Nagrody EISA 2017-2018
Nagrody EISA
2017-2018
Akurat gra Kleyffa i jedną Kelusa

AKURAT
Akurat gra Kleyffa i jedną Kelusa

Punk rock

Akurat od lat ma już ugruntowaną pozycję w świecie muzyki. Udowodnili swój talent, wyrobili sobie markę. A podobno nowa płyta miała być jakby inna, jakby mniej Akuratna... Co z tego wyszło?

Styl Akurat jest rozpoznawalny już po kilku dźwiękach. W ich muzyce jest dużo energii, pozytywnego brzmienia, piosenki zawsze były o czymś, szczególnie gdy do akcji wkroczył niejaki Julian T. Choć nie był on jedynym słowo-twórcą, to zespół zawsze z cudzych tekstów potrafił zrobić coś absolutnie swojego i niepowtarzalnego. Tak jest i tym razem.

Nie wiem, czy ten zestaw utworów można określić piosenkami, większość z numerów zamieszczonych na Akuratnej płycie jest bardziej opowiastkami, ciekawymi historyjkami niż stricte muzyką. I pomimo że niektóre pisane były w okolicy lat siedemdziesiątych, nie straciły nic na swojej aktualności, wręcz przeciwnie, dzięki tej nowej formie, zyskały.

Jak widać, wiele kwestii z czasem się nie zmienia absolutnie, czego doskonałym przykładem jest kompozycja "Sejm Mówi Tak", chociaż w nowej aranżacji powinien istnieć dopisek "czyli na Wiejskiej po staremu".  Prosty, dobitny tekst mówi więcej niż milion ambitnych poematów. W prostocie tkwi wielka siła!

Muzyka nagrana do wszystkich kawałków na "Akurat gra Kleyffa i jedną Kelusa"  jest na wskroś Akuratna, skoczna, wesoła, melodyjna i w sam raz do przytupywania. W tej materii zespół także się nie zmienił. Na szczęście. A dokładając do tego "Cztery Kleyffa i Jedną Kelusa", mamy zestaw godzien wszystkich przyznanych gwiazdek.

Niemniej jednak, chociaż płyta z nowymi aranżacjami jest wyjątkowo udana, to warto również sięgnąć do wersji oryginalnych. Wtedy przeróbki (chociaż w tym wypadku jest to dość mało eleganckie określenie) nabierają dodatkowego smaczku.

Ta zgraja utworów nie ma wyraźnego początku ani końca, może nawet lecieć w kółko, ale i tak nie znudzi, ale też nie zaskoczy. Chociaż chyba nawet nie pojawił się wśród muzyków taki zamysł. Panowie wydali zgrabny albumik, treściwy, sympatyczny i całkowicie Akuratny. Czego chcieć więcej?

Julia Kata
Mystic

Inne płyty
tego wykonawcy
  • Wykonanie
  • Nagranie

Zobacz też:

Inne recenzje
<span>THE WAR ON DRUGS</span> A Deeper Understanding

THE WAR ON DRUGS A Deeper Understanding

<span>DAVID GILMOUR</span> Live at Pompeii

DAVID GILMOUR Live at Pompeii

<span>POGODNO</span> Sokiści chcą miłości

POGODNO Sokiści chcą miłości

<span>ROBERT PLANT</span> Carry Fire

ROBERT PLANT Carry Fire

<span>GRIZZLY BEAR</span> Painted Ruins

GRIZZLY BEAR Painted Ruins

<span>PHOENIX</span> Ti Amo

PHOENIX Ti Amo

<span>BRITISH SEE POWER</span> Let The Dancers Inherit The Party

BRITISH SEE POWER Let The Dancers Inherit The Party

<span>KASABIAN</span> For Crying Out Loud

KASABIAN For Crying Out Loud

 

 

Audio - grudzień 2017

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

Kolejna porcja pięciu kolumn głośnikowych w cenie ok. 7000 zł, razem z piątką z poprzedniego numeru, dają dobry przegląd nowości w tej ważnej kategorii, wzbogacony o prezentację ogólnych wątków techniki głośnikowej. Do tego pięć ultranowoczesnych DAC-ów, ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj

Newsletter
zapisz się i zyskaj
Zamów newsletter, a co tydzień otrzymasz porcję
wyselekcjonowanych wiadomości ze świata
audio-video i muzyki.
Teraz przy zapisaniu się na
newsletter otrzymasz bieżące
e-wydanie magazynu AUDIO
Okładka Audio