FOCAL XS

FOCAL
XS

Stacje dokujące

Przy całej swojej innowacyjności i płodności Focal jest firmą raczej… konserwatywną. Francuzi produkują w zasadzie tylko i wyłącznie kolumny w typowych skrzynkach, o ile oczywiście majstersztyk stolarski serii Utopia mamy prawo tak nazywać. Ale co firma o ściśle określonym profilu głośnikowym miałaby produkować, jak nie kolumny? Przykłady B&W, JBL czy Klipscha pokazują, że inspiracje płyną dzisiaj także z innych trendów. Focal nie zamierza więc zostawać w tyle za konkurentami, o czym świadczą testowane miesiąc temu kule Dome czy multimedialny system XS.

Jest to nie tylko jedno z najnowszych, ale i najbardziej eksperymentalnych dzieł Focala. Na tle innych testowanych stacji dokujących to propozycja wyjątkowa, gdyż jako jeden z nielicznych systemów tego typu została zaprojektowana w konwencji 2.1. U źródeł powstania Focala XS leżały zestawy komputerowe, w których właśnie 2.1 jest formą niezwykle popularną. W ogromnym, na tle innych stacji dokujących, kartonie, znajdziemy dwa głośniki satelitarne (biurkowe), subwoofer i komplet akcesoriów.

Postawione na wysokich nóżkach satelity różnią się między sobą jednym ważnym "szczegółem" - w stopce jednego ukryto port dokujący dla odtwarzaczy iPod (lub telefonów iPhone). Są tam również trzy przyciski do obsługi podstawowych funkcji, z innymi poradzimy sobie z pilota zdalnego sterowania, który też nie jest przesadnie rozbudowany. Na wysokiej nodze głośnika umieszczono niewielką, półokrągłą "filiżankę" tworzącą obudowę (zamkniętą) dla przetworników.

Układ jest prawdziwie dwudrożny, z 19-mm mylarową kopułką wysokotonową oraz 8-cm nisko-średniotonowym z membraną celulozową. Papier posłużył także jako materiał na membranę 17-cm głośnika w subwooferze. Promieniuje on do dołu (urządzenie stoi na wysokich nóżkach); wylot bas-refleksu umieszczono z przodu - subwoofer wygląda jak miniatura "dorosłych" modeli Focala.

Cały panel przyłączeniowy znalazł się, tak jak w innych konstrukcjach, z tyłu. Do subwoofera należy podłączyć satelity oraz źródło zasilania, wewnątrz niskotonowej skrzyni urzęduje wzmacniacz o mocy 2 x 30 W (dla satelitów) oraz 70 W (dla subwoofera). W jednym z satelitów znajdziemy także port USB do podłączenia z komputerem (sygnał jest przesyłany cyfrowo i konwertowany w elektronice Focala) oraz wejście analogowe mini-jack. Możemy regulować natężenie basu z subwoofera, za to oszczędzono użytkownikowi,i słusznie, regulacji częstotliwości podziału, bowiem jest ona ustalona.

Atutami systemu Focala XS jest bajeczna wprost jakość wykonania. Dużo tu szlachetnych materiałów, metalu, polerowanego na wysoki połysk tworzywa czy miłej dla oka okleiny, zawsze ze wzorowym pasowaniem wszystkich elementów i cieszącą oko formą wizualną. System 2.1 rodzi jedną ważną, praktyczną konsekwencję - przegrywa ze stacjami dokującymi pod względem mobilności, raz rozstawiony i podłączony zajmie już wybrane miejsce na stałe.

BRZMIENIE

Przygotowanie Focala XS do pracy wymaga więcej wysiłku w porównaniu z innymi urządzeniami. Nie wystarczy włożyć wtyczkę zasilającą i "wetknąć" iPod , trzeba najpierw cały system zmontować (podłączyć) i... wyregulować. Dość łatwo jednak znaleźć właściwy poziom basu i utrafić w dobry balans tonalny całości.

Dużym atutem są tony najwyższe - w takiej formie ciężko je spotkać w urządzeniach konkurentów. Góra jest otwarta, żywa, detaliczna. Jej odwaga pozwala równocześnie cieszyć się z przejrzystości, dźwięczności, bez narażania na poważniejsze problemy z ostrością. W ofensywnej drużynie gra także środek pasma. Wreszcie bas daje solidną podporę, z całkiem sporym udziałem częstotliwości najniższych.

Parametry

FOCAL XS

  • Produkowany Tak
  • Stacja dokująca dla iPoda Tak
  • USB Tak
  • Bluetooth nie

Podstawowe dane

Nasza ocena

  • Wykonanie: Formuła 2.1, znakomita jakość wykonania i wzornictwo, świetna technika głośnikowa.
  • Funkcjonalność: System dokujący i zestaw głośników do komputera w jednym, akustycznie korzystny, ale przez to mało mobilny.
  • Brzmienie: Żywe, czyste, dynamiczne, z wyborną górą, ofensywnym środkiem i solidnym basem.
BOWERS & WILKINS Z2

BOWERS & WILKINS
Z2

Cena: 1 800 zł

DENON DSD500 Cocoon Home

DENON
DSD500 Cocoon Home

Cena: 2 200 zł

JBL OnBeat Venue

JBL
OnBeat Venue

Cena: 900 zł

MARANTZ MS7000 Consolette

MARANTZ
MS7000 Consolette

Cena: 3 500 zł

Zobacz także
Audio - lipiec - sierpień 2019

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

W tym numerze znajdziecie regularny test porównawczy (pięć wzmacniaczy za ok. 9000 zł), hi-endowe kolumny, gramofon, ale polecam przede wszystkim indywidualne testy pięciu urządzeń nowej generacji - soundbarów, głośników bezprzewodowych, systemów "all-in-one". ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj