Sieciowy wzmacniacz zintegrowany Hegel H390

10 maja 2019 Sprzęt

Podczas trwającej wystawy High End 2019 w Monachium debiutuje najnowszy sieciowy wzmacniacz zintegrowany Hegel H390. Projektanci ochrzcili go mianem "Robin Hood", ponieważ wykorzystuje wiele rozwiązań z referencyjnej konstrukcji H590, ale dzięki swojej niższej cenie stał się dostępny dla większej liczby audiofilów.

Hegel H390 pozwala korzystać ze Spotify, Apple AirPlay i Roon. Funkcje można też aktualizować, dzięki czemu w niedalekiej przyszłości możliwości H390 wzbogacą się o obsługę AirPlay 2, Control4 SDDP, itd.

Hegel H390 i sekcja wzmacniacza SoundEngine 2

Sercem Hegla H390 jest opatentowana sekcja wzmacniacza SoundEngine 2. Pod wieloma względami SoundEngine 2 działa podobnie do słuchawek z redukcją hałasu. Wewnętrzny komputer próbkuje sygnał docierający do wzmacniacza i porównuje go z sygnałem wyjściowym. Następnie komputer odejmuje różnicę (zniekształcenia) i dodaje ją do muzyki, ale w odwrotnej fazie. W efekcie, bez żadnego opóźnienia, SoundEngine eliminuje niemal wszystkie błędy generowane przez wzmacniacz, dostarczając użytkownikowi najbardziej naturalne brzmienie, jakie można uzyskać.

Urządzenie udostępnia również sekcję cyfrową, która podobnie jak analogowa, została zaprojektowana całkowicie od podstaw. Niezależnie od rodzaju sygnału lub wejścia sygnał muzyczny pozostaje niezmieniony. Projektanci z firmy Hegel nazywają to przetwornikiem C/A "bit perfect".

Autorskie zegary cyfrowe śledzą ponadto częstotliwość próbkowania muzyki i dopasowują się, gdy wykryją plik w niskiej rozdzielczości. Rezultatem jest m.in. dużo naturalniejszy i "analogowy" dźwięk i realizm brzmienia.

Czytaj również testy urządzeń Hegel

Hegel H390 - front

Hegel H390 - co nowego?

W porównaniu ze swoim poprzednikiem, Hegel H390 wyróżnia się całkowicie przeprojektowaną konstrukcją - nowe są m.in. wszystkie płytki drukowane, a zastosowany w urządzeniu przetwornik C/A jest zmodyfikowaną wersją układu stosowanego w H590. W efekcie - jak zapewnia producent - najnowszy Hegel brzmi inaczej niż jego poprzednik - gra płynniej, zbliżając się dźwiękowo do poziomu dotychczas zarezerwowanego dla modelu H590.

Jedną z kluczowych nowości, jakie zastosowano w konstrukcji H390, jest powiązanie wszystkich wejść cyfrowych z układem DSP USB. Pozwala to na obsługę plików MQA i DSD poprzez złącze S/PDIF, a dodatkowo jeszcze bardziej redukuje jitter. Ponadto do specjalnych funkcji urządzenia należą m.in.: możliwość ustawienia początkowego i maksymalnego poziomu głośności, możliwość zaktualizowania oprogramowania i sterowania poprzez IP, a także możliwość skonfigurowania wszystkich wejść jako wejścia stałopoziomowe.

Czytaj również testy z kategorii: Wzmacniacze

Hegel H390 - front

Wygodę użytkowania modelu H390 zwiększa funkcja USB Volume, którą użytkownik aktywuje z poziomu menu. Dzięki niej głośnością wzmacniacza można sterować poprzez urządzenie podłączone do portu USB. Podobne rozwiązanie znajdziemy także w referencyjnym H590. Ponadto H390 wyróżnia się zwiększonym poziomem wzmocnienia na wyjściu liniowym.

Chociaż wzmacniacze Hegel mają wysokie wzmocnienie, to część użytkowników sygnalizowała trudności ze zintegrowaniem tych urządzeń z niektórymi subwooferami. Dlatego też w swojej najnowszej konstrukcji projektanci zastosowali jeszcze wyższe wzmocnienie na wyjściu Pre.

Hegel H390 - złącza i parametry

Hegel H390 może pochwalić się także doskonałymi parametrami technicznymi i dużą liczbą złączy. Dostarcza moc 2 x 250 W przy obciążeniu 8 Ω i jest wyposażony w wejście BNC (1), cyfrowe wejście koncentryczne (1), cyfrowe wejścia optyczne (3), port USB, wejście sieciowe, a także parę wejść zbalansowanych XLR i dwie pary analogowych wejść RCA. Obsługiwane pasmo przenoszenia rozciąga się od 5 Hz do 180 kHz.

Hegel H390 - złącza

Źródło: Audio Klan

Może Cię zainteresować
HEGEL testy
Audio
E-WYDANIE AUDIO
W PREZENCIE!
Zapisz się na subskrypcję naszego newslettera, a otrzymasz gratis e-wydanie
NEWSLETTER ZAPISZ SIĘ
Close icon
Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta listopad 2021

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista styczeń 2021

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio czerwiec 2021

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio grudzień 2021

Audio

Miesięcznik audiofilski - polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu