Muzyka filmowa/Jazz i poezja

KRZYSZTOF KOMEDA
Muzyka filmowa/Jazz i poezja

Soundtracki

  • Wykonanie
  • Nagranie

Szósty album z serii "Krzysztof Komeda w Polskim Radiu" zawiera niezwykle interesujące nagrania studyjne z 1967 r. uzupełnione zapisem koncertu w Filharmonii Narodowej podczas VIII festiwalu Jazz Jamboree `65. Nagrania radiowe są jednymi z ostatnich, jakie Komeda dokonał w Polsce.

W maju 1967 r. nagrał dla niemieckiej Electroli płytę "Lirik und Jazz: Maine Susse Europaische Haimat" zainspirowaną wcześniejszym projektem "Jazz i poezja", który miał premierę na JJ 1960. W Polskim Radiu i w studiu Electroli towarzyszyli Komedzie: trębacz Tomasz Stańko, saksofonista Zbigniew Namysłowski, kontrabasista Roman Dyląg i szwedzki perkusista Rune Carlsson.

Słuchając Komedy z kolejnych sześciu albumów Polskiego Radia, zauważymy, jak szybko rozwijał się jako pianista i kompozytor, jak zdecydowanie zmierzał w stronę nowoczesnego jazzu z elementami free.

Swoim kompozycjom, nawet tak dramatycznym jak "Po katastrofie", Krzysztof Komeda nadawał liryczny charakter. Cudowny, wręcz poetycki jest motyw otwierający ten utwór. Jego kompozycje filmowe, jak "Ballad for Bernt" napisana do "Noża w wodzie" Polańskiego, zyskiwały ekspresję wybuchającą w solówkach.

Atrakcją jest koncertowy zapis utworów: "Kattorna" i "Astigmatic", wykonanych w kwartecie kilka godzin przed sesją dla Polskich Nagrań, zanim dołączył Namysłowski.

Marek Dusza
POLSKIE RADIO

Audio - lipiec - sierpień 2019

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

W tym numerze znajdziecie regularny test porównawczy (pięć wzmacniaczy za ok. 9000 zł), hi-endowe kolumny, gramofon, ale polecam przede wszystkim indywidualne testy pięciu urządzeń nowej generacji - soundbarów, głośników bezprzewodowych, systemów "all-in-one". ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj