Cambridge Audio i nowa seria AX

28 czerwca 2019 Sprzęt

Firma Cambridge Audio wprowadziła właśnie do sprzedaży nową, najtańszą serię AX, zastępującą serię Topaz. Zaprojektowana w Wielkiej Brytanii przez jej inżynierów korzysta z innowacyjnych technik z wyższych serii CX oraz Edge.

Seria dzieli się na cztery poziomy: '25', '35', '85' i '100'. W skład serii '25' wchodzi wzmacniacz zintegrowany AXA25 oraz odtwarzacz Compact Disc AXC25, następnie mamy wzmacniacz zintegrowany AXA35 i odtwarzacz Compact Disc AXC35, a na samej górze są dwa amplitunery stereofoniczne - AXR85 i AXR100.

Wzmacniacze zintegrowane Cambridge Audio AXA25 i AXA35

Wzmacniacze zintegrowane Cambridge Audio AXA25 i Cambridge Audio AXA35 mają moc wyjściową 25 i 35 W (przy 8 Ω), cztery wejścia analogowe i wyjście do nagrywania. W modelu AXA35 dostajemy dodatkowo wejście Aux z przodu, wejście gramofonowe MM oraz wyjście słuchawkowe. W odróżnieniu od AXA25 ma on biały wyświetlacz.

Urządzenia są dobrze wyposażone i możemy regulować w nich ilość wysokich i niskich tonów, a także balans między kanałami. Zadbano tu o niskie zużycie mocy, ponieważ w trybie standby pobierają poniżej 0,5 W.

Czytaj również testy wzmacniaczy Cambridge Audio

Cambridge Audio AXA 25 i AXC25

Odtwarzacze Compact Disc AXC25 i AXC35

Odtwarzacze Cambridge Audio AXC25 i Cambridge Audio AXC35 mają klasyczne szuflady na płyty i nie korzystają z popularnych na tym poziomie cenowym napędów szczelinowych. Ich transporty zostały zoptymalizowane do pracy z płytami CD-DA (Compact Disc).

Obydwa urządzenia odtwarzają muzykę w trybie "gapless", to znaczy bez przerw, co przyda się, na przykład, przy słuchaniu koncertów, są także kompatybilne z płytami CD-R z plikami WMA i mp3.

Odtwarzacze są wyposażone w pojedyncze wyjście analogowe RCA, biały wyświetlacz i pilot zdalnego sterowania. Podobnie, jak w przypadku wzmacniaczy, zadbano w nich o niskie zużycie mocy, ponieważ w trybie standby pobierają poniżej 0,5 W. Model AXA35 otrzymał dodatkowo wyjście cyfrowe RCA.

Czytaj również testy odtwarzaczy CD Cambridge Audio

Cambridge Audio AXC35 i AXC35

Cambridge Audio AXC35 i AXC35

Amplitunery stereofoniczne AXR85 i AXA100

Amplitunery Cambridge Audio AXR85 i Cambridge Audio AXA100 oferują wysoką moc wyjściową - 2 x 85 W/8 Ω dla AXA85 oraz 2 x 100 W/8 Ω dla AXA100. Mają po trzy wejścia analogowe RCA oraz dodatkowe wejście Aux 3,5 mm (mini-jack) na przedniej ściance. Są również wyjścia dla subwoofera oraz dla słuchawek.

Do naszej dyspozycji są też przedwzmacniacz gramofonowy dla wkładki typu MM oraz odbiornik Bluetooth, pozwalający na przesył do nich sygnału laptopa lub smartfona. Wbudowane odbiorniki AM/FM z RDS pozwalają słuchać radia. Stacje radiowe można zapisać w 30 presetach.

Czytaj również test amplitunera stereo Cambridge Audio Topaz SR20

Amplituner Cambridge Audio AXR85

Amplituner Cambridge Audio AXR85

Obydwa urządzenia są bardzo dobrze wyposażone. Do dyspozycji mamy regulację barwy dźwięku i balans między kanałami, a także czytelny również wyświetlacz. Model AXA100 daje jeszcze więcej możliwości, ponieważ wyposażono go w przetwornik cyfrowo-analogowy z dwoma wejściami optycznymi i jednym koaksjalnym (RCA).

Wszystkie urządzenia nowej serii AX mają przeprojektowane obudowy i nowy wygląd, inspirowany systemami z serii CX, w której nóżki są niewidoczne. Są w jednym kolorze - Lunar Grey (front i gałki). Góra i boki są w kolorze czarnym.

Amplituner Cambridge Audio AXR100

Amplituner Cambridge Audio AXR100

Źródło: Audio Center Poland

CAMBRIDGE AUDIO testy
Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta październik 2020

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista lipiec - sierpień 2020

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio październik 2020

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio październik 2020

Audio

Polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu