BOWERS & WILKINS
P3

Większość nowych produktów B&W omija szeroki łukiem specjalizację, dzięki której firma stała się sławna. Nie oznacza to, że B&W generalnie "spuściło z tonu", lecz szuka dla siebie nowych możliwości, dostosowując się w gruncie rzeczy do nowej rzeczywistości niż ją kreując - stacje dokujące, głośniki komputerowe, słuchawki dla sprzętu przenośnego... 

Nasza ocena

Wykonanie
Słodkie maleństwo, niewinne i delikatne. Małe, ale perfekcyjnie wykonane.
Brzmienie
Spójne, ciepłe, z plastycznym środkiem i zgrabnym basikiem. Duża kultura, bez szaleństw.
Artykuł pochodzi z Audio

Wspólną cechą tej generacji projektów z B&W mogłaby być wyjątkowo wysoka jakość, niespotykana wcześniej w danej kategorii produktów. Taki był właśnie Zeppellin i takie też były pierwsze słuchawki P5.

Najnowsze Bowers & Wilkins P3 są do nich bardzo podobne, to ich "ekonomiczna" wersja. Najbardziej widoczną zmianą jest materiał tekstylny (zamiast skóry) na muszlach i na pałąku – skądinąd bardzo gustowny i w dużym stopniu określający styl tego produktu.

Nie testowaliśmy i nie opisywaliśmy P5, więc mimo że miałem kiedyś te słuchawki na uszach, to mogę opisywać P3 "jak gdyby nigdy nic", jakbym w ogóle pierwszy raz miał do czynienia z modelem B&W.

Bowers & Wilkins P3 - konstrukcja

W czarnym pudełeczku z wnęką wyciętą w gąbce leży sobie półkoliste białe pudełko na zawiasach, w rodzaju etui na okulary, a w nim właśnie, złożone jak okulary, słuchaweczki wielkości... nie zgadniecie - okularów, niewiele od nich cięższe.

Przymierzanie Bowers & Wilkins P3 uświadomiło mi, że tego typu okulary... przepraszam, słuchawki, są jak... okulary. Trzeba je dopasować. I nawet te najładniejsze w sklepowej gablocie, najlepszej marki, najlepiej wykonane, mogą nam zwyczajnie nie "leżeć".

Okulary nie mają co prawda regulacji, a słuchawki owszem... No właśnie, dlaczego okulary nie mają regulacji wysunięcia? Bowers & Wilkins P3 oczywiście mają - płynną, bez "kliknięć", ale stalowe druciki chodzą z dobrze dobranym oporem, trzymając się ustalonej pozycji.

 

Bowers & Wilkins P3 w etui

Bowers & Wilkins P3 w etui

Potem już tylko jeden zawiasik przy samych muszlach, pozwalający na ruch w jednej płaszczyźnie, a w drugiej minimalną ruchomość zapewnia sama elastyczność drucianego pałąka.

Są jeszcze - z każdej strony - zawiasy umożliwiające złożenie P3 do formatu etui. Słuchawki są niezmiernie subtelne - to absolutny rekord słodkiej delikatności, perfekcyjnie wykonane - po prostu biżuteria.

Białe elementy (w wersji czarnej - czarne) wykonano z miękkiego tworzywa, "plastikogumy", elementy metalowe są na zmianę satynowane, "drapane" i chromowane - a wszystko jest efektowne i eleganckie. Na zamknięciu muszli znajduje się logo "Bowers & Wilkins" (od paru lat już nie B&W).

Pałąk "obito" paseczkiem z takiej samej "kraciastej" tkaniny jak same poduszki. Tu jest jakiś klimat vintage, ale nie jestem klimatologiem. Wymiary poduszki wynoszą 4,5 x 6 cm.

Uwaga - łatwo je zdjąć, trzymają się na magnesach, a w tej pozycji pomagają im pozostawać dwa małe piny. Po co zdejmować? Nie tylko do czyszczenia (to może być wciąż trudne, bo samej tkaniny nie ściągniemy, jest pod nią gąbka), ale żeby wymienić kabel - w komplecie otrzymujemy dwa: jeden ze sterowaniem Apple, drugi bez niego.

Obydwa są zakończone z jednej strony małym stereofonicznym "jackiem", z drugiej - dwoma wtyczkami mono (kabel rozdwaja się ok. pół metra przed słuchawkami, część wspólna ma ok. 80 cm), i te wkładamy do indywidualnych gniazdek każdej muszli, ukrytych właśnie pod poduszkami.

Można się tego nie domyślić, widząc jak kabelek wchodzi do muszli, ale zdjęcie z tyłu pudełka wszystko wyjaśnia. Kabelek też jest biały i delikatny. To słuchawki na Pierwszą Komunię...

Materiał poduszek ma w sobie coś nowoczesnego, a zarazem stylowego... Najważniejsze, że jest miły w dotyku i dobrze zastępuje skórę, stosowaną w tych samych elementach w droższym modelu P5.

Materiał poduszek ma w sobie coś nowoczesnego, a zarazem stylowego... Najważniejsze, że jest miły w dotyku i dobrze zastępuje skórę, stosowaną w tych samych elementach w droższym modelu P5.

Odsłuch

Tak jak niewinnie i delikatnie wyglądają, tak też B&W P3 delikatnie, nieśmiało układają się na głowie, co ma swoje plusy ("dodatnie i ujemne...").

Słuchawki nie będą się trzymać naszej głowy jak rzep psiego ogona (bo to nie rzep, a nasza głowa to nie psi ogon...), nigdy nie zaczną uciskać, ale do końca o nich nie zapomnimy, bo gwałtowny ruch głową spowoduje ich przesunięcie, i nawet jeżeli wtedy nie spadną, to nie tylko poczujemy zmianę, ale i ją usłyszymy - z tymi słuchawkami jest trochę jak z kolumnami o skupionej wiązce promieniowania.

Trzeba siedzieć w ustalonym miejscu i nie podskakiwać. Aby B&W P3 leżały i grały w miarę stabilnie, lekko zsunąłem pałąk do tyłu głowy - rezultaty zależą oczywiście od jej wielkości i kształtu, a ja się nie chwalę najpiękniejszym, więc skoro i mnie się udało...

Kiedy już ustawimy je optymalnie i przestaniemy się wiercić, zostaniemy za te starania i wyrozumiałość nagrodzeni - ciepłym, nasyconym, spójnym, wręcz charyzmatycznym brzmieniem, które w tym samym stopniu nie jest efektowne, jak nie jest męczące.

Ułożone w "rogalik" P3 zmieszczą się nie tylko w firmowej kapsule, ale i w kieszeni kurtki. Bezpieczniej je włożyć do wewnętrznej...

Ułożone w "rogalik" P3 zmieszczą się nie tylko w firmowej kapsule, ale i w kieszeni kurtki. Bezpieczniej je włożyć do wewnętrznej...

Bas w B&W P3 nie przywala i nie zatyka uszu ciśnieniem, czuć, że fala rozchodzi się swobodnie, że ani środek pasma, ani detale nie wkręcają się w środek głowy, a mimo to dźwięk jest bardzo plastyczny i namacalny.

Góra przyjemnie i wyraźnie szemrze, unikając jednak metalicznych rozbłysków, a tym bardziej ostrości. Piękną substancję i fakturę pokazuje środek pasma - uprzejmy, nienachalny, nieświdrujący, lecz naturalny i bliski.

Basik jest gęsty i zarazem czytelny, nie młóci i nie pompuje, lecz nie pozostawia wątpliwości co do swojej aktywności oraz udziału w budowaniu dobrze zrównoważonego, kompletnego brzmienia.

Specyfikacja techniczna

BOWERS & WILKINS P3
Typ Zamknięte
Poduszka Nauszne
Masa 130
Impedancja (Ω) 34
Pasmo przenoszenia (Hz) 10-20 000
Ergonomia Leżą bardzo lekko i długo nie zmęczą, chociaż nie można gwałtownie kręcić głową - chyba że w czapce, pod którą łatwo się zmieszczą!
Wymiary: wys./szer./gł., W przypadku urządzeń testowanych w AUDIO wartość mierzona.
Audio
E-WYDANIE AUDIO
W PREZENCIE!
Zapisz się na subskrypcję naszego newslettera, a otrzymasz gratis e-wydanie
NEWSLETTER ZAPISZ SIĘ
Close icon
Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta wrzesień 2021

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista styczeń 2021

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio czerwiec 2021

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio październik 2021

Audio

Miesięcznik audiofilski - polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu