Nagrody EISA 2017-2018
Nagrody EISA
2017-2018
The Abyss Gazes Into You

FROM AFAR
The Abyss Gazes Into You

Alternative metal

Podczas gdy na świecie szaleje moda na odmianę metalu zwaną post_hardcore, u nas scena tego gatunku praktycznie nie istnieje. I choć panowie z From Afar jedynie w kilku aspektach nawiązują do rzeczonego stylu, fajnie, że w ogóle to robią.

Kapela powstała już w 2005 roku, stąd dziwi fakt, że na pierwszy porządny materiał przyszło nam czekać aż do tego roku. Panowie określają swoją muzykę jako alternatywny metal i faktycznie, do muzyki takich grup, jak Deftones, jest im w miarę blisko, ale nie brakuje tu także odniesień do post_grunge`u czy wspomnianego post_hardcore`u.

Przygodę z muzyką From Afar proponuję rozpocząć od obejrzenia teledysku i wysłuchania piosenki "Jacob's Ladder" – po pierwsze, ten kawałek brzmi najlepiej ze wszystkich, po drugie ciekawy klip - łączący w sobie industrialne przestrzenie i animację komputerową - idealnie pokazuje o co tym chłopakom chodzi: o przemyślane, sprytnie łączenie melodyjnych, spokojniejszych zwrotek z agresywnymi wykrzyczanymi refrenami, okraszonymi soczystym, brudnym riffem i elektroniką.

Ten klimat przywodzi mi na myśl post_hardcore, o którym już mówiłem. Szczerze mówiąc mam nadzieję, że na kolejnych wydawnictwach grupa pójdzie w tym kierunku, bo w takiej odsłonie prezentuje się najlepiej.

Pozostałe numery na "The Abyss Gazes Into You" też trzymają poziom, choć nie robią aż takiego wrażenia, jak "Drabina Jakuba". Wyróżnia je bardzo dobry wokal Wojtka Pycia, który ma tę wspaniałą właściwość, że równie dobrze śpiewa czysto, co drze gębę na pełnej szerokości (scream w "Intro"!). Do tego dochodzą przybrudzone gitary, wplatane gdzieniegdzie loopowane, syntetyczne wstawki i sekcja rytmiczna pracująca przeważnie w średnich tempach.

Do brzmienia owej mam trochę zastrzeżeń, szczególnie do tego, jak wyprodukowana została perkusja - często werbel brzmi, jakby pałker okładał kartonowe pudełko, a nie jakiś konkretny naciąg.

Debiutancki materiał From Afar oraz jego otoczka w postaci oprawy graficznej i oryginalnego teledysku do "Jacob's Ladder" udowadniają, że kolegom z Rzeszowa się chce. Co więcej, od chęci przechodzą do czynów, w dodatku brzmiących bardzo obiecująco.

Jurek Gibadło

Inne płyty
tego wykonawcy
  • Wykonanie
  • Nagranie

Zobacz też:

Inne recenzje
<span>ZŁE PSY</span> Duma

ZŁE PSY Duma

<span>QUEENS OF THE STONE AGE</span> Villains

QUEENS OF THE STONE AGE Villains

<span>RAMMSTEIN</span> Rammstein: Paris

RAMMSTEIN Rammstein: Paris

<span>SOEN</span> Lykaia

SOEN Lykaia

<span>DEEP PURPLE</span> InFinite

DEEP PURPLE InFinite

<span>PERCIVAL SCHUTTENBACH</span> Strzyga

PERCIVAL SCHUTTENBACH Strzyga

<span>VADER</span> The Empire

VADER The Empire

<span>METALLICA</span> Hardwired… To Self-Destruct

METALLICA Hardwired… To Self-Destruct

 

 

Audio - grudzień 2017

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

Kolejna porcja pięciu kolumn głośnikowych w cenie ok. 7000 zł, razem z piątką z poprzedniego numeru, dają dobry przegląd nowości w tej ważnej kategorii, wzbogacony o prezentację ogólnych wątków techniki głośnikowej. Do tego pięć ultranowoczesnych DAC-ów, ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj

Newsletter
zapisz się i zyskaj
Zamów newsletter, a co tydzień otrzymasz porcję
wyselekcjonowanych wiadomości ze świata
audio-video i muzyki.
Teraz przy zapisaniu się na
newsletter otrzymasz bieżące
e-wydanie magazynu AUDIO
Okładka Audio