Co to jest jitter?

Stereo, odtwarzacze CD

Zjawisko jittera odnosi się do zniekształceń sygnału cyfrowego. Idealna jego postać to perfekcyjny, prostokątny kształt odzwierciedlający zerojedynkową naturę przebiegów cyfrowych, z pionowymi zboczami i precyzyjnymi punktami taktowania. 

W rzeczywistości przejścia między stanami nie są idealnie pionowe, synchronizacja czasowa jest zachwiana. Niestaranne połączenia między układami mogą nawet powodować przekłamania w wartości kolejnych bitów. Najczęstszym błędem jest jednak sytuacja, w której sygnał podawany jest w złym punkcie czasu i takie przekłamanie punktu taktowania nazywamy właśnie jitterem.

W chwili gdy zniekształcony (podany w złym czasie) sygnał trafia do przetwornika C/A na jego wyjściu, w efekcie konwersji, pojawia się inny od zamierzonego przebieg; nawet dwa identyczne sygnały cyfrowe, różniące się jitterem, mogą generować odmienne sygnały po konwersji. Aby zminimalizować jitter, można przetaktować sygnał umieszczając go w buforach i zasilając dodatkowym zegarem.

Można także zadbać o minimalizację zniekształceń na wcześniejszych etapach, starannie projektując zegar taktujący i synchronizując z nim wszystkie bloki układu. Innym pomysłem jest bieżąca kontrola dokładności poprzez pętle synchronizacji fazy PLL.

 

Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta maj 2024

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista styczeń 2022

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio czerwiec 2021

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio listopad 2024

Audio

Miesięcznik audiofilski - polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu