Ida

RÓŻNI WYKONAWCY
Ida

Soundtracki

  • Wykonanie
  • Nagranie

Obsypany nagrodami w Polsce i całym świecie, a ostatnio nagrodzony Oscarem film "Ida" w reżyserii Pawła Pawlikowskiego doczekał się wydania "muzyki z filmu i zainspirowanej filmem".

Utwory do filmu wybrał reżyser, a płytę uzupełnił swoim wyborem Jacek Szumlas, szef firmy Solopan, dystrybutora filmu. Kierował się nie tylko czasem akcji, ale i wspomnieniami. Przypomniał sobie, co na początku lat 60. było grane, czego słuchał w domu z płyt i radia. Zastanawia efekt trzeszczącej płyty dodany pomiędzy utworami. Ma sprawiać wrażenie, że słuchamy płyty winylowej, ale ponieważ utworów jest aż 26, staje się to męczące.

Kto słucha winyli, ma przed sobą dużą okładkę i kręcący się talerz gramofonu. To tworzy klimat, a na płycie kompaktowej już nie. Album otwiera stuk igły opuszczanej na płytę winylową. Nastrojowa solówka szwedzkiego kontrabasisty Larsa Danielssona z utworu "Suffering" kontrastuje z przebojem włoskiego piosenkarza Tony`ego Renisa "Quando Quando Quando" z 1962 r. W tym samym roku piosenką "Jimmy Joe" debiutowała Karin Stanek, a także Trini Lopez, który zasłynął przebojem "If I Had A Hammer".

Nie mogło zabraknąć Elvisa Presleya i jego hitu "Return To Sender". Są piosenki Włochów: Adamo i Adriano Celentano oraz Amerykanów: Paula Anki i Fatsa Domino. Dużo uroku mają interpretacje Heleny Majdaniec, Kasi Sobczyk i Sławy Przybylskiej. Album zamykają dwa znakomite utwory Johna Coltrane’a: "Naima" i "Equinox".

Grzegorz Dusza
SOLOPAN/WARNER

Audio - lipiec - sierpień 2019

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

W tym numerze znajdziecie regularny test porównawczy (pięć wzmacniaczy za ok. 9000 zł), hi-endowe kolumny, gramofon, ale polecam przede wszystkim indywidualne testy pięciu urządzeń nowej generacji - soundbarów, głośników bezprzewodowych, systemów "all-in-one". ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj