Descansado

NORMA WINSTONE
Descansado

Jazz wokalny

  • Wykonanie
  • Nagranie

Norma Winstone jest postacią szczególną wśród wokalistek jazzowych. Jej frazy, śpiewane z lekkością, wydają się być całkiem prostymi i naturalnymi, lecz bardzo trudnymi do powtórzenia.

Wokalistka jest aktywna na angielskiej scenie jazzowej od ponad pięciu dekad, a porównując jej aktualne nagrania z najstarszymi, wydaje się, że jej czarowny tembr głosu się nie zmienił. Ciepły i niezwykle czysty alt Winstone potrafi gładko przejść w wyższy rejestr. Jej narracje cechuje spokój, ale nie chłód, a unikanie egzaltacji sprawia, jakby nuciła kołysanki dla dorosłych.

Ponieważ Norma Winstone ma zdolności poetyckie, nierzadko prezentuje utwory z własnymi tekstami. Choć nieraz lśniła na tle dużych orkiestr, to najlepiej się czuje z kameralnym akompaniamentem. Ze swym duetem (włoski pianista Glauco Venier i niemiecki klarnecista-saksofonista Klaus Gesing), powstałym w 2001 r., nagrywa dość rzadko, ale zawsze jej propozycje trzymają najwyższy standard wykonawczy.

Do niniejszego zbioru Winstone wybrała muzykę filmową dobrze znanych twórców i napisała do niej teksty. Finezyjne aranżacje napisali Venier i Gesing. Z wyjątkiem fragmentu z filmu "Amarcord" reszta wybranych tematów została tak zaprezentowana, jak byśmy odkrywali je na nowo, ale w baśniowej formie.

Cezary Gumiński
ECM/UNIVERSAL

Audio - kwiecień 2019

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

Mimo zmian na rynku i pojawiania się nowych kategorii urządzeń, wzmacniacze stereofoniczne zachowują mocną pozycję. Pięć modeli w przystępnej cenie 2000 zł tworzy ciekawy wybór, a przede wszystkim udostępnia przyzwoitą moc i jakość dźwięku. Znamienne dla ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj