MIRA KUBASIŃSKA / BREAKOUT

Mira

Mira

Wykonanie

Nagranie

Na początku lat 70. XX w. wokalistka zespołu Breakout, Mira Kubasińska, miała podczas koncertów własny set, który stylistycznie był łagodniejszy niż wykonywane wówczas utwory Breakoutów. Akompaniament sprawiał, że były to nadal bluesowe piosenki, ale o popowym charakterze.

Mimo że miały przebojowy potencjał, nie były tak popularne, jak te z początkowego okresu grupy np. "Na drugim brzegu tęczy", "Poszłabym za tobą" czy "Gdybyś kochał, hej". To skłoniło zespół do przygotowania nowego repertuaru z Mirą Kubasińską w roli tytułowej. "Mira" została nagrana w lipcu 1971 r. i wydana w tym samym roku po premierze słynnego albumu "Blues" Breakout.

Mira Kubasińska miała oryginalny, ciekawy głos i naturalny styl śpiewania, ale nie miała szczęścia do repertuaru. Choć dziś piosenki na płycie "Mira" mają pewien urok, to są po prostu słabsze. Nawet gitarowe solówki Tadeusza Nalepy nie są tak chwytliwe, jak w utworach, w których sam śpiewał.

Może się natomiast podobać żywiołowa gra Tadeusza Trzcińskiego na harmonijce ustnej i gościnny udział Włodzimierza Nahornego wykonującego solówki na saksofonie tenorowym i flecie. Nowym elementem był epicki charakter tekstów Bogdana Loebla. Zremasterowany album "Mira" ukazał się w serii limitowanej na płycie hybrydowej SACD/CD i ma wartość kolekcjonerską.

Marek Dusza
Polskie Nagrania/Warner

GATUNKI MUZYKI
Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta maj 2024

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista styczeń 2022

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio czerwiec 2021

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio maj 2024

Audio

Miesięcznik audiofilski - polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu