ABDULLAH IBRAHIM

3

3

Wykonanie

Nagranie

Ten wybitny artysta z Afryki Południowej będzie obchodzić w tym roku 90. urodziny. Z tej okazji mistrz fortepianu uraczył swych fanów podwójną porcją muzyki powstałej podczas sesji w studio i na zorganizowanym po niej koncercie (oba wydarzenia w Londynie).

Wprawdzie na dwupłytowym albumie nowych tematów jest niewiele, ale przypomnienia dobrze znanych arcydziełek w absolutnie nowym opracowaniu nigdy za wiele, zwłaszcza dla fanów jedynego w swoim rodzaju pianisty. Cały przedstawiony materiał brzmi nadzwyczaj świeżo i wyraziście.

Tym razem Abdullah Ibrahim zaprosił do współpracy tylko dwóch wypróbowanych kompanów. Na fletach i klarnecie z pełnym uduchowieniem popisuje się Cleave Guyton, a na zamaszyście brzmiącym kontrabasie i rzewnie śpiewającej wiolonczeli gra Noah Jackson.

Brawurowy popis basowy tego ostatniego w interpretacji klasycznego tematu "Giant Steps" zapada mocno w pamięci. Ibrahim kreuje na klawiaturze, szczególnie w partiach solowych, nastroje subtelne i pełne celebracji; rzadko używa – z czego słynął – potoczystych kaskad akordów.

Choć wiele motywów wywodzących się z przebogatej tradycji południowo-afrykańskiej jest dobrze znanych, to mistrz ukazuje je nam ponownie, ale z jakby nieznanej strony – tak jak w introdukcji do urokliwej kompozycji "Water from an Ancient Well".

Cezary Gumiński
Gearbox Records

GATUNKI MUZYKI
Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta maj 2024

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista styczeń 2022

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio czerwiec 2021

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio maj 2024

Audio

Miesięcznik audiofilski - polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu