Saturnus

THE KOREA
Saturnus

Prog metal

  • Wykonanie
  • Nagranie

Rosyjscy prog metalowcy z The Korea od kilku próbują zawojować nasz kraj. Niestety, z mizernym skutkiem, a szkoda, bo wśród mniej lub bardziej technicznych i brutalnych aktów z St. Petersburga i okolic, to właśnie The Korea wypada najciekawiej - bo w bardziej przystępnej konwencji.

Rosyjska wizja djentu jest o tyle intrygująca, że stanowi egzotykę dla wszystkich zwolenników nurtu. Jasne, że Internet pomaga wszystkim kapelom w promocji, ale biorąc pod uwagę niemal nieistniejący w Federacji Rosyjskiej oficjalny rynek muzyczny, twór taki jak The Korea znacząco wybija się ponad i tak ogólną wysoką normę, i zasługuje na międzynarodowy aplauz. Zapewnia to poniekąd dystrybucja ich materiałów dzięki amerykańskiej oficynie wydawniczej, jednakowoż, to wciąż za mało. Stąd wojaże po Starym Kontynencie w tym i u nas.

"Saturnus" to trzy premierowe utwory w wersji angielskiej oraz rosyjskiej. Balansujące pomiędzy dokonaniami rxyzyxr a Periphery i Tesseract. Jednocześnie, panowie mają w sobie coś co można nazwać "rosyjskim szlifem", pierwiastek nietuzinkowości. Odkąd pamiętam, kapele ze wschodniej części kontynentu brzmią po prostu inaczej i nie jest to wyłącznie zasługa samego języka, który - czy to deathcore, czy melodyjny metalcore (Kambodge, Stigmaga) - robi przysłowiową robotę.

A co w The Korea podoba mi się najbardziej? Wielowymiarowość kompozycji, inteligentne aranże, dobrze wyważona brutalność i ten "rosyjski" sound, o którym wspominałem wcześniej. Pewnie, że w tym nurcie praktycznie wszyscy brzmią tak samo (bo każdy producent/realizator używa tych samych wtyczek VST), ale na wschodzie jest jednak nieco inaczej, surowiej w stosunku do tego co robi się np. w Szwecji, USA czy UK.

Z trzech utworów, które składają się na "Saturnus" do gustu wybitnie przypadł mi dość krótki, bo trwający niecałe trzy minuty, "Poles". Numer wieńczący wydawnictwo i nie ukrywam, że rozbudzający smaki na więcej. Na razie gwałcę te trzy utwory i chylę czoła przed jak zawsze wspaniałymi i pełnymi pomysłów instrumentalistami z Rosji.

Grzegorz "Chain" Pindor

Audio - maj 2019

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

Wzmacniacze zintegrowane, dzięki coraz bogatszemu wyposażeniu, wchodzą często w rolę źródeł. Cyfrowe wejścia, Bluetooth, a nawet moduły sieciowe, to elementy widywane tak często, że już niemal standardowe - przynajmniej w zakresie cenowym 3000-4000 zł, którym ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj