SQUID

O Monolith

O Monolith

Wykonanie

Nagranie

Pochodzący z Brighton, a rezydujący w Londynie kwintet Squid przebojem wdarł się na alternatywne listy debiutanckim albumem "Bright Green Field". Szybko okrzyknięto ich częścią nowej brytyjskiej sceny i postawiono na piedestale obok Black Midi oraz Black Country, New Road.

Ich drugi album "O Monolith" tylko utwierdza w tym przekonaniu. Wyprodukował go – tak jak debiut – Dan Carey, a zmiksował legendarny John McEntire (Tortoise). W ich muzyce nie ma żadnych ograniczeń. Grają to, na co akurat mają ochotę, odchodząc przy tym od tradycyjnej piosenkowej formuły.

Dobrym przykładem tego jest otwierający album "Swing (In A Dream) " inspirowany obrazem, a w zasadzie snem o obrazie "The Swing" autorstwa Jean-Honoré Fragonarda. Zaczyna się od kosmicznej, kaskadowej linii syntezatora i perkusyjnych uderzeń. Potem pojawiają się postpunkowa partia wokalna, przybrudzone akordy gitary i jazzowa solówka trąbki.

W finale utwór nabiera tempa aż do klaustrofobicznej kulminacji. Zespół Squid nie boi się śmiałych aranżacyjnych rozwiązań, umiejętnie szafuje dynamiką i nastrojem, z powodzeniem rozwijając formułę post rocka zapoczątkowaną jeszcze pod koniec lat 70. przez King Crimson, Pere Ubu, The Pop Group, Gang Of Four i The Fall.

Grzegorz Dusza
Warp/Sonic

INNE PŁYTY AUTORA
Bright Green Field
Rock
Bright Green Field

Pochodzący z Brighton kwintet Squid jest częścią nowej muzycznej sceny brytyjskiej, do której należą także bardziej utytułowane grupy Black Midi oraz Black Country New Road. Grunt pod debiutancki album budowały single wypuszczane przez zespół, doskonale pokazujące, jak młoda grupa dynamicznie się rozwija i nadaje piosenkom coraz ciekawszy kształt.

GATUNKI MUZYKI
Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta luty 2024

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista styczeń 2022

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio czerwiec 2021

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio styczeń 2024

Audio

Miesięcznik audiofilski - polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu