SHURE
SRH940

Przedstawione miesiąc temu, najlepsze słuchawki Shure - nowe SRH1840 - podobnie jak nieco tańsze SRH1440, miały konstrukcję otwartą, ale główna linia zaczynająca się od modelu SRH240A, poprzez SRH440, SRH840, aż po SRH940 zawiera wyłącznie słuchawki zamknięte; jest to związane ze specjalizacją fi rmy Shure, która dostarcza takie "nauszniki" głównie do studiów nagraniowych. SRH940 - najlepszy model zamknięty eksperta w tym temacie - powinien dostarczyć nam moc specjalnych wrażeń...

Nasza ocena

Wykonanie
Banalne wzornictwo, mało luksusowa, ale przemyślana i solidna konstrukcja mechaniczna, zapewniająca zarówno komfort noszenia, jak i możliwość złożenia słuchawek do formatu "torebkowego". Świetny kabel i praktyczny neseserek.
Brzmienie
Krystalicznie czyste, szybkie, bezpośrednie. Przy dobrych nagraniach niebo w uszach, nie brakuje nawet basu; przy słabych - bezlitośnie wychodzą wszystkie brudy i wyostrzenia.
Artykuł pochodzi z Audio

Ale ta miłość nie zacznie się od pierwszego wejrzenia. O ile słuchawki AKG były ogólnie bardzo eleganckie, a Beyerdynamiki w stylu awangardowo- młodzieżowym, to Shure są "enigmatyczne" i trudno je gdziekolwiek zakwalifikować.

Shure SRH940 nie uwiodą, i choć wyraźnie chcą się podobać, odważnie błyszczą firmowym i symbolem modelu logo na pokrywach zamkniętych muszli, to pod względem wyglądu nie można ich zakwalifikować do grupy hi-endu.

W konstrukcji Shure SRH940 dominuje tworzywo sztuczne w kolorze srebrzystoszarym, widać wyraźnie linie podziałów między skręcanymi elementami, a "twarde" części nie są w dotyku tak miłe, jak w przypadku AKG.

Inaczej już części miękkie (w kontrastującym czarnym kolorze), w sumie znacznie ważniejsze w normalnym użytkowaniu - dookołauszne poduszki są wykończone miluśkim welurem, według mnie materiałem zawsze przyjemniejszym od nawet najdelikatniejszej skóry (o ile AKG miały delikatną skórkę, to Beyerdynamic był raczej gruboskórny).

Welur jednak szybciej się zużywa, prawdopodobnie dlatego w komplecie otrzymujemy drugą, zapasową parę poduszek; nota bene zdejmuje się je bardzo łatwo, więc i z czyszczeniem nie będzie problemu.

Oprócz zewnętrznego, typowego kartonowego opakowania, jest też zgrabny neseserek, w którym znajdziemy drugi kabel ukryty w specjalnej kieszonce.

Ten drugi jest bardziej zwyczajny; ten główny, umieszczony na honorowym miejscu, znacznie ciekawszy - spiralny, sprężynujący, taki jak kiedyś w telefonach... Doskonale się sprawdza, bo naturalnie "ściągnięty" ma mniej niż metr długości, a można go rozciągnąć do około czterech metrów!

Kabelek, ten lub ów, wpinamy do lewej słuchawki 3,5-mm wtykiem, na drugim końcu znajduje się podobny, ale w komplecie znajdziemy też 6,3-mm końcówkę. Nikt, kto w takich słuchawkach pojawi się na ulicy, nie wyjdzie na durnia, ale nie mam wątpliwości, że równie dobrze sprawdzą się one jako słuchawki "domowe".

Mimo że Shure SRH940 są optycznie dość duże i wcale nie bardzo lekkie (320 g), są niezwykle "wygimnastykowane" - składają się do wewnątrz, co ułatwia ich transport w torebkach nawet mniejszych niż firmowa walizeczka (w której pozostają rozłożone), a same muszle można też wykręcić na zewnątrz.

Na skutek nietypowej konstrukcji pałąka, całkowita szerokość po założeniu na głowę rozstawu jest znaczna, nie wpływa to jednak na zdolność przylegania - słuchawki trzymają się doskonale i jednocześnie nie uciskają.

Regulację i ruchomość zapewnia rozbudowany system zawiasów (dwa niezależne dla jednej płaszczyzny plus trzeci dla drugiej) i konwencjonalne wysuwanie. Im dłużej się nimi bawiłem, tym bardziej je lubiłem.

Samo wzornictwo nie jest tu mistrzostwem świata, luksusu też nie poczujemy, ale funkcjonalność i wygoda - są na najwyższym poziomie. Jeżeli tylko ich brzmienie na to pozwoli, to długie odsłuchy wydają się jak najbardziej możliwe...

Odsłuch

To będzie dłuższa historia, i dla mnie bardzo pouczająca (ja też się jeszcze uczę, choć z niejakim trudem). W przypadku słuchawek AKG całe przedstawienie rozgrywa się jakby w jednym akcie - końcowe wnioski nie różnią się od początkowych wrażeń, a w trakcie przechodzenia przez różne próbki muzyczne nie pojawiają się wielkie niespodzianki - słychać oczywiście różnice, które jednak nie pozwalają na stwierdzenie, że AKG K550 nadają się do takiej, a nie do innej muzyki, że raz je będziemy kochać, a kiedy indziej nienawidzić...

Z kolei Beyerdynamiki to słuchawki zdecydowanie dla miłośników basu, którego mogą mieć ile zechcą. Shure są z jeszcze innej bajki. W odróżnieniu bezpośredod AKG, mogą być one inaczej odbierane na różnych nagraniach, a opinia o nich może silnie ewoluować. W porównaniu z Beyerami... nie ma o czym mówić - to świat zupełnie innej estetyki, inny profil tonalny, inne emocje, inny klimat, inne cele itd.

Rozpoznanie ich zasadniczych właściwości nie zajmie dużo czasu - nawet w porównaniu z neutralnymi AKG Shure SRH940 grają bardzo jasnym, analitycznym dźwiękiem, basu mają może nie mniej, lecz aby docenić jego dynamikę, trzeba poczekać na nagranie, w którym pełni on ważną rolę - Shure nie będą wyciskać basu z byle czego, natomiast zawsze wycisną detale wysokotonowe i w ten sposób są tendencyjne.

Pierwsze wrażenie może być dojmujące i nawet pozytywne - przejrzystość i szczegółowość jest znakomita; druga faza, którą można przeczuwać, to przejście do sceptycyzmu - na słuchawkach Shure SRH940 nie można "spokojnie" słuchać wszystkiego, czego dusza zapragnie.

Dla wrażliwych uszu kłopotliwe mogą być sybilanty, wciąż podkreślane. Szansą są tu najlepsze nagrania, w których zarejestrowano je oszczędnie, gładko, przede wszystkim z szybkim wygaszaniem - to już pewnie kwestia techniki studyjnej.

Shure SRH940 nie tylko wyciągają wysokie tony na pierwszy plan, one je też niesamowicie różnicują - i tu zaczyna się już trzeci, ostatni akt.

Nagrania słabe, brudne i "mechanicznie" rozjaśnione brzmią fatalnie - słyszymy całą ich niedoskonałość. Ale te dobrze zrealizowane, zwłaszcza bez wokalu i jego naturalnych sybilantów, brzmią fenomenalnie.

Shure wydobywają całe bogactwo, które inne słuchawki tłumią. I uwaga - bo to ważne - wyeksponowane wysokie tony nie są "oderwane" od reszty, nie są nigdzie lokalnie podbarwione, łączą się płynnie z podobnie selektywną, czyściutką średnicą, stąd całe brzmienie jest spójne, klarowne i bezpośrednie.

Ucho nie tylko przyzwyczaja się do takiej prezentacji, lecz tylko takiej oczekuje - kiedy po kilku minutach założyłem dla szybkiego, bezpośredniego porównania Beyery... nawet z AKG usłyszałem podbarwienia na środku, co prawda żywszym (wcześniej bym je o to nie podejrzewał...); powrót do Shure nie był już kłopotliwy - tak jak bym wrócił do strumienia chłodnej, czyściutkiej wody.

Podsumowanie nie jest jednak wyłącznie euforyczne. Shure SRH940 to słuchawki wyczynowe, zawodowe, doskonałe do monitorowania, wychwytujące błędy, pokazujące detal. Audiofile też mogą je docenić - o ile słuchają audiofilskich, wyrafinowanych nagrań. Jeszcze inne zastosowanie - do słuchania filmowych ścieżek dźwiękowych, usłyszymy "full HD", najwyższą rozdzielczość, mnóstwo detalu.

Szeregowiec Ryan, lądowanie na plaży Omaha... Mein gott! Hitler Kaputt! Z drugiej strony zdecydowanie nie nadają się do słuchania (dla przyjemności) słabych, zabrudzonych, przejaskrawionych i "zasyczonych" nagrań.

No i nie są dla tych, dla których najważniejszy jest bas. To słuchawki dla zawodowców, potrzebujących do odsłuchu precyzyjnego narzędzia, a jeżeli dla audiofilów, to tych kochających prawdę i detal, a nie klimaty.

Andrzej Kisiel

Specyfikacja techniczna

SHURE SRH940
Typ Zamknięte
Poduszka Nauszne
Masa 320
Impedancja (Ω) 42
Pasmo przenoszenia (Hz) 5-30 000
Ergonomia Rozbudowany system zawiasów zachowuje się dość dziwnie podczas zakładania słuchawek, ale potem dopasowuje je do głowy i zapewnia ich dobre trzymanie. Bardzo przyjemne welurowe poduszki
Wymiary: wys./szer./gł., W przypadku urządzeń testowanych w AUDIO wartość mierzona.
Audio
E-WYDANIE AUDIO
W PREZENCIE!
Zapisz się na subskrypcję naszego newslettera, a otrzymasz gratis e-wydanie
NEWSLETTER ZAPISZ SIĘ
Close icon
Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta październik 2021

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista styczeń 2021

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio czerwiec 2021

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio październik 2021

Audio

Miesięcznik audiofilski - polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu