5 Original Albums

JACQUES LOUSSIER
5 Original Albums

Jazz / klasyka

  • Wykonanie
  • Nagranie

Kolejny pięciopak w serii wznowień firmowany przez trio wybitnego francuskiego pianisty. Jacques Loussier nie był pierwszym, który zajął się ujazzowieniem kompozycji klasycznych, ale jest on właściwie jedynym konsekwentnym jazzmanem, który wybrał to jako jedyny wątek swej kariery artystycznej.

Cała historia rozpoczęła się ponad pół wieku temu od nagrania albumu "Play Bach", poświęconemu wyłącznie tematom napisanym przez mistrza baroku. Potem ukazała się cała seria albumów dedykowanych twórczości Jana S. Bacha, co trwało aż do 2000 r. Autorem pomysłu był oczywiście sam Jacques Loussier, który posiadał staranne przygotowanie klasyczne, lecz równie istotną rolę w tworzeniu tych interpretacji odegrali kontrabasista Pierre Michelot oraz perkusista Christian Garross.

Kompani fenomenalnie wyczuwali intencje lidera. To oni zapewniali niezwykle nośne swingowe pulsowanie, by Louissier mógł swobodnie improwizować na tym tle. Zestaw "5 Original Albums" zawiera albumy od "no 1" do "no 5", które wydano po raz pierwszy w latach 1959-1965 r. Materiał posiada nieprzemijającą wartość, zatem nic dziwnego, że sprzedano te płyty w wielomilionowych nakładach. Nie wszystkie tytuły zasługują na pięć gwiazdek, ale kilka z pewnością tak.

Cezary Gumiński
Decca / Universal

Audio - styczeń 2019

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

Testem pięciu kolumn w cenie 3400 zł (za parę) rozpoczynamy trzyodcinkowy cykl - za miesiąc pięć konstrukcji nieco droższych (3600-3900 zł), ale wciąż wolnostojących, a za dwa miesiące - pięć podstawkowych, w tym samym zakresie ceny. Warto zebrać komplet informacji, ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj