wireless

Słuchawki

Focal reprezentuje w tym teście grupę producentów kolumn, którzy kilka lat temu uświadomili sobie i innym, że ich głośnikowa specjalizacja jest całkiem dobrym punktem wyjścia do projektowania i produkowania słuchawek. To dziedziny pokrewne, chociaż z całą pewnością mające swoje własne tajemnice, które jednak firmy głośnikowe zdają się szybko odkrywać.

W aktualnej ofercie Focala jest już dziewięć pozycji. Nie jest to jeszcze tak obszerny katalog jak u Audio-Techniki czy Sennheisera, ale znajdziemy tu "coś" w każdej kategorii, oprócz najniższych przedziałów cenowych, w które Focal się nie zapuszcza (zresztą podobnie, jak Bowers).

Focal Listen Wireless to bezprzewodowa odmiana modelu Listen, czyli jeden z dwóch "bezkablowych" modeli Focala. Jest w Listen Wireless właściwie wszystko, co już w modelu Spirit - pierwszych słuchawkach Focala - zdefiniowało styl marki: przede wszystkim owalne, charakterystyczne muszle z kontrastowym, czerwonym materiałem wewnątrz.

Focal Listen Wireless - konstrukcja

Za czerwonymi siateczkami kryją się 40-mm przetworniki z membranami tytanowo-mylarowymi. Focal Listen Wireless są wykonane w większości z tworzyw, co może nie pretenduje do osiągnięcia statusu produktu luksusowego, ale pozwala użytkownikowi, aby wyginał (w ramach rozsądku) pałąk - zarówno wtedy, gdy chce go dopasować do głowy, jak i całkiem przypadkiem. Wcale nierzadko ktoś na naszą torbę (ze słuchawkami w środku) nadepnie lub na niej usiądzie.

W pałąk wbudowano typowy mechanizm rozsuwający współpracujące części - jest także przegub "łamiący", umożliwiający złożenie słuchawek. Mimo dużych rozmiarów poszczególnych sekcji, działa to całkiem sprawnie. Pałąk jest szeroki i dość gruby, od wewnątrz wykończony elastyczną listwą. Większość elementów jest matowa, ale muszle są błyszczące, grube poduszki wykonano z syntetycznej skóry, na nich spoczywa zadanie pasywnego tłumienia hałasów.

Przyciski sterujące ustawiono w jednym rządku, mają identyczny kształt i subtelne oznaczenia.

Przyciski sterujące ustawiono w jednym rządku, mają identyczny kształt i subtelne oznaczenia.

Focal Listen Wireless - obsługa i ergonomia

Słuchawki dość mocno ściskają głowę, więc zadanie zostało wykonane, a trzymają się doskonale, chociaż trochę kosztem komfortu. Wiem jednak, że relacje na ten temat są bardzo różne, a dopasowanie słuchawek jest kwestią indywidualną, więc zwłaszcza w przypadku tego modelu, najlepszym sposobem jest samodzielne ustalenie, czy nam z Listen będzie "po drodze".

Na pierścieniu oddzielającym poduszki od tylnej obudowy muszli ulokowano przyciski sterujące oraz mikrofon (a właściwie dwa mikrofony). Regulacja głośności oraz sterowanie odtwarzaniem (odbieranie rozmów) odbywa się niemal identycznymi klawiszami; początkowo ciężko się w tym połapać, trzeba zapamiętać, gdzie dany przycisk się znajduje. Do ładowania służy port USB.

Ważnym zagadnieniem były także rozmowy telefoniczne: zainstalowano dwa mikrofony, które wraz z elektroniką mają zapewniać najwyższą jakość.

Impedancja (podłączenie pasywne) słuchawek Focal Listen Wireless wynosi 32 Ω - to typowa wartość dla urządzeń mobilnych. Tryb bezprzewodowy oznacza oczywiście standard Bluetooth, w nowej odmianie 4.1, do kodowania dźwięku użyto popularnego formatu aptX.

Czerwone siateczki są charakterystyczne dla słuchawek Focala.

Czerwone siateczki są charakterystyczne dla słuchawek Focala.

Odsłuch

Słuchawki Focal Listen Wireless prezentują jedno z najbardziej odważnych i otwartych brzmień w teście. Tym razem rozpocząłem od konfiguracji przewodowej, a powód był ku temu prozaiczny - akumulator wskazywał poziom bliski zeru.

Żywość, wręcz żywiołowość, jest fantastyczna, czasami bliska ostrości, lecz niewpadająca w metaliczną monotonię. Listen Wireless nie są oczywiście sposobem na ocieplenie i zaokrąglenie, jednak ich siła i muzyczna wiarygodność wynika z soczystości i blasku, a nie mechanicznego pokazywania informacji.

Nawet lekkie podkreślenie "wyższego środka", czy choćby jego liniowe prowadzenie, często prowadzi do natarczywości, której tutaj nie można całkowicie wykluczyć - zależy to od wrażliwości i interpretacji słuchacza - jednak na tle innych tego typu brzmień, Focal Listen Wireless najmniej męczą, a najbardziej angażują.

Na mocną prezentację średnicy wpływają ogólne proporcje - bas jest krótki, punktowy, też pokazuje dużo dźwięków, lecz jego rola jest raczej towarzysząca niż prowadząca. Z dobrymi nagraniami będzie tak, jak napisałem powyżej; ze słabszymi już gorzej. Wciąż będzie dużo emocji, ale Focale nie zatrzymają brudów i szorstkości.

Dużo zależy od wysokich tonów, które tylko czekają na okazję, aby błysnąć, choćby wyciągając na wierzch sybilanty z wokali - mają w charakterystyce większe udziały niż bas, więc jeżeli w tę samą stronę idzie samo nagranie, robi się ekscentrycznie.

W trybie bezprzewodowym dźwięk wyraźnie "siada", staje się mniej rozdzielczy, co czasami może nawet pomóc... ale nie dorabiajmy teorii do praktyki - to słuchawki, których prawdziwą jakość i charakter słyszymy przy zastosowaniu kabla. Wireless to tylko dodatek do Listen.

Chociaż Listen Wireless wydają się duże i pękate, to można je skutecznie złożyć.

Chociaż Listen Wireless wydają się duże i pękate, to można je skutecznie złożyć.

Kabel do luksusowego lamusa

Firmy produkujące słuchawki coraz częściej proponują konstrukcje bezprzewodowe. Jest to wynikiem oczywistych potrzeb klientów i nowych możliwości technicznych. Uwolnienie się od kabla to przecież marzenie chyba wszystkich użytkowników i w przyszłości rozwiązanie tak oczywiste, jak dzisiaj telefony... które kiedyś też były "uwiązane".

Nie jest to kaprys estetyczny, taki jak wyeliminowanie kabli łączących urządzenia systemu stacjonarnego, lecz sprawa podstawowej wygody, zarówno w domu, jak i na spacerze. Dlatego rynek słuchawek bezprzewodowych szybko rośnie, a według niektórych statystyk ma już ponad 50 procent udziałów.

Kilkanaście lat temu przygotowanie konstrukcji bezprzewodowych było zadaniem zarezerwowanym dla najlepszych specjalistów, którzy oprócz samych słuchawek musieli opracować jeszcze system bezprzewodowej transmisji, opartej na własnym nadajniku oraz odbiorniku, a brzmieniowe efekty i tak były marne. Dzisiaj moduły odbiorników Bluetooth są standardem dostępnym dla wszystkich.

Rozwój techniki i coraz niższe koszty produkcji sprawią, że niedługo przewodowe słuchawki zaczną odchodzić do lamusa albo w najlepszym przypadku (dla nich i dla nas) - do audiofi lskiej niszy, bo jednak zawsze najlepsza transmisja będzie wymagała kabla. Modele przewodowe staną się więc, paradoksalnie, produktem luksusowym.

Radosław Łabanowski

Podstawowe dane

NAD Viso HP70

NAD
Viso HP70

Cena: 1 730 zł

KEF Space One Wireless

KEF
Space One Wireless

Cena: 1 730 zł

B&O PLAY H8i

B&O PLAY
H8i

Cena: 1 730 zł

SENNHEISER HD4.40BT

SENNHEISER
HD4.40BT

Cena: 440 zł

Zobacz także
Audio - lipiec - sierpień 2019

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

W tym numerze znajdziecie regularny test porównawczy (pięć wzmacniaczy za ok. 9000 zł), hi-endowe kolumny, gramofon, ale polecam przede wszystkim indywidualne testy pięciu urządzeń nowej generacji - soundbarów, głośników bezprzewodowych, systemów "all-in-one". ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj

SENNHEISER
HD820

SENNHEISER HD820

Minęła już niemal dekada od premiery modelu HD800, który był rozwinięciem słynnych HD600 (wciąż pozostających w ofercie!...