Chopin Impressions

LESZEK KUŁAKOWSKI
Chopin Impressions

Jazz

  • Wykonanie
  • Nagranie

Profesor jazzu, pianista, kompozytor Leszek Kułakowski przysłał mi od razu dwie swoje nowe płyty. Najpierw zasłuchałem się w jego "Chopinowskich impresjach", bo jeśli jeden z najciekawszych polskich pianistów, mistrz rozbudowanych form z pogranicza jazzu i klasyki, sięga po dzieła Fryderyka Chopina, musi wyjść z tego coś ciekawego.

Do nagrania płyty zaprosił szwedzkiego saksofonistę Mikaela Godee, który wniósł do zespołu chłodną ekspresję i melancholijny ton. Na instrumentach perkusyjnych zagrała Szwedka Ebba Westerberg, a polsko-skandynawski zespół dopełnili: perkusista Tomasz Sowiński i kontrabasista Piotr Kułakowski, syn pianisty.

Leszek Kułakowski i jego kompania nadali muzyce Chopina uniwersalny, jazzowy charakter, a dialog pomiędzy muzykami dowodzi, że każdy inaczej Chopina słyszy i każdy może coś od siebie do znanych tematów dodać. Nie po raz pierwszy jego Preludia i Nokturny zyskały jazzową formę, tym razem jednak bardzo intrygującą.

Łukasz Turkan
SOLITON

Audio - wrzesień 2018

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

Zapraszamy na wielką galę EISA - w tym roku aż 35 nagród dla urządzeń audio - stereo i wielokanałowych, stacjonarnych i przenośnych, analogowych i cyfrowych. Kolumny, słuchawki, wzmacniacze, odtwarzacze, gramofony, daki, amplitunery, całe systemy... To najważniejszy ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj

Newsletter
zapisz się i zyskaj
Zamów newsletter, a co tydzień otrzymasz porcję
wyselekcjonowanych wiadomości ze świata
audio-video i muzyki.
Teraz przy zapisaniu się na
newsletter otrzymasz bieżące
e-wydanie magazynu AUDIO
Okładka Audio