KRÜGER AND MATZ
F7A

Dział słuchawkowy K&M zawiera ponad dwadzieścia pozycji i jest tam dosłownie wszystko – modele dla dzieci i dorosłych, przewodowe i bezprzewodowe, "studyjne", dla graczy, z pałąkiem na górze lub "opaską" na tył głowy. A modele douszne to jeszcze inny rozdział. Model F7A to najlepsze słuchawki w całej ofercie. 

Nasza ocena

Wykonanie
Nieduże, dość lekkie, prezentują się nowocześnie i subtelnie. Wykonanie bez zarzutu, luksusowe opakowanie, mechanizm składania.
Funkcjonalność
ANC, najważniejsze „trio” dekoderów – SBC, AAC i aptX. Na głowie stabilne. Krótki czas pracy w trybie bezprzewodowym.
Brzmienie
Bez ANC – równe, neutralne, spokojne, długodystansowe; z ANC – bardziej ekspresyjne, mocniejszy bas i wyraźniejsza góra pasma.
Artykuł pochodzi z Audio

Opakowanie i wyposażenie jest godne "flagowca" – pudełko z magnetycznym wiekiem, gąbkowa wyściółka, twarde etui. Jego wielkość zdradza, że słuchawki można składać.

Krüger & Matz F7A - wykonanie i sterowanie

Z masą też nie będzie problemu, bowiem Krüger & Matz F7A ważą tylko 235 g. Wyglądają zgrabnie, wręcz filigranowo, górna część pałąka jest dość wąska, ale nie sprawia to żadnego problemu.

Słuchawki trzymają się na głowie stabilnie, chociaż jest to skutkiem dość mocnego nacisku bocznego. Maksymalne rozsunięcie mechanizmów wystarczyło dla mojej dużej głowy, ale niewykluczone, że są większe. Same poduszki są komfortowe, swobodnie obejmują całą małżowinę. Tylne części muszli wykonano z "gumowanego" materiału.

Krüger & Matz F7A to najtańsze słuchawki w tej grupie, ale jakością materiałów i precyzją montażu nie ustępują rywalom. Nawet przy mocnym rozginaniu pałąka i obracaniu muszli nic nie skrzypi.

Przyciski sterujące oraz gniazda podzielono pomiędzy muszle. Na lewej znajduje się panel odtwarzania oraz regulacji głośności, obok – złącze USB do ładowania akumulatorów; niestety w starszym standardzie micro-USB. Wejście analogowe umieszczono na prawej muszli, razem z przełącznikiem systemu ANC.

Krüger & Matz F7A - ANC i Bluetooth

Oczywiście praca ANC ma wpływ na czas pracy (na jednym ładowaniu akumulatorów), w porównaniu do konkurentów jest on umiarkowany – 12 godzin, a po wyłączeniu systemu – 16 godzin. W praktyce na cały dzień zupełnie wystarczy.

F7A to konstrukcja zamknięta, szczeliny w górnej części muszli dają jedynie dostęp do mikrofonów.
F7A to konstrukcja zamknięta, szczeliny w górnej części muszli dają jedynie dostęp do mikrofonów.

Atutem słuchawek Krüger & Matz F7A jest umiejętność dekodowania sygnału Bluetooth w trzech najważniejszych standardach: SBC, AAC oraz aptX (producent chwali się, i słusznie, głównie tym ostatnim). W zestawie, oprócz sztywnego etui, są dwa przewody: analogowy z wtykiem mini-jack oraz USB (do ładowania akumulatorów).

Krüger & Matz F7A - brzmienie

To najtańsze słuchawki tego testu, ale nie mają kompleksów. Nie jadą po bandzie ani nie są zbyt asekuracyjne. Nie napinają się na ekstremalną analityczność ani nie tłuką basem, a jednocześnie nie ograniczają się do bezpiecznego minimum. Grają esencjonalnie i komfortowo.

Krüger & Matz F7A zdobędą klientów wśród szerokiej grupy – szukających rozrywki, jaką można "wytrzymać" dłużej niż pięć minut. Tyle można napisać o działaniu obydwu trybów – z ANC i bez niego, chociaż obydwa wyraźnie się różnią.

Obsługa podstawowych funkcji należy do trzech przycisków na lewej muszli, tam też znajduje się gniazdo micro-USB do ładowania.
Obsługa podstawowych funkcji należy do trzech przycisków na lewej muszli, tam też znajduje się gniazdo micro-USB do ładowania.

Podział ról jest dość typowy. Rozpocząłem bez ANC (to tutaj sytuacja wyjściowa) i stwierdziłem dobrą równowagą tonalną, spokojną barwę, bez dudnienia, dzwonienia i rozbłysków. Emocji nie jest bardzo dużo, ale nic złego nam nie grozi, dźwięk jest łatwo przyswajalny, uniwersalny, długodystansowy.

Z liniowości trochę wychyla się bas – soczysty, zmiękczony, bezpretensjonalny, przyjemny. Wokale lekko pogrubione (a więc dalekie od krzykliwości), wysokie tony wstrzemięźliwe, z przygaszonymi sybilantami. Przestrzeń jest "słuchawkowa", bez pogłębienia, ale wyjątkowo szeroko rozciągnięta.

Już sama obecność systemu ANC w tak niedrogich słuchawkach zasługuje na pochwały, a jego działanie nie gasi tego entuzjazmu. Poziom szumu jest śladowy, skuteczność tłumienia niezła, skoncentrowana na niższych częstotliwościach.

Do bliskich i dalekich podróży zachęca składana konstrukcja pałąka oraz eleganckie i wytrzymałe etui.
Do bliskich i dalekich podróży zachęca składana konstrukcja pałąka oraz eleganckie i wytrzymałe etui.

W zgiełku słuchawki zapewniły odpowiednią izolację. Ale nawet w cichym środowisku warto wypróbować ten tryb, bowiem ma jednoznaczny wpływ na brzmienie.

Skraje pasma zostają wzmocnione, zwłaszcza bas pozwala sobie na więcej, i chociaż charakterystyka odbiega od liniowości, to taka sytuacja będzie przez wielu przyjęta z zadowoleniem.

Specyfikacja techniczna

KRÜGER AND MATZ F7A
Typ Zamknięte
Poduszka Wokółuszne
Masa 235
Impedancja (Ω) 32
Bluetooth
Kodeki BT SBC, AAC, aptX
NFC Tak
Wejście analogowe Tak
Aplikacja mobilna Nie
ANC Nie
Czas pracy (godz.)
Wymiary: wys./szer./gł., W przypadku urządzeń testowanych w AUDIO wartość mierzona.
Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta luty 2024

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista styczeń 2022

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio czerwiec 2021

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio styczeń 2024

Audio

Miesięcznik audiofilski - polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu