HERBIE HANCOCK Takin’ Off

Takin’ Off
Wykonanie
Nagranie

W tym roku mija 80 lat od założenia najważniejszej wytwórni płytowej w historii jazzu –Blue Note Records. Z tej okazji ukazała się seria wznowień "Blue Note 80 Vinyl Edition" zremasterowanych z oryginalnych taśm analogowych przez Kevina Graya w studiu Cohearent Mastering w Los Angeles.

Europejskie wersje zostały wytłoczone w Holandii, więc kolekcjonerzy zapewne pokuszą się o amerykańskie wydania. W przypadku albumu "Takin’ Off" jest szansa wzbogacić zbiory o jeden z najważniejszych debiutów w historii jazzu. Sesja nagraniowa odbyła się 28 maja 1962 r. w studiu Rudy’ego Van Geldera, a producentem był założyciel wytwórni Alfred Lion.

Herbie Hancock miał wówczas 22 lata i intensywnie współpracował z Donaldem Byrdem, z którym nagrał "Royal Flush". W debiutanckim hard-bopowym kwintecie Hancocka zagrali: trębacz Freddie Hubbard, saksofonista Dexter Gordon, kontrabasista Butch Warren i perkusista Billy Higgins.

Album otwiera genialna kompozycja "Watermelon Man", która stała się jazzowym przebojem, trafiając także na listę Top 100 popowych hitów. Herbie Hancock opisał autentycznego sprzedawcę, który kołysząc się szedł z taczką wypełnioną arbuzami i okrzykami zachęcał do kupowania. Pozostałe utwory to także znakomite kompozycje otwierające pole do wspaniałych improwizacji Hubbarda, Gordona i młodego lidera.

Marek Dusza
Blue Note/Universal

GATUNKI MUZYKI
Live Sound & Installation listopad 2019

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta grudzień 2019

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista grudzień 2019

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio grudzień 2019

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio grudzień 2019

Audio

Polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu