Still Dreaming

JOSHUA REDMAN
Still Dreaming

Jazz

  • Wykonanie
  • Nagranie

Saksofonista Joshua Redman wychowywał się bez ojca, którym był znakomity jazzman, również saksofonista Dewey Redman, członek zespołów m.in. Ornette`a Colemana i Keitha Jarretta. Z innymi muzykami "od Ornette`a” Redman-ojciec założył kwartet Old and New Dreams.

Piękna nazwa dla zespołu, nie dziwota, że tytułem swojej nowej płyty nawiązuje do niej Redman-syn. Zestawił takie same instrumenty: na kornecie gra Ron Miles, na kontrabasie Scott Colley (uczeń Charliego Hadena), na perkusji Brian Blade, a na saksofonie tenorowym sam Joshua, o którym nie zawaham się napisać, że jest dziś niedoceniany. Jego zmysł melodyczny, inteligentna narracja i jazzowa erudycja sprawiają, że solówki tworzy przepyszne.

Album "Still Dreaming" otwiera kompozycja Colleya "New Year" napisana w lekkim stylu free-jazzowym. Po chwytliwym temacie muzycy "odlatują" w szybkich solówkach, by po chwili spotkać się w zachwycającym unisono. Joshua Redman prezentuje zdecydowany ton grając płynącą jak rzeka improwizację.

Utwór "Unanimity" Redmana zaczyna się od brawurowego duetu saksofonu i kornetu. Balladę "Haze and Aspirations” otwiera ujmujące barwą solo kontrabasu. Muzycy składają hołd Hadenowi w temacie "Blues For Charlie". "Still Dreaming" to płyta, której nie można przeoczyć, mało jest muzyki tak ambitnej i tak łatwo przyswajalnej zarazem.

Marek Dusza
Nonesuch/Warner

Audio - maj 2019

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

Wzmacniacze zintegrowane, dzięki coraz bogatszemu wyposażeniu, wchodzą często w rolę źródeł. Cyfrowe wejścia, Bluetooth, a nawet moduły sieciowe, to elementy widywane tak często, że już niemal standardowe - przynajmniej w zakresie cenowym 3000-4000 zł, którym ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj