Nagrody EISA 2017-2018
Nagrody EISA
2017-2018
The Thread That Keeps Us

CALEXICO
The Thread That Keeps Us

Indie rock

Calexico to absolutna czołówka nurtu określanego jako alt country. Ich muzyka jest bardzo silnie osadzona w tradycji americany, ale w równym stopniu czerpie z dokonań indie rocka.

Ponieważ grupa działa na pograniczu amerykańsko-meksykańskim, w jej nagraniach odnajdziemy także wpływy muzyki latynoskiej. Taka mieszanka musi dać atrakcyjny muzycznie produkt. Dziewiąta płyta w ich dorobku - "The Thread That Keeps Us" - rewolucji nie przynosi, jednak nie tego od nich oczekujemy.

Calexico zachowują dystans do komercji, co nie przeszkadza im tworzyć urokliwych piosenek. Napędzany ostrą perkusją i nowofalowymi gitarami "End of the World With You" przenosi Calexico w lata 80., kiedy takie brzmienia dominowały za oceanem. Ale już w następnym utworze "Voices in the Field" wszystko wraca do normy. Utwór brzmi jak klasyczny kawałek muzyki drogi. Odrobinę melancholii muzycy serwują w "Bridge to Nowhere", a psychodelii w instrumentalnym "Shortboard". O tym, że połowa składu grupy pochodzi z Meksyku, najlepiej świadczy utrzymany w rytmie salsy "Under the Wheels". Jeszcze bardziej latynosko zabrzmiał okraszony trąbkami mariachi "Flores y Tamales".

W klimat retro-prywatki lat 60. wprowadza nas słodki "The Town & Miss Lorraine". Na przeciwnym biegunie znalazł się "Another Space" z?niepokojącym funkowym rytmem, jak u Talking Heads. Jeszcze bardziej zaskakująco grupa wypada w "Eyes Wide Awake", przywołującym piosenki U2 z okresu "Joshua Tree". Najbardziej klasycznie zabrzmiał zamykający album country`owo-rockowy "Music Box".

Grzegorz Dusza
CITY SLANG/SONIC

Inne płyty
tego wykonawcy
  • Wykonanie
  • Nagranie
Zakupy
Inne recenzje
Audio - kwiecień 2018

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

W numerze kwietniowym mamy szczególną kompozycja testów - trzy z nich dotyczą mniej-więcej tego samego, relatywnie przystępnego zakresu cenowego, ok. 3000 zł, i jednocześnie "konkurencyjnych" kategorii sprzętu - słuchawek, głośników bezprzewodowych i klasycznych ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj

Newsletter
zapisz się i zyskaj
Zamów newsletter, a co tydzień otrzymasz porcję
wyselekcjonowanych wiadomości ze świata
audio-video i muzyki.
Teraz przy zapisaniu się na
newsletter otrzymasz bieżące
e-wydanie magazynu AUDIO
Okładka Audio