Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

SNORRE KIRK

Tangerine Rhapsody

Tangerine Rhapsody

Wykonanie

Nagranie

Osiadły w Danii Norweg jest postacią szczególną i to nie tylko na scenie europejskiego jazzu. Kirk to znakomity perkusista o tradycyjnych inklinacjach, ale i równie zdolny kompozytor.

Stara się on kultywować mocno zapomnianą tradycję pisania powabnych melodii - a to dziś absolutna rzadkość, gdy większość muzyków młodego pokolenia szuka oryginalności za wszelką cenę.

Już pierwsze takty najnowszej płyty Snorrego Kirka "Tangerine Dream" przenoszą nas skutecznie w świat jazzu sprzed siedmiu/ośmiu dekad. Stało się to też możliwe dzięki pięknej współpracy członków aktualnego kwartetu Kirka, w którym grają: Amerykanin Stephen Riley - saksofon tenorowy i Duńczycy Magnus Hjorth - fortepian, Anders Fjeldsted – kontrabas, a w dwóch utworach również Jan Harbeck - saksofon tenorowy. Należy podkreślić bezcenny wkład Rileya w formowanie brzmienia formacji.

Ma on za sobą współpracę z Rayem Charlesem i Branfordem Marsalisem, a brzmienie jego saksofonu najsilniej nawiązuje do aksamitnej estetyki wielkiego Bena Webstera.

Wszystkie kompozycje Snorrego Kirka są pełne lekkości i melodyjności, a ich walory doskonale uwypuklają w improwizacjach nie tylko saksofoniści. Pianista i kontrabasista wraz liderem swingują rasowo niczym czołowe zespoły amerykańskie z epoki swingu.

Cezary Gumiński
Stunt/Multikult

GATUNKI MUZYKI