Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu
MARANTZ
MS7000 Consolette

Przechodząc obok salonu w Galerii Mokotów w Warszawie, zobaczyłem, jak dwóch pracowników z pietyzmem wyciąga coś z kartonu. Wydało mi się to nawet nieco podejrzane, bo normalnie obsługa nie pieści się tak z towarem... Ale gdy zobaczyłem tył owego urządzenia - nieskazitelnie polakierowane orzechowe drewno ze złotymi gniazdami - wszedłem zobaczyć, co to jest?

Nasza ocena

Wykonanie
Luksusowe od początku do końca, choć sama koncepcja wzornicza niezwykła. Dostępne dwa schematy kolorystyczne: srebrno-biały lub czarny
Funkcjonalność
Aplikacja (gdy działa) jest najwygodniejszym pilotem świata.
Brzmienie
Doskonale rozprasza i napełnia muzyką pomieszczenie, ale nie lubi grać bardzo głośno i drapieżnie.
Możesz pobrać ten artykuł w formacie

Kiedy miesiąc później przyszło mi rozpakowywać sztukę przysłaną do testu, nie mogłem się oprzeć tej samej celebracji. Marantz MS7000 Consolette w każdym calu stara się wyróżnić wśród konkurencji. To bardzo solidny (8,1 kg) kawał nowoczesnego luksusu, przeznaczony do grania muzyki ze źródeł przenośnych i z sieci. Od razu warto zauważyć, że urządzenie było projektowane z myślą o tabletach - po prostu jego proporcje i muskularny wygląd harmonijnie pasują do 10-calowych ekranów iPadów.

Oczywiście iPody i iPhone’y też można zadokować, ale Marantz wspiera AirPlay, więc szuflady z dockiem w ogóle nie musimy otwierać ani martwić się zmieniającymi się wtyczkami (tu jest 30-pinowa). Gdy dock jest zamknięty, trudno odgadnąć, czym to urządzenie jest w rzeczywistości - i to jest w nim fajne. Podstawa wykonana z grubego aluminium mieści okrągły wyświetlacz, trzy przyciski wielofunkcyjne i klasyczne, wytoczone z metalu pokrętło. Zdejmowany grill (gdy się zakurzy) można płukać pod prysznicem. Skoro maskownica już zdjęta, popatrzmy na układ głośników - zapowiada się znakomicie.

A co z tyłu Marantza MS7000 Consolette (poza drewnem i złotem) - wejście RCA L+R, gniazdo sieli LAN, przycisk WPS do automatycznego zestawiania połączenia Wi-Fi i do łączenia się z siecią domową. Internet jest tu o tyle przydatny, że urządzenie pozwala na przypisanie sześciu klawiszom na pilocie ulubionych stacji radiofonii internetowej, co w praktyce oznacza możliwość korzystania z radia, bez konieczności używania urządzeń Apple. Do słuchania muzyki wystarczy w sumie sam iTunes, strumieniujący ją poprzez AirPlay.

Nie ma Bluetooth, a jednak smartfony z Androidem grają. Jak? Komunikacja odbywa się po Wi-Fi, a aplikacja niemal identyczna z applowską traktuje zasoby pamięci telefonu jak kolejny serwer, z którego streamuje pliki. Proste i skuteczne.

Oczywiście nie możemy zapomnieć i w tym wypadku o soli tej ziemi, czyli darmowej aplikacji - Marantz Consolette App. Możemy z jej poziomu zmienić np. na krajowe wszystkie stacje radiowe, przypisane do przycisków na pilocie, połączyć się z domowym serwerem lub po prostu ustawić budzik i to będąc poza zasięgiem pilota - używamy przecież Wi-Fi. Ale z aplikacją w obu wersjach miałem trochę problemów, a to się Android wieszał, a to na iPadzie nie można się było wycofać z niektórych opcji bez resetu ustawień fabrycznych. Tak bywa nie tylko tutaj, choć być nie powinno. Czekam na nowy firmware.

Odsłuch

Mam już zainstalowany program Marantz Consolette, skonfigurowaną sieć i gram na dobry początek coś bezstratnego - Lou Reed "Walking on the Wild Side". Jest pięknie, czysta linia basu, głos przejrzysty jak woda źródlana. Na razie słucham dość cicho. Przełączam się na smartfon z Androidem i słucham klasyki z plików FLAC. Zwraca uwagę świetna separacja kanałów, jak z szerzej rozstawionych kolumn - szczególnie w nagraniach chórów. Daję się ponieść emocjom i podkręcam (tym obłędnym kółkiem) głośność, ale bez przesady. Odsuwam się na jakieś 4 metry, salon ładnie wypełniony spokojnym dźwiękiem.

Kolejne nagrania z serwera NAS. A niech tam, zagra Rammstein "Los". Robi się gęściej i wkrada się bałagan. Po wielu próbach stwierdziłem, że o ile chcemy głośno, to tylko muzykę spokojną; przy mocnym rocku lub przy dużej liczbie instrumentów nie możemy poszaleć, bo robi się rozgotowana kalafiorowa. Z tym o wiele lepiej radzi sobie inny zawodnik z tej samej stajni - Denon Cocoon.

Dalej niż Bluetooth

iTunes jest rozbudowanym odtwarzaczem muzycznym działającym pod systemem iOS i Windows. W ten sposób powstało unikalne narzędzie pozwalające na bezprzewodowe streamowanie muzyki z PC na urządzenia korzystające z AirPlaya, o ile te znajdują się w zasięgu naszej domowej sieci bezprzewodowej. Odległości, na które można tym sposobem przesyłać muzykę, są większe niż w przypadku zastosowania Bluetooth.

Specyfikacja techniczna

MARANTZ MS7000 Consolette
Stacja dokująca dla iPoda Tak
Wejścia/wyjścia AUX / RCA
USB Tak
Bluetooth nie
Wymiary: wys./szer./gł., W przypadku urządzeń testowanych w AUDIO wartość mierzona.
Może Cię zainteresować
MARANTZ testy
Newsletter image
NEWSLETTER
Subskrybuj,
pobierz e-wydanie AUDIO,
bądź na bieżąco
Close icon
Audio
E-WYDANIE AUDIO
W PREZENCIE!
Zapisz się na subskrypcję naszego newslettera, a otrzymasz gratis e-wydanie
NEWSLETTER ZAPISZ SIĘ
Close icon
Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta styczeń 2021

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista listopad - grudzień 2020

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio styczeń 2021

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio styczeń 2021

Audio

Miesięcznik audiofilski - polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu