HiFiMAN
Sundara

HiFiMAN nie wymyślił słuchawek planarnych, ale wymyślił, jak je sprzedawać na dużą skalę. Z propozycji bardzo niszowej i ekskluzywnej, technika planarna dotarła, może jeszcze nie "pod strzechy", ale do wielu testów i powszechnej świadomości.

Nasza ocena

Wykonanie
Jak przystało na HiFiMAN-a - konstrukcja planarna, przetworniki najnowszej generacji. Konstrukcja w większości metalowa, solidna, ale dość ciężka. Luksusowe, "jubilerskie" opakowanie.
Funkcjonalność
Dość ciasno pracujący mechanizm regulacyjny, nieprzesadnie obszerny pałąk powinien jednak zmieścić się na prawie każdej głowie. Choć ciężkie, to wygodne - głównie za sprawą finezyjnych poduszek.
Brzmienie
Na początku łagodne i subtelne, potem bogate i barwne, wreszcie... zdolne do głośnego i dynamicznego grania. Zawsze soczyste i przejrzyste, a do tego uprzejme - wycieniowany „górny środek”, nienachalny bas, czysta góra.
Artykuł pochodzi z Audio

Nie wszystkie słuchawki HiFiMAN-a to konstrukcje planarne, firma oferuje także inne urządzenia, chociaż powiązane ze słuchawkami, np. wzmacniacze słuchawkowe i odtwarzacze przenośne.

HiFiMAN rozszerza swój katalog we wszystkie strony, sięgając też high-endu. Najnowsze słuchawki HiFiMAN Sundara to swego rodzaju "odwilż", jedne z najtańszych konstrukcji planarnych w całej historii.

Doceniam kreatywność konstruktorów, jednak rozwiązania i elementy, zaprojektowane z finezją i smakiem, czasami mieszają się z elementami mniej wyszukanymi; zazwyczaj kompletny obraz produktu ma jakąś skazę. Jest coraz lepiej, a Sundara ma być nowym otwarciem.

HiFiMAN Sundara oznacza w świętym języku bogów - Sanskrycie - "piękno". Starania widać od razu, zanim jeszcze weźmiemy same słuchawki do ręki. Opakowanie jest bardzo eleganckie, lakierowany kartonik z ładną grafiką zabezpieczono zewnętrzną warstwą.

Wewnątrz jest jeszcze lepiej: podnosimy wieko i widzimy przestrzeń zaaranżowaną w iście jubilerskim stylu, wyściełaną miękkim, aksamitnym materiałem. Słuchawki leżą ciasno w głębokiej przegródce, obok zwinięto przewód połyskujący złotym wtykiem, a kropką nad i jest przezroczysta, ozdobna opaska.

HiFiMAN Sundara - konstrukcja

HiFiMAN Sundara to konstrukcja otwarta, oparta na przetwornikach planarnych, słuchawki są dość ciężkie (niespełna 400 g), ale lżejsze i mniejsze niż ich planarny konkurent (Audeze LCD-2).

Producent chwali nowy, hybrydowy pałąk, w którym górną metalową część poprowadzono delikatnym łukiem i polakierowano na czarny mat, a od wewnątrz "podwieszono" szeroki pas ze skóry.

Opakowanie jest wyjątkowo luksusowe, wszystkie elementy umieszczono w starannie wyściełanych przegródkach.

Opakowanie jest wyjątkowo luksusowe, wszystkie elementy umieszczono w starannie wyściełanych przegródkach.

Zewnętrzne pierścienie muszli zasłonięto dość gęstą metalową plecionką. Muszle zakotwiczono na typowych widelcach, które przechodzą w płaską taśmę mechanizmu regulacyjnego.

Przesuwanie w górę i w dół to główna możliwość dopasowania słuchawek do głowy. Muszle możemy obracać na samych widelcach oraz delikatne odginać w lewo i prawo, ale tylko w granicach elastyczności materiałów, a nie na specjalnych przegubach.

Regulacyjna część widelców "chowa się" w wykonane z tworzywa obudowy - to jedna z nielicznych niemetalowych części tego modelu. Sama regulacja przebiega skokowo (taśma ma specjalne oczka pełniące rolę zapadek), ale brakuje jej nieco finezji i precyzji - trzeba też użyć dość dużej siły.

Poduszki słuchawek HiFiMAN Sundara są okrągłe, mają trzyczęściową konstrukcję, z zewnątrz widać skórę, do głowy przylega już jednak miękki, weluropodobny materiał, a wykończenie warstwy wewnętrznej prostopadłej do siateczki chroniącej przetwornik, to znów skóra.

Poduszki uszyto z kilku rodzajów materiału, na zewnątrz znajduje się skóra, ale z głową styka się mięciutka tkanina.

Poduszki uszyto z kilku rodzajów materiału, na zewnątrz znajduje się skóra, ale z głową styka się mięciutka tkanina.

HiFiMAN Soundara - przyłącza

W przeszłości HiFiMAN intensywnie eksperymentował z różnymi rodzajami złącz, które były mniej i bardziej wygodne, w modelu HiFiMAN Sundara są chyba najbardziej typowe i przyjazne, bo to dobrze znany 3,5-mm standard w odmianie TRS.

Bez zapadek ani innego cudowania. Dołączony do zestawu przewód ma długość niespełna 1,5 m i jest zakończony bardzo porządną, kątową 3,5-mm wtyczką (w pudełku znajdziemy także adapter na 6,3 mm).

To długość raczej "mobilna", a nie domowa, trudno rozstrzygnąć, czy została podyktowana aktywnością firmy na polu przenośnych odtwarzaczy, czy oszczędnością, jednak skoro od strony słuchawek mamy złącza TRS, to przygotowanie kabla o dowolnej długości nie będzie problemem.

HiFiMAN eksperymentuje z różnymi typami złącz, w tym przypadku zdecydował się jednak na uniwersalne i typowe, o średnicy 3,5 mm.

HiFiMAN eksperymentuje z różnymi typami złącz, w tym przypadku zdecydował się jednak na uniwersalne i typowe, o średnicy 3,5 mm.

HiFiMAN Soundara - przetwornik planarny

O przetwornikach planarnych rozpisujemy się w niemal każdym teście słuchawek HiFiMAN-a, tym razem ograniczymy się więc do ogólnego zarysu z uwzględnieniem specyfiki konkretnego modelu. Producent deklaruje, że opracował nową membranę, która jest aż o 80 procent lżejsza od tej z modelu HiFiMAN HE-400.

W konstrukcji planarnej cewki są napylone na cienką membranę ulokowaną w polu magnetycznym, wytwarzanym przez umieszczone z obydwu stron magnesy.

Taki system zapewnia wyższą sprawność energetyczną (i tak jest w przypadku modelu HiFiMAN Sundara), choć znane są też konstrukcje, w których układ magnetyczny znajduje się tylko z jednej strony membrany (co też ma swoje zalety, magnesy nie zasłaniają membrany od strony ucha i nie zakłócają promieniowania).

Cechy słuchawek HiFiMAN Sundara (wielkość, masa, konfiguracja otwarta) podpowiadają ostatecznie głównie domowe zastosowania.

Za metalową siateczką umieszczono przetworniki planarne; wybierając tę technikę, HiFiMAN zrobił karierę.

Za metalową siateczką umieszczono przetworniki planarne; wybierając tę technikę, HiFiMAN zrobił karierę.

Odsłuch

Niską impedancją oraz deklaracjami mówiącymi wprost o "telefonach" producent zachęca do źródeł mobilnych. Próby takie nie będą jednak skazane na sukces, jeśli nie posiadamy wysokiej klasy przenośnego "grajka".

Popularne smartfony będą miały przeważnie problemy z wysterowaniem słuchawek Sundara i grały zwyczajnie za cicho. Wprawdzie Sundara radzi sobie pod tym względem lepiej niż wiele starszych konstrukcji planarnych (w tym tych ze stajni HiFiMAN-a), ale wciąż traktowałbym to jako rozwiązanie okazjonalne.

Wypada jednak zauważyć, że wymagania Sundary nie są wyjątkowe na tle innych konstrukcji w tym teście.

Brzmienie jest delikatne, miękkie i relaksujące, a jednocześnie komunikatywne, bogate i barwne. Nawet w spokojnych nagraniach usłyszymy dobrą przejrzystość i detaliczność, muzyka nie będzie smutna i szara, HiFi- MAN-y zawsze dodadzą do niej subtelny blask i świeżość.

Regulacja pałąka opiera się na mechanizmie zapadkowym oraz elastyczności elementów, na których zamocowano muszle.

Regulacja pałąka opiera się na mechanizmie zapadkowym oraz elastyczności elementów, na których zamocowano muszle.

Słuchawki HiFiMAN Soundara mogą też grać głośno, wręcz lubią - łapią wtedy wiatr w żagle, dźwięk nabiera energetyczności, a zarazem wciąż pozostaje odrobina ciepła i "przytulności".

Wydaje mi się, że HiFiMAN w zręczny sposób wycieniował zakres wyższej średnicy, pozbywając się tym sposobem natarczywości i twardości, a zarazem trzyma się co najmniej dobrej neutralności.

Dzięki temu "wyrabiają się" nawet jakościowo przeciętne nagrania, z przyjemnością posłuchamy dosłownie wszystkiego. Nie trzeba rezygnować z żadnej muzyki, z którą Sundara obchodzi się tak, jakby chciała uszanować jej artystyczną wartość.

Specyfikacja techniczna

HiFiMAN Sundara
Typ Otwarte
Poduszka Wokółuszne
Impedancja (Ω) 37
Wymiary: wys./szer./gł., W przypadku urządzeń testowanych w AUDIO wartość mierzona.
Audio
E-WYDANIE AUDIO
W PREZENCIE!
Zapisz się na subskrypcję naszego newslettera, a otrzymasz gratis e-wydanie
NEWSLETTER ZAPISZ SIĘ
Close icon
Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta wrzesień 2021

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista styczeń 2021

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio czerwiec 2021

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio październik 2021

Audio

Miesięcznik audiofilski - polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu