AL DI MEOLA

Across The Universe

Across The Universe

Wykonanie

Nagranie

Jak wspomina Al Di Meola to za sprawą Beatlesów sięgnął po gitarę, to oni sprawili, że na poważnie zajął się muzyką. Po raz pierwszy oddał im hołd na wydanym w 2013 roku albumie "All Your Life: A Tribute To The Beatles". Teraz po raz drugi sięga po kompozycje czwórki z Liverpoolu, prezentując ich instrumentalne opracowania.

Gitarzysta zachował oryginalną beatlesowską melodykę, ale nadał utworom indywidualny, jazzujący rys. Albumu "Across The Universe" słucha się z wielką przyjemnością, choć pozostawia on pewien niedosyt. Wybitny gitarzysta zbyt często zadowala się jedynie odegraniem tematu i wpleceniem błyskotliwej solówki. Uwagę przykuwają te utwory, w których Al Di Meola pomajstrował nieco w aranżacjach.

"Norwegian Wood" rozrósł się tu do 6 minut, a za sprawą wykorzystanej w nagraniu tabli nabrał charakteru hinduskiej mantry. W "Hey Jude" pojawia się z kolei akordeon przywołujący klimat kawiarenki w Buenos Aires. Latynoski posmak, tak bliski gitarzyście, ma także "I’ll Follow the Sun", który wspaniale ubarwił trębacz Randy Brecker.

Al Di Meola gra tu głównie na gitarach akustycznych, pięknie brzmiącym Martinie D18, 12-strunowym Guildzie, gitarze flamenco (Conde Hermanos), sięga także po elektrycznego Les Paula, model z 1971 roku.

Marek Dusza
ear music/Mystic

INNE PŁYTY AUTORA
Pursuit of Radical Rhapsody
Jazz
Pursuit of Radical Rhapsody

Amerykański gitarzysta włoskiego pochodzenia Al Di Meola zadomowił się już na naszych scenach, występując przynajmniej dwa razy w roku. A że jest wziętym artystą tzw. "eventowym", do wynajęcia, być może gra tu i ówdzie częściej, dla wybranych. Niestety, ta popularność odbija się na poziomie artystycznym jego produkcji.

GATUNKI MUZYKI
Audio
E-WYDANIE AUDIO
W PREZENCIE!
Zapisz się na subskrypcję naszego newslettera, a otrzymasz gratis e-wydanie
NEWSLETTER ZAPISZ SIĘ
Close icon
Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta maj 2021

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista styczeń 2021

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio maj 2021

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio maj 2021

Audio

Miesięcznik audiofilski - polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu