DIANA KRALL

Quiet Nights

Quiet Nights

Wykonanie

Nagranie

Królowa Diana nagrała nową, dwunastą w swej karierze płytę, która właśnie trafiła do sklepów. Chodzi oczywiście o królową jazzowej piosenki, jaką jest niewątpliwie Diana Krall.

Rok temu, przed koncertem we Wrocławiu, miałem możliwość porozmawiać z artystką i spytałem oczywiście o plany związane z nową płytą, na którą czekają jej fani. Natychmiast ożywiła się, opowiedziała o swoich podróżach do Brazylii, fascynacji tym krajem i muzyką, szczególnie bossa novą.

Zdradziła, że nad piosenkami pracuje już Klaus Ogerman, legendarny niemiecki dyrygent, twórca aranżacji dla Franka Sinatry, Jobima i Stana Getza. To on był współtwórcą sukcesu albumu Diany Krall "The Look Of Love", dla niej wrócił do pracy z zasłużonej emerytury.

I znowu efekt ich współpracy zachwyca perfekcją, lekkością i melodyjnością. Dodam, że od wielu lat Krall współpracuje ze sprawdzonym duetem: producentem Tommym LiPumą i inżynierem nagrań Alem Schmittem. To gwarantuje miłe dla ucha brzmienie, które otula słuchacza, jak miękka kołderka.

Skojarzeń może być więcej, bo nowy album jest wyjątkowo osobistym, miłosnym wyznaniem. - To nie są skromne i nieśmiałe piosenki jak "Peel Me A Grape". To raczej słowa, które szepcze się do ucha kochankowi leżąc obok niego w łóżku. Ta płyta jest zmysłowa, namiętna i erotyczna. Dokładnie taka, jaka miała być - mówi sama Diana.

Większość utworów została nagrana za pierwszym bądź drugim podejściem. To świadczy o profesjonalizmie Diany Krall i całego zespołu. Już na koncercie we Wrocławiu zauważyłem, że artystka coraz lepiej gra na fortepianie. Jej solówki były jak zawsze oszczędne, ale wtedy również pewniejsze, po prostu idealne.

Nic więcej nie trzeba do jej śpiewu dodawać. I tak jest na nowej płycie. Każda nuta jest tu przemyślana, ale nie będę przeprowadzał aptekarskiej analizy, bo zabrałoby mi to przyjemność słuchania.

Na płycie znalazło się tylko 45 minut muzyki. Jak za dawnych lat, lat winylowych krążków. Po co więcej? - Diana zawsze lubiła bossa novę. "Quiet Nights" to w całości hołd dla tej muzyki. Diana zaśpiewała trzy brazylijskie klasyki, cztery kolejne utwory dopasowaliśmy rytmicznie do tego gatunku, są też trzy niezwykłe ballady. W sumie na płycie jest dziesięć kompozycji, które są najprawdziwszymi bossa novami - opowiada LiPuma.

Album otwiera standard "Where Or When" Rodgersa i Harta wyszeptany z wielką czułością i takoż zagrany przez orkiestrę. Nadanie charakteru bossa novy tematowi "Too Marvelous For Words" to zasługa Ogermana.

Diana śpiewa też "The Boy From Ipanema" zamiast "Girl…", co wydaje się zupełnie naturalne i dzięki temu niezwykle uwodzicielskie. "Walk On By" Bacharacha jest prawdziwym majstersztykiem interpretacji, natomiast mistrzostwem aranżacji - klasyk "So Nice".

Nie myślcie, że zaśniecie przy "Quiet Nights", właśnie będziecie przewracać się z boku na bok myśląc o śpiewającej Dianie Krall. Również w zamykającym album "You`re My Thrill" jest niepokojąco blisko nas. Tak rozbrajająco zmysłowa, że łatwo zapomnieć o tym, że tuż obok śpiewa jedna z największych wokalistek. Jeśli jej nie posłuchacie, nie będziecie wiedzieć, co tracicie. To wielki album i z pewnością stanie się klasykiem.

Marek Dusza
VERVE / UNIVERSAL MUSIC

GATUNKI MUZYKI
Audio
E-WYDANIE AUDIO
W PREZENCIE!
Zapisz się na subskrypcję naszego newslettera, a otrzymasz gratis e-wydanie
NEWSLETTER ZAPISZ SIĘ
Close icon
Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta listopad 2021

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista styczeń 2021

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio czerwiec 2021

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio grudzień 2021

Audio

Miesięcznik audiofilski - polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu