Wyspa dzikich

JACEK SKUBIKOWSKI
Wyspa dzikich

Pop rock

  • Wykonanie
  • Nagranie

Jacek Skubikowski zmarł w 2007 roku, przegrywając walkę z chorobą nowotworową. Niestety, jego dorobek artystyczny nigdy nie został należycie doceniony, a dla wielu – szczególnie młodszych słuchaczy – jest całkiem nieznany.

Po wznowieniu debiutanckiego krążka "Jedyny hotel w mieście" do rąk fanów trafi ł kolejny album "Wyspa dzikich" (1985). Formuła, którą zaproponował na pierwszej płycie, tutaj została dopracowana do perfekcji. Piosenki stanowią połączenie wokalu, przepuszczanych przez różne efekty akustycznych gitar i elektronicznej, programowanej sekcji rytmicznej. W połowie lat 80. robiło to wrażenie nowoczesnej produkcji, niepodobnej do niczego, co znaliśmy wcześniej. Przeszło trzy dekady później trąci jednak myszką.

"Wyspa dzikich" była albumem koncepcyjnym. Mamy tu do czynienia z wyprawą w przeszłość na ową tytułową wyspę, której atrakcje jakoś dziwnie przypominają PRL-owską rzeczywistość. Aranżacyjne udziwnienia, zabawa elektroniką i nakładki głosu podnoszą atrakcyjność materiału, ale przede wszystkim poruszamy się w obrębie piosenki z elementami reggae, bluesa i popu. Do podstawowego materiału dodano piosenki z dwóch singli wydanych przez Tonpress i nagrania z Opola’85. Dołączono także DVD wypełnione teledyskami, występami live oraz materiałami telewizyjnymi.

Grzegorz Dusza
GAD

Audio - wrzesień 2019

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

Nagrody EISA zdobywają coraz większe znaczenie, jako że nasze grono poszerza się o ekspertów z całego świata, a nie tylko z Europy. W tym roku przedstawiamy ponad 30 nagród dla urządzeń stereo i wielokanałowych, high-endowych i budżetowych. Kolumny, słuchawki, ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj