Tribute to Tomasz Stańko

PIOTR SCHMIDT QUARTET
Tribute to Tomasz Stańko

Jazz

  • Wykonanie
  • Nagranie

Trębacz Piotr Schmidt pierwszy złożył hołd zmarłemu 29 lipca Tomaszowi Stańce. I to w wielkim stylu, bo wydając album, który poruszy każdego wrażliwego słuchacza.

Jeden z ostatnich projektów Stańki zrealizowany z triem RGG i orkiestrą NOSPR pod kierunkiem Krzysztofa Herdzina i z jego aranżacjami zrobił wielkie wrażenie na młodym trębaczu. W dołączonym do płyty tekście wyznał, że rozpłakał się podczas koncertu w sali NOSPR-u w Katowicach. Czuł "oddech trąbki i te wszystkie emocje, które Stańko z takim mistrzostwem i subtelnością kreował".

Album "Tribute to Tomasz Stańko" powstał w dwóch etapach. Pierwsze utwory nagrano jeszcze podczas sesji albumu "Saxesful" w czerwcu 2018, kiedy kwartet z pianistą Wojciechem Niedzielą oraz sekcją rytmiczną tria RGG: kontrabasistą Maciejem Garbowskim i perkusistą Krzysztofem Gradziukiem oczekiwał na przybycie gości – saksofonistów.

Drugą część nagrano w październiku i po dwóch miesiącach ukazała się wspaniała płyta. Nastrojem kojarzy się z balladowymi nagraniami Stańki dla ECM Records, a Piotr Schmidt nawiązuje w improwizacjach do lirycznych fraz swojego mistrza. To album refleksyjny, ujmujący harmonią, zachwycający wysmakowanym brzmieniem każdego z instrumentów. Najlepsze podziękowanie za muzykę Stańki i jego ideę grupowej improwizacji.

Marek Dusza
SJ Records

Audio - czerwiec 2019

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

Gramofony za 2400 zł to już nie plastikowa tandeta z supermarketów, która pozwala dzisiaj dotrzeć "analogowi" pod strzechy. Dobry dźwięk zawsze trochę kosztuje, czy to ze źródła cyfrowego, czy analogowego, czy z kolumn, czy ze słuchawek. Trzy znane marki - Denon, ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj