Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

PIOTR SCHMIDT QUARTET

Tribute to Tomasz Stańko

Tribute to Tomasz Stańko

Wykonanie

Nagranie

Trębacz Piotr Schmidt pierwszy złożył hołd zmarłemu 29 lipca Tomaszowi Stańce. I to w wielkim stylu, bo wydając album, który poruszy każdego wrażliwego słuchacza.

Jeden z ostatnich projektów Stańki zrealizowany z triem RGG i orkiestrą NOSPR pod kierunkiem Krzysztofa Herdzina i z jego aranżacjami zrobił wielkie wrażenie na młodym trębaczu. W dołączonym do płyty tekście wyznał, że rozpłakał się podczas koncertu w sali NOSPR-u w Katowicach. Czuł "oddech trąbki i te wszystkie emocje, które Stańko z takim mistrzostwem i subtelnością kreował".

Album "Tribute to Tomasz Stańko" powstał w dwóch etapach. Pierwsze utwory nagrano jeszcze podczas sesji albumu "Saxesful" w czerwcu 2018, kiedy kwartet z pianistą Wojciechem Niedzielą oraz sekcją rytmiczną tria RGG: kontrabasistą Maciejem Garbowskim i perkusistą Krzysztofem Gradziukiem oczekiwał na przybycie gości – saksofonistów.

Drugą część nagrano w październiku i po dwóch miesiącach ukazała się wspaniała płyta. Nastrojem kojarzy się z balladowymi nagraniami Stańki dla ECM Records, a Piotr Schmidt nawiązuje w improwizacjach do lirycznych fraz swojego mistrza. To album refleksyjny, ujmujący harmonią, zachwycający wysmakowanym brzmieniem każdego z instrumentów. Najlepsze podziękowanie za muzykę Stańki i jego ideę grupowej improwizacji.

Marek Dusza
SJ Records

INNE PŁYTY AUTORA
Saxesful
Jazz
Saxesful

Dziesięć autorskich albumów w dziesięć lat działalności artystycznej trębacza, kompozytora i producenta Piotra Schmidta to wynik imponujący. Swój jubileusz dedykuje "wszystkim niesamowitym saksofonistom polskiego jazzu, sława im!" – czytamy w opisie albumu.

GATUNKI MUZYKI
Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta listopad 2020

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista wrzesień - październik 2020

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio listopad 2020

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio listopad 2020

Audio

Miesięcznik audiofilski - polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu