MARI BOINE See the Woman

See the Woman
Wykonanie
Nagranie

Odrodziła się firma MPS, która jeszcze przed powstaniem ECM była wiodącym niemieckim propagatorem nagrań nie tylko europejskich, ale i amerykańskich gwiazd jazzu. Oprócz emisji nagrań współczesnych, firma MPS zamierza sięgnąć do bogatych archiwów. Album norweskiej wokalistki Boine (poprzedni jej album studyjny ukazał się 8 lat temu) wydało właśnie MPS.

Mari Boine zasłynęła z propagowania unikalnego lapońskiego folkloru śpiewanego. Ma przenikliwy, ale ciepły, głos i piękną dykcję, czym magnetyzuje słuchaczy już przez prawie trzy dekady.

Forma albumu "See the Woman" jest zaskakująca, bo artystka jakby porzuciła kontynuację etnicznego wątku. Jej głos poddany silnemu efektowi pogłosu jak i interpretacyjna ekspresja wydają się zmienić niewiele, natomiast zasadnicze zmiany pojawiły się w warstwie instrumentalnej.

Trudno zaliczyć projekt do nurtu etnicznego, gdy tło dla jej eterycznych wokaliz wyrażanych po angielsku stanowi muzyka typu new age z prostymi dyskotekowymi akcentami. Ta forma może budzić skojarzenia z piosenkami zapomnianej dziś ekscentryczki lat 70. - Amandy Lear. Tym sposobem Marie Boine spełniła swe młodzieńcze marzenia wypowiedzenia się w tym stylu, ale ponieważ czyni to subtelnie, daleko tej formie do kiczu.

Cezary Gumiński
MPS/UNIVERSAL

INNE PŁYTY AUTORA
Cuovgga airras sterna paradisea
Inne
Cuovgga airras sterna paradisea
Wprawdzie Mari Boine gościła na płytach artystów o różnym profilu, lecz jej albumy autorskie zawierały piosenki związane bezpośrednio z rodzimym, lapońskim folklorem, którego uroki potrafiła z nieprawdopodobnym ładunkiem ekspresji przekazać.
GATUNKI MUZYKI
Live Sound & Installation luty 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta luty 2020

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista luty 2020

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio luty 2020

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio luty 2020

Audio

Polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu