JACQUES LOUSSIER 5 Original Albums

5 Original Albums
Wykonanie
Nagranie

Kolejny pięciopak w serii wznowień firmowany przez trio wybitnego francuskiego pianisty. Jacques Loussier nie był pierwszym, który zajął się ujazzowieniem kompozycji klasycznych, ale jest on właściwie jedynym konsekwentnym jazzmanem, który wybrał to jako jedyny wątek swej kariery artystycznej.

Cała historia rozpoczęła się ponad pół wieku temu od nagrania albumu "Play Bach", poświęconemu wyłącznie tematom napisanym przez mistrza baroku. Potem ukazała się cała seria albumów dedykowanych twórczości Jana S. Bacha, co trwało aż do 2000 r. Autorem pomysłu był oczywiście sam Jacques Loussier, który posiadał staranne przygotowanie klasyczne, lecz równie istotną rolę w tworzeniu tych interpretacji odegrali kontrabasista Pierre Michelot oraz perkusista Christian Garross.

Kompani fenomenalnie wyczuwali intencje lidera. To oni zapewniali niezwykle nośne swingowe pulsowanie, by Louissier mógł swobodnie improwizować na tym tle. Zestaw "5 Original Albums" zawiera albumy od "no 1" do "no 5", które wydano po raz pierwszy w latach 1959-1965 r. Materiał posiada nieprzemijającą wartość, zatem nic dziwnego, że sprzedano te płyty w wielomilionowych nakładach. Nie wszystkie tytuły zasługują na pięć gwiazdek, ale kilka z pewnością tak.

Cezary Gumiński
Decca / Universal

INNE PŁYTY AUTORA
Plays Bach: Encore!
Jazz
Plays Bach: Encore!
Katalog dzieł Jana Sebastiana Bacha jest tak obszerny, że francuskiemu pianiście - Jacquesowi Loussierowi - nie starczy życia, żeby wszystkie nagrać. A przecież robi to od blisko pięćdziesięciu lat. Nagrane dla wytwórni Decca na początku lat 60. cztery albumy z jazzowymi interpretacjami kompozycji Wielkiego Organisty sprzedały się w nakładzie ponad sześciu mln egzemplarzy, co stawia Loussiera wśród nielicznych bestsellerowych jazzmanów.
GATUNKI MUZYKI
Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta maj 2020

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Estrada i Studio maj 2020

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio maj 2020

Audio

Polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu