JULIAN LAGE

Squint

Squint

Wykonanie

Nagranie

Gary Burton, gigant wibrafonu i zasłużony wykładowca, miał olbrzymi wkład w ukształtowanie kilku wybitnych gitarzystów jazzowych – L. Coryella, P. Metheny’ego, J. Scofielda, a ostatnim jest właśnie Lage. W ekstremalnie estetycznej grze Burtona dominowała czystość dobieranych nut i kult formowania subtelnych melodii, co mocno udzielało się jego młodym gitarzystom.

Julian Lage był cudownym dzieckiem, ale gdy prześledzimy jego dorobek z ostatnich dwóch dekad, odnotujemy wyraźny progres zarówno umiejętności technicznych, jak i kreatywności wypowiedzi.

W jego aktualnym trio, które zachwyciło na WSJD, grają kontrabasista Jorge Roeder oraz perkusista Dave King, którzy fantastycznie sprawdzają się w roli akompaniatorów.

W nagraniach gitara Lage`a jest wyraźnie eksponowana i efektownie zarejestrowana (5 gwiazdek), ma brzmienie niebywale szlachetne i ciepłe, hipnotyzuje nastrojowością.

Na płycie "Squint" znalazły się głównie kompozycje lidera, który nadał im stylowości i wykwintności. Konsekwentnie rozwijana przez Juliana Lage’a formuła wypowiedzi stanowi harmonijną hybrydę jazzu, bluesa, rocka i country.

Może się wydawać, że podąża on śladem Billa Frisella, jednakże wypracował on własny styl. Kilka jego poprzednich albumów otrzymało nominacje, a jeden zdobył Grammy. Wydaje się, że "Squint" też nie ominą nagrody.

Cezary Gumiński
Blue Note/Universal

GATUNKI MUZYKI
Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta maj 2024

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista styczeń 2022

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio czerwiec 2021

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio maj 2024

Audio

Miesięcznik audiofilski - polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu