ULTRASONE
Performance 840 Sirius

Dopiero niedawno niemiecki producent zaprezentował swoje pierwsze słuchawki bezprzewodowe Bluetooth Go. Teraz idzie już szerokim frontem, bowiem do transmisji bezprzewodowej przygotowano modele znanej serii Performance.

Nasza ocena

Wykonanie
Duże, ale niekłopotliwie ciężkie słuchawki, unikalna koncepcja dołączanego adaptera Bluetooth. Firmowy system S-Logic w wersji Plus.
Funkcjonalność
Dwa przewody i przejściówka 6,3 mm w standardzie, moduł bezprzewodowy Bluetooth v4.1 wraz z kodowaniem aptX i SBC. Dość mocno ściskają głowę, dobra pasywna redukcja dźwięków z otoczenia. Krótki czas pracy w trybie bezprzewodowym.
Brzmienie
Obszerny bas, gładka góra, plastyczna średnica – żywe i przyjemne.
Artykuł pochodzi z Audio

To prawdopodobnie jedyne tego typu rozwiązanie na rynku. Pomysł wydaje się stosunkowo prosty, choć jego realizacja robi wrażenie precyzją. Zamiast przeprojektowywać same słuchawki, przygotowano dodatek - adapter BT. Na gamę Performance składają się obecnie cztery modele: 820, 840, 860 oraz 880. Ich ceny rozciągają się od 630 zł aż do 1490 zł.

Każdy z nich można teraz uzupełnić o adapter bezprzewodowy Sirius, który kosztuje 590 zł. W ten sposób również dotychczasowi posiadacze któregokolwiek z wymieniowych modeli mogą zerwać się z kabla. Nowi klienci powinni jednak sięgnąć po gotowy zestaw, bo jego cena okazuje się atrakcyjna w porównaniu z sumą cen dwóch komponentów.

Mówiąc o bezprzewodowym adapterze, wyobrażamy sobie zewnętrzne urządzenie, które spełnia rolę odbiornika Bluetooth, wzmacniacza słuchawkowego oraz ogniw zasilających, a więc znacznych rozmiarów puszkę, którą trzeba by wraz ze słuchawkami nosić.

Ultrasone Performance 840 Sirius - Adapter Syriusz

Firmie Ultrasone udała się jednak nie tylko sztuka miniaturyzacji, ale także dopasowania "Syriusza" do słuchawek. Urządzenie ma kształt cienkiego rogala, którego grubość wynosi ok. 1 cm, obejmującego dolną część jednej muszli - tej z gniazdem sygnałowym. Zespół gniazdo (słuchawek) - wtyk (w adapterze) pełni rolę portu dokującego, utrzymując przy sobie obydwie części.

Adapter Sirius waży zaledwie 12 g, nie zmienia więc w znaczący sposób masy całych słuchawek ani ich wyważenia. Na dolnej krawędzi "rogalika" umieszczono cztery przyciski - włącznik zasilania, regulację głośności oraz sterowanie odtwarzaczem. Adapter jest zgodny ze standardem Bluetooth v4.1 oraz kodekami aptX i SBC.

Adapter Sirius zawiera moduł Bluetooth, wzmacniacz słuchawkowy oraz akumulator ma postać niewielkiego rogala o masie zaledwie 12 g.

Adapter Sirius zawiera moduł Bluetooth, wzmacniacz słuchawkowy oraz akumulator ma postać niewielkiego rogala o masie zaledwie 12 g.

Niewielkie gabaryty i masa zapewniają komfort, ale coś za coś, wbudowany akumulator wystarczy "jedynie" na 8 do maksymalnie 12 godzin pracy.

Z Siriusem wiąże się też drobna niedogodność - wpięty do słuchawek zajmuje ich gniazdo, więc chcąc podłączyć kabel, należy najpierw adapter zdjąć; dotyczy to też ładowania akumulatorów, które odbywa się przez specjalną przejściówkę z gniazdem podłączanym do wtyku mini-jack w Siriusu.

Ultrasone Performance 840 Sirius- konstrukcja

Ultrasone Performance 840 Sirius to jedne z największych słuchawek w tym teście, jednoznacznie wokółuszne. 840-ki są konstrukcją zamkniętą o pasywnym, ale skutecznym tłumieniu dźwięków z otoczenia.

Muszle obracają się o 90 stopni dzięki czemu spore słuchawki można łatwo złożyć i wsunąć do znajdującego się w zestawie miękkiego etui. Konstrukcja pałąka jest w newralgicznych miejscach wykonana z grubych, metalowych podzespołów.

Muszle zawierają przetworniki o średnicy 40 mm. Poduszki mają owalny kształt, są wykończone skórą i dość miękkie, ale "męski" uścisk pałąka sprawia, że ucho dotyka siateczki izolującej przetwornik.

W zestawie otrzymujemy dwa przewody sygnałowe: jeden domowy - długi (3 m) z wtykiem 3,5 mm, ale i nakręconą przejściówką 6,3 mm; oraz krótszy mobilny (1,2 m), wyposażony w uniwersalny, jednoprzyciskowy sterownik. Jest także adapter USB.

Performance 840 to duże słuchawki wokółuszne, ale obracając muszle o 90 stopni, możemy je złożyć do "przyzwoitych" rozmiarów.

Performance 840 to duże słuchawki wokółuszne, ale obracając muszle o 90 stopni, możemy je złożyć do "przyzwoitych" rozmiarów.

Odsłuch

Ultrasone Performance 840 Sirius to kolejne słuchawki, które wyraźnie faworyzują tryb przewodowy, co nie jest krytyką, lecz świadczy głównie o dobrej rozdzielczości samych przetworników elektroakustycznych. Nie jest to jednak brzmienie jasne i mechanicznie analityczne.

Ultrasone odzywają się specyficznie gęstym, mocno nasyconym dźwiękiem; niskie tony są tu ważne, ale działają w specjalny sposób, raczej wzmacniają cały przekaz, nie zaznaczając swojej odrębności, chyba że pojawią się bardzo niskie zejścia - wtedy zrobią one wrażenie.

Wysokie tony nie świszczą, lecz mają uprzejmą soczystość, łączą się bardzo płynnie ze średnicą. Łatwo zauważyć starania Ultrasone wkładane w odtworzenie przestrzeni, instrumenty nie wychodzą jeszcze zdecydowanie przed głowę, ale nie robią już w niej tłoku, są porozdzielane i poukładane na całej panoramie, a nie tylko na skrajach i w centrum.

Ultrasone Performance 840 Sirius mogą zagrać głośno, nic się nie "wzbudza", panuje ten sam porządek, z kolei przy niskich poziomach wciąż słychać sporo detali, brzmienie wcześnie "nie gaśnie".

Delikatność zakresu średnio-wysokotonowego utrzymuje się w trybie bezprzewodowym, chociaż brzmienie nie jest już tak dokładne i wyrafinowane, wkrada się pewna twardość.

Nie musi świadczyć to o jakości modułu Bluetooth, bardziej prawdopodobny jest wpływ samej kompresji sygnału. Można jednak pochwalić dość zaskakujący "bezprzewodowy" wigor i rozmach, nawet przy bardzo wysokich poziomach głośności.

Tutaj procentuje, zauważony już w trybie przewodowym, duży potencjał tych słuchawek, które w samym charakterze dźwięku zachowują sporą kulturę, a jednocześnie mogą dostarczyć sporą dawkę decybeli, przed czym w zasadzie należy ostrzec.

Sirius ma tylko jeden 3,5-mm wtyk, włączamy go w gniazdo słuchawek, które przytrzymuje moduł na swoim miejscu.

Sirius ma tylko jeden 3,5-mm wtyk, włączamy go w gniazdo słuchawek, które przytrzymuje moduł na swoim miejscu.

S-Logic Plus (i minus)

Specjalnością Ultrasone jest układ S-Logic mający za zadanie poprawę przestrzenności. Nazwa może sugerować jakieś układy elektroniczne (Dolby Pro-Logic...), zwłaszcza w czasach nowoczesnych rozwiązań cyfrowych.

Znawcy słuchawek w ogólności, a Ultrasone w szczególności, wiedzą jednak, że to dość prosty (chociaż starannie zaprojektowany) układ akustyczny, sprowadzający się do płytki dyfuzyjnej, umieszczonej przed membraną przetwornika (oczywiście w obydwu kanałach); zmienia ona charakterystykę, zarówno częstotliwościową, jak i kierunkową w sposób optymalny dla wrażeń przestrzennych.

Zasadniczy problem z odbiorem prawidłowej stereofonii za pomocą pary słuchawek leży jednak gdzie indziej - w pełnej separacji sygnałów poszczególnych kanałów i uszu, czyli odbiorze przez np. lewe ucho wyłącznie dźwięku z lewego kanału.

W odbiorze stereofonii głośnikowej dźwięk z każdego kanału dociera do obydwu uszu, ale z odpowiednimi różnicami poziomu, czasu i charakterystyki, co jest zresztą podstawą słyszenia przestrzennego w całym jego trójwymiarowym bogactwie, a nie rozciągniętego tylko na osi od lewej do prawej.

Właśnie dlatego w odbiorze słuchawkowym scena przechodzi przez środek głowy, a nie powinna i wcale by nie musiała - można by ją "odsunąć" na względnie naturalną odległość, ale raczej za pomocą układów elektronicznych, odpowiednio "miksujących" sygnały obydwu kanałów.

Na razie pojawiają się one w nielicznych słuchawkach, chociaż aż się prosi, aby dodać je do i tak już zainstalowanej elektroniki. Firma Ultrasone mogłaby to zrobić znowu na swój sposób - za pomocą specjalnego dodatku...

Radosław Łabanowski

Specyfikacja techniczna

ULTRASONE Performance 840 Sirius
Typ Zamknięte
Poduszka Wokółuszne
Masa 274
Impedancja (Ω) 32
Bluetooth
Połączenie przewodowe Array
Kodeki BT aptX, SBC
NFC nie
Aktywna redukcja hałasów nie
Wymiary: wys./szer./gł., W przypadku urządzeń testowanych w AUDIO wartość mierzona.
Audio
E-WYDANIE AUDIO
W PREZENCIE!
Zapisz się na subskrypcję naszego newslettera, a otrzymasz gratis e-wydanie
NEWSLETTER ZAPISZ SIĘ
Close icon
Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta październik 2021

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista styczeń 2021

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio czerwiec 2021

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio październik 2021

Audio

Miesięcznik audiofilski - polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu