TUNE-YARDS

Sketchy

Sketchy

Wykonanie

Nagranie

Duet Merrill Garbus i Nate Brenner burzy wszelkie schematy i pokazuje, jak powinna brzmieć muzyka rozrywkowa w przyszłości. Jak zaznaczają, ludzie przychodzą na koncerty, aby się bawić, aby poczuć radość. Ta dewiza przyświecała twórcom na ich piątym albumie.

Tune-Yards nie stawiali sobie żadnych ograniczeń. W ich piosenkach może zdarzyć się dosłownie wszystko. Bulgoczące rytmy, skrecze, uderzenia syntezatorów i głęboki puls basu wyznaczają szkielet kompozycji. Cała muzyka rezonuje, kipi radosną energią, wręcz trudno usiedzieć przy niej w miejscu.

Z pozornego chaosu wyłaniają się znakomite piosenki śpiewane mocnym głosem przez Merrill. "Nowhere, Man" atakuje przesterowanym bitem zapożyczonym od hiphopowców. Zacinające się dźwięki otwierają zaśpiewany z soulowym żarem "Make It Right". "Hypnotized" rzeczywiście hipnotyzuje, a cudownie rozkołysany refren można nucić bez końca.

Przebojowy potencjał ma także "Hold Yourself" z rozwibrowanym saksofonowym zakończeniem, "Homewrecker" przywołuje pomysły awangardzistów z Residends, a "Silence" tętni funkowym groovem w stylu RHCP.

Dla części słuchaczy muzyka, jaką tworzy duet Tune-Yards, wyda się zbyt hałaśliwa, nazbyt chaotyczna, wręcz odpychająca. Ale może dlatego tak bardzo intryguje i z pewnością szybko się nie znudzi.

Grzegorz Dusza
4AD/Sonic

INNE PŁYTY AUTORA
Whokill
Rock
Whokill

Wokalistka Merrill Garbus z Montrealu tak zachwyciła szefa 4AD Ivo Watts-Russella, że ten podpisał z nią kontrakt i wydał reedycję jej debiutu "Bird-Brain". Drugi album Kanadyjki - "Whokill", jest dziełem znacznie bardziej zróżnicowanym.

GATUNKI MUZYKI
Audio
E-WYDANIE AUDIO
W PREZENCIE!
Zapisz się na subskrypcję naszego newslettera, a otrzymasz gratis e-wydanie
NEWSLETTER ZAPISZ SIĘ
Close icon
Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta październik 2021

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista styczeń 2021

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio czerwiec 2021

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio październik 2021

Audio

Miesięcznik audiofilski - polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu