Fogg - pieśniarz Warszawy

JAZZ BAND MŁYNARSKI-MASECKI
Fogg - pieśniarz Warszawy

Pop / jazz

  • Wykonanie
  • Nagranie

Muzeum Powstania Warszawskiego w kolejną rocznicę tego wydarzenia wydało album, po który sięgnie najszersza jak dotąd grupa słuchaczy. Tym razem na nowo odkrywane są piosenki śpiewane kiedyś przez Mieczysława Fogga.

Ten najbardziej "warszawski" z wszystkich wokalistów rozpoczął swoją karierę przed wojną i kontynuował ją z powodzeniem jeszcze przez wiele lat w PRL-u. Pozostawił po sobie tak ogromny dorobek, że odpowiedzialny za album duet Jan Młynarski i Marcin Masecki mieli z czego wybierać.

Nie zabrakło nieśmiertelnego "Tanga milonga", niezmiennie wzrusza "To ostatnia niedziela", porywa werwą "Polowanie na tygrysa", wciąż bawi filmowe "O-key", przeszywa dreszczem "Warszawo ma". Podwórkowa maniera Młynarskiego, jak i klimat dawnych jazzbandów grających w kabaretach i rewiach, świetnie oddaje charakter tamtych songów.

Smaczku dodaje udział smyczkowej orkiestry Camerata Varsoviensis oraz zaproszonych wokalistów. Agata Kulesza zaśpiewała "Amerykę", Joanna Kulig "Związane mam ręce", Barbara Majewska "Warszawo ma", a Szymon Komasa "A ja sobie gram na gramofonie".

Mieczysław Fogg przedstawiony został z szacunkiem, ale bez sztampy i pomnikowego uwielbienia. Znakomita lekcja historii.

Grzegorz Dusza
Muzeum Powstania Warszawskiego/Agora

Audio - marzec 2019

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

Test pięciu podstawkowych "monitorów", chociaż układowo dość prostych (dwudrożnych), został wzbogacony o wyjątkowo rozwinięte opisy konstrukcji i komentarze wyników pomiarów, odnoszące się też do wielu ogólniejszych wątków. Do tego finał testu wspaniałych, ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj