KRZYSZTOF KOMEDA

Live in Bled 1965

Live in Bled 1965

Wykonanie

Nagranie

Dzięki uprzejmości RTV Słowenii mamy rzadką okazję posłuchać nie tylko koncertu kwintetu Komedy w doborowym składzie, ale przekonać się, jak przebiegały przymiarki do nieodległego nagrania "Astigmatic" – albumu wszech czasów polskiego jazzu.

Polska formacja była w malowniczym Bled jedną z atrakcji festiwalu. Oprócz lidera na fortepianie, na trąbce grał Tomasz Stańko, na saksofonie Janusz Muniak, na kontrabasie Roman Dyląg, a na perkusji Andrzej Dąbrowski. W repertuarze występu znalazły się dwie słynne kompozycje mistrza: "Kattorna" i "Svantetic".

Aranżacje tych urzekających finezją utworów nie są tak bogate jak w nagraniu studyjnym pół roku później. Tematy te stanowiły tu raczej bazę dla popisów solowych wszystkich członków zespołu.

W grze Komedy, Stańki oraz Muniaka wyczuwa się powiew nowych prądów zza Oceanu, muzycy wyraźnie poszukiwali nowych środków wyrazu. Natomiast Dyląg i Dąbrowski, każdy uznawany w tamtym czasie za najlepszego w swej kategorii, reprezentowali bezwzględnie solidny warsztat, lecz stylistyka ich wypowiedzi mieściła się bardziej w głównym nurcie jazzu.

Rześka trąbka Stańki czy śpiewny saksofon Muniaka szybko odlatywały w krainę swobody. Może najbardziej zaskakująco brzmi zwięzłe solo Komedy ułożone z akordów niczym McCoy Tyner.

Cezary Gumiński
GAD Records

GATUNKI MUZYKI
Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta marzec 2024

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista styczeń 2022

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio czerwiec 2021

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio marzec 2024

Audio

Miesięcznik audiofilski - polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu