ULTRASONE
Signature XDP

Bawarska firma Ultrasone efektownie rozwinęła swoją ofertę. Chociaż nie wchodzi na rynek niskobudżetowy, to zaczyna od pułapu ok. 400 zł, a kończy liczbami pięciocyfrowymi (w złotówkach). Pomiędzy tymi skrajnościami znajdziemy słuchawki na niemal każdą okazję – duże i małe, do domu i na podróż.

Nasza ocena

Wykonanie
Konstrukcja zamknięta z dużymi 50-mm przetwornikami dynamicznymi. Dwa najważniejsze patenty Ultrasone: S-Logic w wersji Plus oraz prozdrowotny ULE (Ultra Low Emission).
Funkcjonalność
Szeroki zakres regulacji pałąka, znakomite, pasywne tłumienie hałasów z zewnątrz, chociaż ciasne poduszki mogą uszy trochę "podgrzać". W komplecie dwa kable i praktyczne, sztywne etui. Dobrze współpracują z każdym źródłem mobilnym, co jest w tym teście wyjątkowe.
Brzmienie
Sprężysty bas, błyszcząca góra, mocny "górny środek" - jasne i ekspresyjne. Efektowna stereofonia, scena szeroka i budowana ponad głową.
Artykuł pochodzi z Audio

Dystrybutor Ultrasone, zaproszony do udziału w tym teście, wytypował model dość nietypowy, z gamy Signature, formalnie adresowany na rynek profesjonalny. Nie pierwszy raz słuchawki tego typu goszczą na naszych łamach, radząc sobie nie gorzej od "konsumenckich”.

Zarówno parametry elektryczne, jak i cechy użytkowe słuchawek Ultrasone Signature DXP pokrywają się z wymaganiami stawianymi słuchawkom domowym oraz mobilnym.

Seria Signature składa się z czterech modeli, Ultrasone Signature DXP jest najnowszym z nich, jest także najtańszym (ex aequo z kosztującym dokładnie tyle samo Signature Studio).

Ultrasone Signature DXP - dołączane przewody

W podwójnym pudełku umieszczono duże, twarde etui z suwakiem, a także dwa kable – jeden ma długość 3 m, spiralną środkową sekcję i 6,3-mm wtyk; drugi jest bardziej "mobilny", ma długość 120 cm i 3,5-mm złącze.

Każdy z przewodów mocujemy do gniazda (w lewej muszli) za pomocą złącza o średnicy 2,5 mm, wyposażonego w mechanizm zapadkowy. To typowe rozwiązanie dla produktów Ultrasone.

Ultrasone Signature DXP - konstrukcja

Signature DXP to jedne z dwóch najlżejszych słuchawek w tym teście, ważą 290 g, są więc tylko minimalnie cięższe od HD660S Sennheisera. DXP wyróżnia się jeszcze czymś – obok czterech słuchawek otwartych tego testu, to jedyna konstrukcja zamknięta.

Mechanizmy przegubowe umożliwiają obracanie muszli, wygodne składanie, a także dopasowanie do głowy.

Mechanizmy przegubowe umożliwiają obracanie muszli, wygodne składanie, a także dopasowanie do głowy.

Zakwalifikowanie Signature DXP do kategorii słuchawek wokółusznych może budzić wątpliwości; wprawdzie w moim przypadku nie byłoby w tym błędu, ale zapas jest niewielki; bezpieczniej jest przyjąć, że to konstrukcja z pogranicza wokółusznych i nausznych.

Ultrasone Signature DXP - ergonomia i wykonanie

Jedną z cech użytkowych, wyróżniających słuchawki Ultrasone Signature DXP, ma być znakomita (pasywna) izolacja od zewnętrznych źródeł hałasu. Tak faktycznie jest, a słuchawki przylegają do głowy dość ciasno.

Poduszki mają owalny kształt, wypełniono je sztywnym materiałem, a wykończono syntetyczną skórą, działają w dużym stopniu jak uszczelki. Gdy dodamy do tego zamkniętą konstrukcję... słuchawki mają tendencję do "grzania”. Niska masa sprawia jednak, że nie ciążą nam na głowie, co ostatecznie ratuje nasz komfort.

Większość widocznych elementów jest wykonana z tworzyw sztucznych - dobrej jakości. Muszle, zwężające się ku tyłowi są oparte na widelcach zamocowanych do obrotowych przegubów. Dzięki temu możemy swobodne nimi operować, skręcając o ponad 90 stopni. Ktoś powie, że to "szpej" typowo DJ-ski i będzie miał rację, ale pomaga też w trakcie moszczenia się w słuchawkach.

Pałąk jest gruby i dość sztywny, większość elementów konstrukcji wykonano z tworzywa, mimo to sprawiają wrażenie solidnych.

Pałąk jest gruby i dość sztywny, większość elementów konstrukcji wykonano z tworzywa, mimo to sprawiają wrażenie solidnych.

Regulacja pionowa opiera się na plastikowych, płaskich elementach, które z charakterystycznym klikiem wpadają w kolejne zatrzaski; skok jest bardzo drobny, regulacja precyzyjna i dokładna. Płaski pałąk ma jednoelementową konstrukcję, obłożono go syntetyczną skórą.

Ultrasone Signature DXP - przetworniki

Patrząc w stronę przetworników (od strony poduszek), widzimy metalową płytkę dyfuzyjną systemu S-Logic Plus, ulokowaną za drobną materiałową siateczką.

To patent marki Ultrasone, służący ukierunkowaniu ciśnienia akustycznego tak, by jego część nie wpadała do ucha bezpośrednio, a dopiero po odbiciach od dyfuzora. W ten sposób, zdaniem konstruktorów Ultrasone, ulega poprawie przestrzenność brzmienia.

Drugim z patentów marki jest tzw. ULE (Ultra Low Emission) – system ograniczający energię fal elektromagnetycznych, wytwarzanych przez przetworniki dynamiczne. To z troski o nasze zdrowie...

W każdej muszli jest umieszczony przetwornik dynamiczny z membraną o średnicy 50 mm, złożoną z warstw Mylaru i tytanu. Ultrasone Signature DXP to słuchawki o niskiej, nowoczesnej impedancji (32 Ω), pod względem elektrycznym nie ma żadnych przeszkód, by podłączać je do źródeł mobilnych.

Poduszki wykonano ze skóry, przez siateczkę maskującą widać płytkę dyfuzyjną systemu S-Logic Plus.

Poduszki wykonano ze skóry, przez siateczkę maskującą widać płytkę dyfuzyjną systemu S-Logic Plus.

Odsłuch

Po słuchawkach DJ-skich moglibyśmy się spodziewać wielkiego basu i wyrazistej góry. Basu w Ultrasone Signature DXP nie ma jednak wcale bardzo dużo, tym bardziej gdy weźmiemy pod uwagę, że jest to konstrukcja zamknięta.

Niskie tony są sprężyste, lekko zaokrąglone, bez żadnej przesady. Dźwięk ma solidny fundament, równocześnie pozostaje dynamiczny i zwarty.

Wysokie tony są śmiałe i bez krygowania łączą się ze średnicą - już wiadomo, że ekspresja i komunikatywność będzie koncentrować się na przełomie tych podzakresów.

Przez to, gdy tylko trafi się odpowiednie nagranie, dźwięk może być ekspansywny, ale zwykle "poprzestaje" na żywości. Sybilanty często są podkreślane, mając przy tym lekkostrawną gładkość i blask, bez szorstkości i ostrości.

Skokowa regulacja pałąka opiera się na dobrze znanym mechanizmie zapadkowym.

Skokowa regulacja pałąka opiera się na dobrze znanym mechanizmie zapadkowym.

DXP lubią jednak grać trochę zadziornie, nie usypiają. Przestrzeń jest specyficzna i efektowna. Dźwięki planu centralnego są wysunięte w górę, daleko od męczącego schematu "zagnieżdżenia" źródeł w środku głowy, chociaż nie jest to scena z naturalnymi lokalizacjami, raczej trochę "wirtualna". Rozchodzi się przy tym szeroko.

Ultrasone Signature DXP, jak żadne inne słuchawki w tym teście, bardzo dobrze poczynają sobie w towarzystwie źródeł mobilnych. Chociaż nie wyposażono ich w żadne udogodnienia natury funkcjonalnej (pilot), to już sam dźwięk jest bardzo satysfakcjonujący, nawet w połączeniu z najzwyklejszym smartfonem.

Lekka, a przede wszystkim zamknięta konstrukcja pozwala myśleć o zabraniu ich ze sobą w podróż (tym bardziej, że w zestawie jest przecież transportowe etui). Pod tym względem to najbardziej uniwersalna propozycja wśród testowanych modeli.

Przewód sygnałowy podłączamy do jednej muszli; Signature DXP to jedyne w tym teście słuchawki zamknięte.

Przewód sygnałowy podłączamy do jednej muszli; Signature DXP to jedyne w tym teście słuchawki zamknięte.

Specyfikacja techniczna

ULTRASONE Signature XDP
Typ Otwarte
Poduszka Wokółuszne
Impedancja (Ω) 32
Wymiary: wys./szer./gł., W przypadku urządzeń testowanych w AUDIO wartość mierzona.
Audio
E-WYDANIE AUDIO
W PREZENCIE!
Zapisz się na subskrypcję naszego newslettera, a otrzymasz gratis e-wydanie
NEWSLETTER ZAPISZ SIĘ
Close icon
Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta wrzesień 2021

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista styczeń 2021

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio czerwiec 2021

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio październik 2021

Audio

Miesięcznik audiofilski - polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu