JBL E55BT

JBL
E55BT

Słuchawki

Z witryny internetowej JBL-a spoglądają młodzi ludzie, otoczeni kolorowym, przenośnym sprzętem audio. Wzornictwo E55BT też sugeruje, iż jest to model adresowany głównie do nich, więc i profil brzmieniowy może być mocno "młodzieżowy".

JBL E55BT - ergonomia

W przypadku JBL E55BT ważny jest wygląd, szczególnie kolorystyka; 55-ka jest dostępna w aż czterech wersjach: czarnej, białej, czerwonej i niebieskiej. JBL popracował też nad doborem i zestawieniem materiałów. Pałąk został obłożony efektowną, szorstką tkaniną.

Wewnątrz pałąka przygotowano kanał na mechanizm regulacyjny, rdzeń jest metalowy, wewnętrzne zapadki działają precyzyjnie i z przyjemnym oporem. Maksymalne rozsunięcie pałąka pozwoliło mi idealnie umościć się w słuchawkach, głowę mam wprawdzie niemałą, ale zapas regulacji może być dla niektórych niewystarczający.

Muszle mają owalny kształt, już tradycyjny dla JBL-a, i są zamocowane elastycznie do dodatkowych zewnętrznych wsporników. Całe muszle możemy obracać (o nieco ponad 90 stopni), co jest przydatne, gdy słuchawki zdejmiemy z głowy i opuścimy na szyję. Pałąk jest bardzo elastyczny, materiały świetne, nic w JBL E55BT nie skrzypi.

Poduszki obszyto sztuczną skórą, a wewnętrzną warstwę wykończono miękką tkaniną. Siateczki oddzielające uszy od przetworników mają duże oznaczenia kanałów L/R – drobiazg, a ułatwia życie.

Mimo że poduszki nie są zbyt duże, JBL E55BT można określać jako wokółuszne, ucho wchodzi do środka z pewnym oporem (jest dość ciasno), jednak umiarkowana siła, z jaką pałąk naciska na głowę, sprawia, że jest dość wygodnie i stabilnie.

Słuchawki JBL E55BT

Słuchawki JBL E55BT

JBL E55BT - złącza 

Na lewej muszli ulokowano gniazdo USB (do ładowania akumulatorów), na prawej - wejście analogowe (w zestawie jest przewód w oryginalnej, materiałowej plecionce) i komplet przełączników. Przyciski funkcyjne swobodnie i ergnonomicznie "rozstrzelono". E55BT mają być zdolne grać przez 20 godzin (w trybie bezprzewodowym), co jest wynikiem niezłym. Komunikacja to oczywiście standard Bluetooth, pulę systemów kodowania otwiera... i niestety zamyka obowiązkowy SBC.

Odsłuch

Duże, 50-mm przetworniki w relatywnie niedrogich słuchawkach zwiastują basowe emocje. Będąc na to przygotowanym, można odczuć deficyt tego zakresu. Jednak oceniając JBL E55BT miarą bardziej obiektywną - wszystko jest w porządku.

Bas jest konturowy, zadowalająco niski i we właściwych proporcjach z resztą pasma. Sporo charakteru pojawia się w zakresie średnich tonów, wyższa średnica jest bliska i komunikatywna, werbel uderza bezlitośnie, gitary mają czad.

Pojawia się brzmienie energetyczne, na granicy ostrości, ale dobrze skomponowane, spójne i konsekwentne. Nawet jeżeli poczujemy się nim w pierwszych chwilach zaatakowani, to szybko "przejdziemy na odbiór" jego dynamicznej naturalności. Do tego JBL E55BT potrafią zagrać bardzo głośno w trybie bezprzewodowym. Pracują wyłącznie w bazowym standardzie kodowania SBC (dla trybu Bluetooth), więc rezultaty były zaskakująco dobre. W próbie "przewodowej" dźwięk zyskał przede wszystkim na przejrzystości, ale i złagodniał.

Parametry

JBL E55BT

  • Typ Zamknięte
  • Poduszka Wokółuszne
  • Masa 232
  • Impedancja (Ω)* 32
  • Kodeki BT SBC
  • NFC nie
  • * W przypadku urządzeń testowanych w AUDIO wartość mierzona

Podstawowe dane

Nasza ocena

  • Wykonanie: Nowoczesne wzornictwo, dostępne w czterech wersjach kolorystycznych. Słuchawki wokółuszne, zamknięte, ale dość niewielkie i bardzo poręczne (choć nie najlżejsze). Duże 50-mm przetworniki.
  • Funkcjonalność: Stabilnie trzymają się głowy, wygodny system składania, dość długi czas pracy w trybie bezprzewodowym. Efektywne, pasywne tłumienie.
  • Brzmienie: Rozrywkowe, ekspresyjne, bezpośrednie, ale bez basowej nawałnicy.
NAD Viso HP70

NAD
Viso HP70

Cena: 1 730 zł

KEF Space One Wireless

KEF
Space One Wireless

Cena: 1 730 zł

B&O PLAY H8i

B&O PLAY
H8i

Cena: 1 730 zł

SENNHEISER HD4.40BT

SENNHEISER
HD4.40BT

Cena: 440 zł

Zobacz także
Audio - lipiec - sierpień 2019

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

W tym numerze znajdziecie regularny test porównawczy (pięć wzmacniaczy za ok. 9000 zł), hi-endowe kolumny, gramofon, ale polecam przede wszystkim indywidualne testy pięciu urządzeń nowej generacji - soundbarów, głośników bezprzewodowych, systemów "all-in-one". ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj

SENNHEISER
HD820

SENNHEISER HD820

Minęła już niemal dekada od premiery modelu HD800, który był rozwinięciem słynnych HD600 (wciąż pozostających w ofercie!...