Nagrody EISA 2017-2018
Nagrody EISA
2017-2018

HiFiMAN Sundara

HiFiMAN Sundara

HiFiMAN nie wymyślił słuchawek planarnych, ale wymyślił, jak je sprzedawać na dużą skalę. Z propozycji bardzo niszowej i ekskluzywnej, technika planarna dotarła, może jeszcze nie "pod strzechy", ale do wielu testów i powszechnej świadomości.

Nie wszystkie słuchawki HiFiMAN- -a to konstrukcje planarne, firma oferuje także inne urządzenia, chociaż powiązane ze słuchawkami, np. wzmacniacze słuchawkowe i odtwarzacze przenośne. HiFiMAN rozszerza swój katalog we wszystkie strony, sięgając też high-endu. Najnowsze słuchawki HiFiMAN Sundara to swego rodzaju "odwilż", jedne z najtańszych konstrukcji planarnych w całej historii.

Doceniam kreatywność konstruktorów, jednak rozwiązania i elementy, zaprojektowane z finezją i smakiem, czasami mieszają się z elementami mniej wyszukanymi; zazwyczaj kompletny obraz produktu ma jakąś skazę. Jest coraz lepiej, a Sundara ma być nowym otwarciem.

Sundara oznacza w świętym języku bogów - Sanskrycie - "piękno". Starania widać od razu, zanim jeszcze weźmiemy same słuchawki do ręki. Opakowanie jest bardzo eleganckie, lakierowany kartonik z ładną grafiką zabezpieczono zewnętrzną warstwą. Wewnątrz jest jeszcze lepiej: podnosimy wieko i widzimy przestrzeń zaaranżowaną w iście jubilerskim stylu, wyściełaną miękkim, aksamitnym materiałem. Słuchawki leżą ciasno w głębokiej przegródce, obok zwinięto przewód połyskujący złotym wtykiem, a kropką nad i jest przezroczysta, ozdobna opaska.

Opakowanie jest wyjątkowo luksusowe, wszystkie elementy umieszczono w starannie wyściełanych przegródkach.

Opakowanie jest wyjątkowo luksusowe, wszystkie elementy umieszczono w starannie wyściełanych przegródkach.

HiFiMAN Sundara - konstrukcja

HiFiMAN Sundara to konstrukcja otwarta, oparta na przetwornikach planarnych, słuchawki są dość ciężkie (niespełna 400 g), ale lżejsze i mniejsze niż ich planarny konkurent (Audeze LCD-2). Producent chwali nowy, hybrydowy pałąk, w którym górną metalową część poprowadzono delikatnym łukiem i polakierowano na czarny mat, a od wewnątrz "podwieszono" szeroki pas ze skóry.

Zewnętrzne pierścienie muszli zasłonięto dość gęstą metalową plecionką. Muszle zakotwiczono na typowych widelcach, które przechodzą w płaską taśmę mechanizmu regulacyjnego. Przesuwanie w górę i w dół to główna możliwość dopasowania słuchawek do głowy. Muszle możemy obracać na samych widelcach oraz delikatne odginać w lewo i prawo, ale tylko w granicach elastyczności materiałów, a nie na specjalnych przegubach.

Regulacyjna część widelców "chowa się" w wykonane z tworzywa obudowy - to jedna z nielicznych niemetalowych części tego modelu. Sama regulacja przebiega skokowo (taśma ma specjalne oczka pełniące rolę zapadek), ale brakuje jej nieco finezji i precyzji - trzeba też użyć dość dużej siły.

Poduszki są okrągłe, mają trzyczęściową konstrukcję, z zewnątrz widać skórę, do głowy przylega już jednak miękki, weluropodobny materiał, a wykończenie warstwy wewnętrznej prostopadłej do siateczki chroniącej przetwornik, to znów skóra.

Poduszki uszyto z kilku rodzajów materiału, na zewnątrz znajduje się skóra, ale z głową styka się mięciutka tkanina.

Poduszki uszyto z kilku rodzajów materiału, na zewnątrz znajduje się skóra, ale z głową styka się mięciutka tkanina.

HiFiMAN Soundara - złącza

W przeszłości HiFiMAN intensywnie eksperymentował z różnymi rodzajami złącz, które były mniej i bardziej wygodne, w modelu Sundara są chyba najbardziej typowe i przyjazne, bo to dobrze znany 3,5-mm standard w odmianie TRS.

Bez zapadek ani innego cudowania. Dołączony do zestawu przewód ma długość niespełna 1,5 m i jest zakończony bardzo porządną, kątową 3,5-mm wtyczką (w pudełku znajdziemy także adapter na 6,3 mm). To długość raczej "mobilna", a nie domowa, trudno rozstrzygnąć, czy została podyktowana aktywnością firmy na polu przenośnych odtwarzaczy, czy oszczędnością, jednak skoro od strony słuchawek mamy złącza TRS, to przygotowanie kabla o dowolnej długości nie będzie problemem.

HiFiMAN eksperymentuje z różnymi typami złącz, w tym przypadku zdecydował się jednak na uniwersalne i typowe, o średnicy 3,5 mm.

HiFiMAN eksperymentuje z różnymi typami złącz, w tym przypadku zdecydował się jednak na uniwersalne i typowe, o średnicy 3,5 mm.

HiFiMAN Soundara - przetwornik planarny

O przetwornikach planarnych rozpisujemy się w niemal każdym teście słuchawek HiFiMAN-a, tym razem ograniczymy się więc do ogólnego zarysu z uwzględnieniem specyfiki konkretnego modelu. Producent deklaruje, że opracował nową membranę, która jest aż o 80 procent lżejsza od tej z modelu HiFiMAN HE-400.

W konstrukcji planarnej cewki są napylone na cienką membranę ulokowaną w polu magnetycznym, wytwarzanym przez umieszczone z obydwu stron magnesy. Taki system zapewnia wyższą sprawność energetyczną (i tak jest w przypadku modelu Sundara), choć znane są też konstrukcje, w których układ magnetyczny znajduje się tylko z jednej strony membrany (co też ma swoje zalety, magnesy nie zasłaniają membrany od strony ucha i nie zakłócają promieniowania).

Cechy słuchawek HiFiMAN Sundara (wielkość, masa, konfiguracja otwarta) podpowiadają ostatecznie głównie domowe zastosowania.

Za metalową siateczką umieszczono przetworniki planarne; wybierając tę technikę, HiFiMAN zrobił karierę.

Za metalową siateczką umieszczono przetworniki planarne; wybierając tę technikę, HiFiMAN zrobił karierę.

Odsłuch

Niską impedancją oraz deklaracjami mówiącymi wprost o "telefonach" producent zachęca do źródeł mobilnych. Próby takie nie będą jednak skazane na sukces, jeśli nie posiadamy wysokiej klasy przenośnego "grajka".

Popularne smartfony będą miały przeważnie problemy z wysterowaniem słuchawek Sundara i grały zwyczajnie za cicho. Wprawdzie Sundara radzi sobie pod tym względem lepiej niż wiele starszych konstrukcji planarnych (w tym tych ze stajni HiFiMAN-a), ale wciąż traktowałbym to jako rozwiązanie okazjonalne. Wypada jednak zauważyć, że wymagania Sundary nie są wyjątkowe na tle innych konstrukcji w tym teście.

Brzmienie jest delikatne, miękkie i relaksujące, a jednocześnie komunikatywne, bogate i barwne. Nawet w spokojnych nagraniach usłyszymy dobrą przejrzystość i detaliczność, muzyka nie będzie smutna i szara, HiFi- MAN-y zawsze dodadzą do niej subtelny blask i świeżość.

Regulacja pałąka opiera się na mechanizmie zapadkowym oraz elastyczności elementów, na których zamocowano muszle.

Regulacja pałąka opiera się na mechanizmie zapadkowym oraz elastyczności elementów, na których zamocowano muszle.

Słuchawki HiFiMAN Soundara mogą też grać głośno, wręcz lubią - łapią wtedy wiatr w żagle, dźwięk nabiera energetyczności, a zarazem wciąż pozostaje odrobina ciepła i "przytulności". Wydaje mi się, że HiFiMAN w zręczny sposób wycieniował zakres wyższej średnicy, pozbywając się tym sposobem natarczywości i twardości, a zarazem trzyma się co najmniej dobrej neutralności.

Dzięki temu "wyrabiają się" nawet jakościowo przeciętne nagrania, z przyjemnością posłuchamy dosłownie wszystkiego. Nie trzeba rezygnować z żadnej muzyki, z którą Sundara obchodzi się tak, jakby chciała uszanować jej artystyczną wartość.

HiFiMAN Sundara

  • Typ Otwarte
  • Poduszka Wokółuszne
  • Impedancja (Ω)* 37
  • * W przypadku urządzeń testowanych w AUDIO wartość mierzona
 
 

Podstawowe dane

  • 2 100 zł

Nasza ocena

  • Wykonanie: Jak przystało na HiFiMAN-a - konstrukcja planarna, przetworniki najnowszej generacji. Konstrukcja w większości metalowa, solidna, ale dość ciężka. Luksusowe, "jubilerskie" opakowanie.
  • Funkcjonalność: Dość ciasno pracujący mechanizm regulacyjny, nieprzesadnie obszerny pałąk powinien jednak zmieścić się na prawie każdej głowie. Choć ciężkie, to wygodne - głównie za sprawą finezyjnych poduszek.
  • Brzmienie: Na początku łagodne i subtelne, potem bogate i barwne, wreszcie... zdolne do głośnego i dynamicznego grania. Zawsze soczyste i przejrzyste, a do tego uprzejme - wycieniowany „górny środek”, nienachalny bas, czysta góra.
ULTRASONE Signature XDP

ULTRASONE
Signature XDP

Cena: 2 000 zł

SENNHEISER HD660S

SENNHEISER
HD660S

Cena: 2 100 zł

AUDEZE LCD-2 Classic

AUDEZE
LCD-2 Classic

Cena: 2 890 zł

GRADO RS2e

GRADO
RS2e

Cena: 2 850 zł

Zobacz także
Bi-amping Bi-wiring Charakterystyka kierunkowa - kolumny Dolby TrueHD Stosunek sygnał / szum
Audio - maj 2018

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

Tradycyjne, wysokiej klasy kolumny głośnikowe, nowoczesne słuchawki bezprzewodowe i najnowsze amplitunery AV z wyższej półki - w każdym z tych trzech testów po trzy modele, a na potężną dokładkę wielki test wielkich kolumn: tubowych Blumenhoferów Gioia. I ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj

FOCAL Listen Wireless

FOCAL
Listen Wireless

Focal reprezentuje w tym teście grupę producentów kolumn, którzy kilka lat temu uświadomili sobie i innym, że ich głośni...

Newsletter
zapisz się i zyskaj
Zamów newsletter, a co tydzień otrzymasz porcję
wyselekcjonowanych wiadomości ze świata
audio-video i muzyki.
Teraz przy zapisaniu się na
newsletter otrzymasz bieżące
e-wydanie magazynu AUDIO
Okładka Audio