Nagrody EISA 2017-2018
Nagrody EISA
2017-2018
Daylight Ghosts

CRAIG TABORN
Daylight Ghosts

Jazz progresywny

Taborn jest bezapelacyjnie jednym z czołowych pianistów (klawiaturzystów) amerykańskich, którego zainteresowania stylistyczne wynikają z bardzo rozległych doświadczeń, nie tylko jazzowych, ale klasycznych i rockowych. Choć potrafi się odnaleźć w niemal każdej konwencji, jest niespokojnym i ciągle poszukującym duchem.

Craig Taborn jest bezapelacyjnie jednym z czołowych pianistów (klawiaturzystów) amerykańskich, którego zainteresowania stylistyczne wynikają z bardzo rozległych doświadczeń, nie tylko jazzowych, ale klasycznych i rockowych. Choć potrafi się odnaleźć w niemal każdej konwencji, jest niespokojnym i ciągle poszukującym duchem.

Utworzona przez Taborna formacja to właściwie supergrupa: Chris Speed - saksofonista i klarnecista, Chris Lightcap - kontrabas i gitara basowa oraz Dave King - perkusja. Dwaj pierwsi są znani z działań progresywnej sceny nowojorskiej sprzed dekady, zaś ostatni muzyk to szef ciągle niesformatowanej grupy The Bad Plus. Jednak na tej sesji wszystko zostało podporządkowane wizji Taborna, który skomponował i zaaranżował niemal cały materiał.

Utwory na "Daylight Ghosts" są najczęściej wielowątkowe, zmianom towarzyszą zróżnicowane tempa i faktury. Choć gra kwartetu Craiga Taborna nie burzy jazzowego idiomu, jednakże stanowi próbę poszukiwań między ideą cool jazzu i free jazzu, co najwyraźniej słychać w balladowych tematach: "Daylight Ghostsh", "New Glory" i "Jamaican Farewell". Kwartet zasadniczo wypowiada się na instrumentach akustycznych, choć muzycy z wyczuciem wzbogacają fakturę użyciem instrumentów elektrycznych.

Cezary Gumiński
ECM/UNIVERSAL

Inne płyty
tego wykonawcy
  • Wykonanie
  • Nagranie
Zakupy

Zobacz też:

Inne recenzje
<span>STEFANO BOLLANI TRIO</span> Mediterraneo

STEFANO BOLLANI TRIO Mediterraneo

<span>KARI SÁL</span> Betesda

KARI SÁL Betesda

<span>DAVID KOLLAR</span> Notes from the Underground

DAVID KOLLAR Notes from the Underground

<span>TONY ALLEN</span> The Source

TONY ALLEN The Source

<span>CHARLES LLOYD NEW QUARTET</span> Passin` Thru

CHARLES LLOYD NEW QUARTET Passin` Thru

<span>DAVE HOLLAND</span> Aziza

DAVE HOLLAND Aziza

<span>ACT FAMILY BAND</span> The Jubilee Concerts

ACT FAMILY BAND The Jubilee Concerts

<span>VIJAY IYER</span> Far from over

VIJAY IYER Far from over

 

 

Audio - grudzień 2017

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

Kolejna porcja pięciu kolumn głośnikowych w cenie ok. 7000 zł, razem z piątką z poprzedniego numeru, dają dobry przegląd nowości w tej ważnej kategorii, wzbogacony o prezentację ogólnych wątków techniki głośnikowej. Do tego pięć ultranowoczesnych DAC-ów, ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj

Newsletter
zapisz się i zyskaj
Zamów newsletter, a co tydzień otrzymasz porcję
wyselekcjonowanych wiadomości ze świata
audio-video i muzyki.
Teraz przy zapisaniu się na
newsletter otrzymasz bieżące
e-wydanie magazynu AUDIO
Okładka Audio